Készült: 2024.05.31.10:03:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Nagyon sok témát érintett a felszólalásában, igazából olyan mondatok hangoztak el, hogy Magyarországot érinti a legsúlyosabban ez a válság, és ehhez hasonlóak.

Azt gondolom, ha az ember szétnéz ma Európában, akkor pontosan látja, hogy ez nem így van. Ha az ember megnézi, hogy milyen híreket lehet olvasni, akkor például a következőket láthatjuk: „Tartós áramszünetek jöhetnek  ez van a brit kormány asztalán”, „Britek milliói kényszerülnek hiányosan étkezni”. (Tordai Bence: Nem az Origót kell olvasni!  Ungár Péter közbeszól.) Az Amerikai Egyesült Államok a szankciók ellenére tovább veszi az orosz olajat. A New York Times elismeri azt, hogy a szankciók nem működnek, ezt már többször kifejtették, és a New York Post is úgy fogalmaz, hogy „nyilvánvaló, hogy a szankciók nekünk ártanak, és változtatni kell”.

Ehhez képest az európai fórumokon a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a magyar embereket a legkevésbé érintse ez a válság, és gyakorlatilag egyedülálló az, hogy Magyarországon havi 181 ezer forinttal tudjuk támogatni a családokat, a háztartásokat. Viszont azért meg kell küzdeni, hiszen a magyar érdeket, a nemzeti érdeket képviselni kell ezeken a fórumokon. Az Eurostat is elismerte azt, hogy gyakorlatilag 24 uniós tagállamot vizsgálva egyedül hazánkban csökkent a gáz ára. Ezek olyan eredmények, amelyekről mindenképpen beszélni kell, de képviselő asszony azt is említette, hogy a gazdaság tekintetében hogy állunk, és az elmúlt időszakban milyen eredmények születtek. Ezt azért fogalmaznám meg így, mert gyakorlatilag a legnagyobb eredményt sikerült elérni azzal, hogy egymillió munkahelyet sikerült létrehozni. 4,7 millió ember dolgozik ma is Magyarországon, és a munkanélküliség a mai napig folyamatosan csökken.

(13.10)

Ezek olyan számok, amelyekre szerintem az embernek büszkének kell lenni, főleg, ha tudjuk azt, hogy 2010 előtt mi honnan indultunk. Ha azt mondjuk, hogy a baloldali kormányzás alatt folyamatosan nőtt a munkanélküliség, akkor ezt számokban is el tudjuk mondani: 2010-ben közel 12 százalék volt, ’22-re pedig most 3,5 százalék. Ahogy említettem, már 4,7 millió ember dolgozik, 2010 óta folyamatosan emelkednek a bérek, ’22 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 500 ezer forint volt, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 344 700 forint. Ma már, ugye, magasabb a minimálbér, mint a baloldali kormányok alatt az átlagbér volt. Úgyhogy, ha erre az időszakra nézünk, önök pedig ilyen szövetségeseket találtak maguknak, akkor azt kell hogy mondjuk, hogy a baloldal csorbította a családtámogatásokat, emelte a munkát terhelő adókat és az élelmiszerek áfáját, eltörölte az otthonteremtési kedvezményeket, kifosztotta az egészségügyet és az oktatást.

És ha megnézzük, hogy önök mit javasolnak, mert elindítottak egy úgynevezett árnyék-zöldkérdőívet, amiben több kérdés is szerepel…  azért fogalmazok így, mert, ugye, a nemzeti konzultációval kapcsolatban azért nagyon-nagyon kritikusan fogalmaznak, ehhez képest pedig önök is indítanak egy ehhez hasonló formát. Ezzel nagyon egyetértünk, mert úgy gondoljuk, hogy a magyar embereket mindig, minden helyzetben meg kell kérdezni, és ez egy nagyon jó irány, viszont önök itt azt kérik és követelik, hogy a paksi bővítés álljon le, ami, ugye, Magyarország energiabiztonságát érintően egy elég kulcsfontosságú terület. A Paks II.-projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé. Emellett a jelenleg működő paksi blokknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást kerülünk el. A kettő együtt több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten. (Derültség az ellenzék soraiban.)

Nem tudom, hogy ez miért ad okot ilyen mosolygásra, de ezek fontos tények. Összehasonlításképpen: hazánk erdős területei évente összesen mintegy 6 millió tonna szén-dioxidot képesek elnyelni, tehát arányaiban látszik, hogy ez egy nagyon-nagyon fontos projekt, úgyhogy én azt gondolom, hogy ha önök tényleg komolyan gondolják a zöldkérdéseket, illetve a magyar családokat, a magyar emberek helyzetét, a magyar gazdaságot, akkor támogassák a magyar kormány politikáját. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai