Készült: 2024.05.08.08:16:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2022.12.07.),  82-83. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   80-81   82-83   84-85      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Herczeg Tamás képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Kállai Mária képviselő asszony, a Fidesz képviselője: „Zöld Szolnokért-NHSZ” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. KÁLLAI MÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Több alkalommal szóltam már napirend után szeretett városunk, Szolnok kulturális értékeiről. Akkor a kultúra, a művészet volt a fókuszomban. A tágan értelmezett kultúrának viszont meggyőződésem az, hogy része, hogy egy város milyen válaszokat ad korunk komoly kihívására, a klíma-, a természetvédelemre, a fenntartható fejlődésre. Természetesen öt perc nem elegendő ennek a bemutatására, de egy olyan különleges kezdeményezésre szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét, amely példaértékűen mutatja be, hogy hogyan tud együttműködni, együtt tenni a vállalati, a gazdasági szféra, az önkormányzati terület a civil közösségekkel együtt a megyeszékhely környezetének védelméért, beleértve ebbe a mindennapok cselekvéseit, a közösségiszemlélet-formálást, a felelősséget a zöldterületekért, a környezettudatosság erősítéséért egyaránt.

2022 elején egy átfogó környezetvédelmi programot hirdetett a megyeszékhely szemétszállításért és hulladékgazdálkodásért felelős cége, az NHSZ Szolnok, Green Szolnok by NHSZ névvel, amely már akkor sokkal több volt, mint egy jó ötlet. Egy nagyon széles körű, projektekből álló együttműködést teremtett, megerősítve természetesen ezzel a helyi közösségeket is, amelynek fókuszában a természetvédelem volt, és nyilván először azok a közösségek csatlakoztak. A közös munka rendkívül eredményes, hiszen sok esetben a civilektől jött gondolatot közösen valósítják meg, erősítik egymást, szinergiákat teremtenek, ezzel valóban olyan energiákat szabadítanak fel, amelyek a várost szolgálják.

Néhány példa: frissen felújított, fecskebarát gyaloghidunk, a madarak életét megóvó új buszmegállók telepítése, a tavasszal már mindenképpen zöldbe boruló vagy mindenféleképpen zöldellő közösségi kertek, amelyek eddig nem voltak Szolnokon. Sokszor az egyedi, úgy tűnik, hogy önmagában eredményt nem hozó kezdeményezések általában nem kapnak akkora figyelmet, mint kellene; vagy azt is mondhatjuk, hogy a fenntarthatóságuk, a lelkesedésük csökken, és megmarad egy akcióként, de az idő igazolta azt, hogy összefogással minden lehetséges, mert valóban a cél nemes és tiszta volt, és nem maradt meg az elmélet szintjén, hanem minden megvalósult, és azt gondolom, hogy a generációk összefogása is egyértelmű.

Természetesen először az illegálisan lerakott szeméthalmok eltüntetése, a Tisza városi és városkörnyéki szakaszának a folyamatos megtisztítása a hordaléktól, szeméttől egy nagyon komoly indítást adott ennek, de nagyon jó az, hogy nem maradt meg ezen a szinten. A sikeres akciók után tovább gazdagodtunk, rendszeres faültetések, felelős gazdálkodás a fákért mindenképpen. Azt gondolom, hogy mindannyian érezzük, értjük, tudjuk, hogy mekkora aszály volt ebben az esztendőben. Jó érzés volt látni azt, hogy az elültetett fákat locsolókannákkal sorban álló emberek öntözték, tehát valóban egy olyan dolog indult meg ezen a területen, amely a mindennapok cselekvésében el sem tudjuk képzelni, hogy mekkora erővel bír.

(20.30)

A természetvédelmi közterületi akciókat elkezdték gazdagítani olyan szemléletformáló előadások, együtt gondolkodások akár a felelős állattartásról, akár arról, hogy hogyan lehet már kisgyermekkorban mindezt elkezdeni, és így kapcsolódtak össze az óvodásoktól a nyugdíjasokig a különböző generációk, és én azt gondolom, hogy ez egy nagyon komoly és nagyon nagy érték.

Ki kell emelnem azt, hogy a Green Szolnokhoz kapcsolódó szervezetek nemcsak a nevüket adták a sikeres zöldakciókhoz, hanem folyamatosan ontják magukból a kiváló ötleteket. Azt mondhatom summázottan, hogy egészséges zöldszemüvegük van. Például a városban az egyik legfiatalabb, gyönyörű, zöld közterületen, az Ormos Imre parkban olyan madárodúkat telepítettek, amelyek nagyon-nagyon különlegesek, és a botanikus kert fáit gazdagítják, de természetesen folyamatosan bővül a résztvevőknek is és folyamatosan bővül a cselekvéseknek is a köre.

Nagyon fontos az, hogy a gyermekek tanácsa, a Diákok Tanácsa csatlakozott, nagyon fontos az, ha csak néhány egyesületet emelek ki: a futóklubtól, a klímaklubtól, az idősek klubjától, a diáktanácstól, a gyermektanácstól, a Verseghy Könyvtártól, a Honvéd Sportegyesülettől a nőklubig, a Máltai Szeretetszolgálat, a különböző lakóközösségek, a Pletykafalu, a Városi Állatotthon, a Horgász Egyesület, a Jóllét Műhely, és sorolhatnám azoknak a nagyon eltérő, ámde sok ponton közös értékeket valló civil közösségeknek a nevét, amelyek nagyon jó példával jártak elöl.

Ezt a példát jó szívvel ajánlom mindenkinek, hiszen arra a feltett kérdésre, hogy valóban mennyire közös felelősségünk a környezetvédelem, a természet védelme, Áder János, volt köztársasági elnök gondolataival zárom: „A természet megóvása, a környezetvédelem mindannyiunk ügye, feladata és felelőssége, nem azért, mert mindenki egyformán ért hozzá, hanem azért, mert mindenkit egyformán érint.” Ebben nagyon nagy a közös felelősségünk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   80-81   82-83   84-85      Ülésnap adatai