Készült: 2024.05.10.07:15:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  154-161. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:27


Felszólalások:   154   154-161   162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Toroczkai László, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mire van pénz, miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Mi Hazánk frakciójának soron következő képviselője tesz fel azonnali kérdést. Megadom a szót Dúró Dórának, a Mi Hazánk képviselőjének, aki azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Csökkent a termékenység, mit tesz a kormány?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Orbán Balázst, a miniszterelnök úr politikai igazgatóját jogosította fel. Tekintettel arra, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadási kérelemről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdést feltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Ezért megadom a szót Dúró Dóra képviselő asszonynak.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Politikai Igazgató Úr! Bekövetkezett az, amitől tartani lehetett: 2011 után a KSH legfrissebben nyilvánosságra hozott adatai alapján a tavalyi 1,59-ről idén szeptemberben 1,54-re csökkent a teljes termékenységi arányszám Magyarországon.

A lépéskényszer a kormány részéről már januárban is látszott egyébként, amikor egy évtizedek óta nem látott, brutális, 20 százalékos mértékű születésszám-csökkenést tapasztalhattunk, amit ugyanakkor kormányzati cselekvés nem követett. Rengeteg figyelmeztetés érkezett a civil szférából is, mi magunk is felszólaltunk többször ebben az ügyben, hogy a kormánynak lépnie kell, de a Magyar Nemzeti Bank is még májusban megfogalmazott egy javaslatcsomagot arra vonatkozóan, hogy mit kellene tennie a kormánynak azért, hogy ne a nemzethalál felé tartson továbbra is a magyar társadalom. Az is nyilvánvaló régóta, hogy a 35 évesek körében soha nem volt ilyen magas a gyermektelenek aránya. Tehát az intő jelek már régóta mutatkoztak, a kormány mégsem tett semmit.

Ráadásul a múlt héten a Demográfia című folyóiratban megjelent egy tanulmány, amit egyébként az egyik minisztérium is támogatott, és ebben a tanulmányban azt is olvashatjuk, hogy a korrigált, tehát befejezett termékenység valószínűleg nem is növekedett az elmúlt tíz évben sem. Tehát ha azt a számot nézzük, hogy az életük során összesen hány gyermeket hoznak világra a magyar nők, akkor e tekintetben valószínűleg nem történt előrelépés az elmúlt tíz évben sem.

Az a kérdésem, politikai igazgató úr, hogy milyen radikális intézkedéseket fog hozni a kormány, hogy ezt a problémát, amely a magyarság legnagyobb problémája, orvosolni tudjuk. Várom érdemi válaszát. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Orbán Balázsnak, a miniszterelnök úr politikai igazgatójának.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Magyarországon családbarát kormány van, mi a demográfiai problémát valódi nemzetstratégiai problémának hívjuk, és ennek megoldását nem a tömeges bevándorlásban, hanem a családok támogatásában látjuk.

Ha megnézzük az adatokat  engedje meg, hogy az elmúlt 12 évről úgy általánosságban beszéljek, mert ebből lehet igazán megérteni, hogy pontosan milyen helyzetben vagyunk jelenleg , a mostani szülőképes korú 20-39 éves generációba tartozók, az 1981 és 2000 között születettek száma lényegesen alacsonyabb, mint a korábbi generációké; 2010-ben 1 millió 448 ezer főről beszélünk, most már 1 millió 200 főről. Ez 20 százalékos csökkenést jelent. Ennek ellenére, a sikeres családtámogatási rendszernek köszönhetően a születésszámok nem estek vissza ezzel arányos mértékben, tehát tavaly nem csupán 73 ezer gyermek született volna, amit a fenti arányok alapján várni lehetett, hanem 20 ezerrel több. Nagyjából erre képes az a termékenységi arányszám  természetesen a havi adatokban vannak változások , amit ön is említett, ez az 1,55-1,6 közötti arányszám.

A mi célunk az, hogy ezt az arányszámot tovább erősítsük. Miniszterelnök úr itt a parlamentben is tett vállalást arra vonatkozóan, hogy egyrészt ebben a nagyon nehéz gazdasági helyzetben is a családtámogatási rendszer legfontosabb elemeit fenntartjuk, sőt további elemekkel igyekszünk azokat kiegészíteni, amelyek részben pont azokra a problémákra kívánnak megoldást mutatni, amelyeket ön is a felszólalásában felvetett, tehát hogy az első gyermek megszületését előrehozzuk, ráadásul a nők egyébként kívánatos munkaerőpiaci integrációjával ez ne legyen konfliktusban, hanem összesimuljon. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg Dúró Dóra képviselő asszonyt.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a válaszát, politikai igazgató úr. Ugyanakkor én szeretném, ha nemcsak az elmúlt 12 évről, hanem, mondjuk, a következő 12 évről is ejtenénk néhány szót, és azt néznénk meg, hogy a következő 12 évben hogyan tudjuk például ezt a 2,1-es arányt elérni, amit egyébként a miniszterelnök úr kitűzött 2030-ra célként. Ugyanakkor az már most látszik, hogy ez nem fog sikerülni, hiszen az elmúlt 12 év növekedési ütemét meg kellene háromszoroznunk a következő, addig hátralévő 8 évben ahhoz, hogy ezt elérjük.

Másrészt a kormányzat részéről nem elfogadható az, hogy meg tudják magyarázni, miért nem sikerül a demográfiai fordulatot végrehajtani Magyarországon. Önök úgy vállalták a kormányzást, hogy háború van, hogy ilyen gazdasági helyzet van, önöknek azt is vállalni kell, hogy ilyen körülmények között is felívelő pályára állítsák a magyar demográfiát, például a munkaerőpiaci helyzet megkönnyítésével vagy a GDP-arányos családtámogatások növelésével, mert azt is hozzá kell tenni, hogy GDP-arányosan 2009 és 2017 között nem nőttek a családtámogatások. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Viszonválasz megilleti igazgató urat is.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az utolsó mondatával nagyon erőteljesen vitatkoznék, az egész egyszerűen nem igaz, az egy módszertani, számításbeli trükk. Valójában az a helyzet, hogy 2021-22-ben, ha megnézzük az Eurostat-adatokat, akkor Magyarország költi messze a legtöbbet családtámogatási rendszerekre. Csak a számítási módok a hagyományos családtámogatási politika eszközeit, amit más nyugat-európai országok visznek, számítják bele, és az adókedvezményeket meg az egyéb magyar költségvetésből más módokon juttatott forrásokat nem. Tehát azt a számot érdemes figyelni.

Abban önnek teljesen igaza van, hogy ez a szám annak ellenére, hogy piacvezető Európában, további növelésre szorul. És erre vonatkozik az a kormányzati vállalás is, hogy annak ellenére, hogy mindenhol máshol Európában egyre kevesebbet költenek a családok támogatására, Magyarországon ezzel ellentétes folyamatok lesznek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) És ebben a nehéz gazdasági helyzetben sem adjuk fel céljainkat, és megpróbáljuk a demográfiai fordulatot elérni, illetőleg, ha elértük, megerősíteni Magyarországon. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   154   154-161   162      Ülésnap adatai