Készült: 2024.05.08.06:24:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:36


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Kormánypártok! Koncz Zsófia államtitkár asszony tegnap többek között azt mondta Ungár Péter zöldkonzultációval kapcsolatos napirend előtti felszólalására, idézem: „infrastrukturális és fizikai okokból nem biztosítható orosz gáz nélkül, és ez nem ideológiai kérdés”. Magyarország energiaellátásáról volt szó.

Tisztelt Kormánypártok! Tisztelt Államtitkár Asszony! Mi viszont nagyon is azt gondoljuk, hogy ez nem csupán szakmai és technikai kérdés, hanem nagyon is ideológiai kérdés is, és értékválasztás kérdése. Nagyon is értékválasztás kérdése, hogy a magyar kormány az orosz függést és a szénhidrogénfüggést választotta az elmúlt 12 esztendőben, és ezt az utat próbálják továbbra is járni.

Az, hogy Oroszországtól függünk, és a szénhidrogénektől függünk, egy olyan tényhelyzet, amiről mára bebizonyosodott, hogy milyen iszonyatos következményekkel jár. Az energiaválságra és a klímaválságra gondolok, ez a kettő sajnos kéz a kézben jár, és Magyarországot az energiaválság sokkal súlyosabban érinti, mint akár más európai országot.

A Fidesz politikusai azt üzenték az elmúlt bő egy évtizedben, hogy korlátlanul lehet használni a fosszilis energiaforrásokat, a másik oldalról meg betiltották a szélenergiát, megadóztatják a napenergia használatát, és elfelejtették leszigetelni az országot. Varga Mihály, kormányuk saját minisztere is figyelmeztette már önöket erre, hogy a szigetelési program tekintetében óriási hiányosság, hogy ezt nem lépték meg 2010 óta, holott, amikor a Fidesznek volt még választási ígérete, ezt megígérték anno Magyarországnak.

Azt látjuk, hogy amit a kormány elindított konzultációt, az is az orosz függés erősítéséről szól. Továbbra is a szénhidrogénben, a gázban, az olajban tudnak gondolkodni, a fenntartható zöldmegoldásokat a mai napig nem akarják igazából figyelembe venni. Mi viszont ezért indítottuk el a zöldkonzultációnkat, és szeretnénk megkérdezni az emberek véleményét, nem csupán a helyzetképről, hanem a valódi fenntartható zöldmegoldásokról is.

Azt szeretném itt kérni, hogy folytassuk le ezt a zöldkonzultációt. Korábban elzárkóztak azzal kapcsolatban, hogy ilyen zöldkérdésekről megnyilatkozzanak, de nézzük az LMP különböző kérdéseit ebben a zöldkonzultációban, és innen is mindenkit biztatok arra, hogy töltse ki az LMP konzultációját a megoldásokról, ami többek között az energiaválságra ad megoldást.

Az első kérdésünk, hogy tervezie a kormány, hogy eltörli a szélenergiára vonatkozó tiltást. Itt a kormányzati képviselők, maga Orbán Viktor miniszterelnök is elismerte, hogy vita van a kormányon belül ezzel kapcsolatban, de azt is mondta a miniszterelnök, hogy jó lenne, ha a parlament ezzel kapcsolatban megnyilvánulna. Azt kérem önöktől, nyilvánuljanak meg itt a parlamentben, mit gondolnak erről a kérdésről.

A második kérdésem, hogy tervezike egy átfogó épületszigetelési program elindítását. No nem olyat, ami évente csupán 4-5-10-15 ezer családot érint, hanem igenis százezrek és milliók részesülhetneke egy ilyen programban, ami természetes módon csökkentené a károsanyag-kibocsátást, csökkentené a gázfelhasználást, és segítené a függetlenedésünket Oroszországtól és a fosszilis energiától. Ugye, Varga Mihály miniszter is emlékeztette önöket ennek a programnak a fontosságára.

A harmadik kérdésem, hogy tervezike a napelemadó eltörlését. Most, amikor a betáplálás visszavonásával nem engedik, hogy energiát lehessen betáplálni a rendszerbe, amit háztartások, vállalkozások termelnek meg napenergiával, ez egy apró gesztusnak tűnik, de mégis fontos lenne, ha ezt az adót eltörölnék végre.

A negyedik kérdésem a klímabérletre vonatkozik. Itt hetekkel, hónapokkal ezelőtt megnyilvánultak már, talán Rétvári Bence államtitkár is megnyilvánult, hogy kormányon belül vizsgálatok folynak a klímabérlet bevezetésével kapcsolatban, tesztelik, nézik, modellezik ezt az intézkedést, nagyon sikeres német példa van ezzel kapcsolatban. Szeretnék rákérdezni, hogy hol tart ez a vizsgálat, és mikor vezetik be a klímabérletet a közösségi közlekedés támogatása érde-kében.

Az LMP ötödik zöldkonzultációs kérdése pedig a Paks II.-beruházásra vonatkozik. Mi szeretnénk leállítani ezt a beruházást, az energiaválság közepén sem lehet a káros, veszélyes és a szintén orosz függést erősítő atomenergia mint megoldás. Leállítjáke a Paks II.-beruházást, és megszabadulunke a szénhidrogénfüggéstől? Hol vannak a zöldmegoldások? Köszönöm szépen. (Soltész Miklós: Vastaps!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mivel a képviselő úr államtitkár asszonyt meg is szólította, gondolom, hogy ő fog válaszolni a kormány nevében. (Jelzésre:) Igen. Tehát a kormány nevében Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog válaszolni az elhangzott kérdésözönre. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni, hogy egészen pontosan idézte a tegnapi felszólalásomat, ami, azt gondolom, hogy teljes mértékben a valóságot tartalmazza, hiszen főleg egy téli időszak előtt arról beszélni, hogy az energiaellátás nem fizikai, infrastrukturális kérdés, hanem ideológiai, azt gondolom, hogy hiba lenne, hiszen az a legfontosabb, hogy a magyar családok tudjanak fűteni, télen legyen elegendő földgáz, és hogy a magyar vállalatok tudjanak működni.

Viszont azt is szeretném elmondani, hogy az Orbán-kormánynál többet senki nem tett annak érdekében, hogy diverzifikáljunk, és erre hadd mondjak néhány példát! Egyrészt, ha maradunk a földgáz kérdésénél, akkor azt mindenféle szempontból ki kell emelni, hogy két interkonnektorról hatra növeltük az interkonnektorok számát. Ez azt jelenti, hogy egyébként mi készen állunk arra, hogy orosz földgáz mellett másfajta földgáz is érkezzen az országba, éppen ezért hatalmas dolog az, hogy a krki LNG-terminál megépült, és mi hosszú távú szerződést kötöttünk le onnan, ezzel pedig első alkalommal sikerült elérni, hogy egyébként az orosz földgáz mellett más típusú földgáz is megérkezhessen az országba. Azt gondolom, hogy ez a diverzifikációnak egy nagyon fontos eleme.

A gáztározókról is érdemes beszélni, és azért azt is el kell mondjam, hogy egy nemzetstratégiai kérdés az, hogy visszavásároltuk az egyébként a baloldal által elherdált földgáztározóinkat, és most már több mint 80 százalékos a töltöttsége ezeknek a földgáztározóknak, ami azt jelenti, hogy ha egyáltalán nem érkezne egy darab molekula sem az országba, akkor is több mint hat hónapra elegendő földgázzal rendelkezik az ország. Ezek óriási dolgok, főleg a jelenlegi energiahelyeztben, ami, azt gondolom, hogy mindenféle szempontból egy stratégiai kérdés.

Itt a képviselő úr a Paks II.-t, az atomenergia kérdését is érintette. Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy a hazai villamosenergia-ellátásnak nagyon fontos része az atomenergia, és ezt az Európai Unió is elismerte, hogy ez egy tiszta zöldenergia. Tudom, hogy önök azt szeretnék hallani, hogy ezt leállítjuk, és ha a kormány ezt megtenné, akkor, azt gondolom, hogy nagyon-nagyon felelőtlenül járna el. Éppen ezért mi meghosszabbítjuk a Paksi Atomerőmű üzemidejét, és hozzákezdünk Paks II. építéséhez is.

(9.10)

Ahogy említettem, az atomerőmű szerepe megkérdőjelezhetetlen, hiszen jelenleg a hazai villamosenergia-termelés felét, a hazai felhasználásnak a 36 százalékát jelenti.

Nézzük meg a számokat! Ha a Paks II.-projekt leállítását követelik, akkor nézzük meg ennek a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos összefüggéseit! A Paks II.-projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé, emellett a jelenleg működő paksi blokknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid kibocsátását kerüljük el. Azt gondolom, ez egy hatalmas érték, a kettő együttműködése esetén ez több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten.

És ha már a konzultációkról beszélünk úgy általában, azt gondolom, nagyon fontos dolog, hogy mi megkérdezzük az emberek véleményét a nemzeti konzultációk során. Tudom, hogy önök ezzel kapcsolatban nem éppen pozitív megnyilatkozásokat tettek, de azt gondolom, hogy ilyenkor azoknak a magyar embereknek a véleményét nézik le, akik egyébként kitöltik, és fontosnak tartják azt, hogy a jelenlegi európai helyzetben igenis beszéljünk ezekről a kérdésekről. A jelenlegi háborús helyzet, amivel kapcsolatban mi a legelejétől egyértelműen az álláspontunkat elmondjuk  azt gondoljuk, hogy békére van szükség, az azzal kapcsolatban hozott szankciók pedig hihetetlenül rossz hatással vannak az összes európai ember életére, és szankciós felárat fizetünk az energiáért, inflációt okoz , mi azt gondoljuk, nem jó irány, és igenis meg kell kérdezni az embereket, hogy mit gondolnak a helyzettel kapcsolatban.

Az energiaszuverenitás és az energiaválság hatékony kezelése érdekében a kormány azonban továbbra is elkötelezett a jövő tiszta energiaforrásainak a hasznosítása érdekében, éppen ezért fontosnak tartjuk a geotermikus energia térnyerését. Összességében azért azt el kell mondanom, hogy szerintem a képviselő úrral több ponton egyetértünk, viszont arra kérem, hogy a kormánynak az eddig tett erőfeszítéseit ismerjék el. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai