Készült: 2024.05.20.06:02:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.), 20. felszólalás
Felszólaló Menczer Tamás (Fidesz)
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt engedje meg, ha már Oroszországról beszélt, igen sok mindent említett, de mégiscsak a háború a legfontosabb, ennek kapcsán engedje meg azoknak a félreértéseknek az elkerülése érdekében, amelyeket az ön fejében vélek felfedezni, hogy a magyar kormány álláspontját ismét elmondjam és hangsúlyozzam, nevezetesen, hogy mi a béke pártján állunk. Mi azt mondtuk és azt mondjuk, hogy ennek a háborúnak el sem szabadott volna kezdődnie. A háború kitörése előtt azt mondtuk, hogy mindent meg kell tenni a béke megőrzéséért; most azt mondjuk, hogy mindent meg kell tenni a béke helyreállításáért. Az azonnali tűzszünetet és eredményes tárgyalások folytatását szorgalmazzuk, mert ez mindannyiunk érdeke.

Természetesen kiállunk Ukrajna területi szuverenitása és integritása mellett, ugyanakkor azt is elmondjuk, hogy az a szankciós politika, amivel Brüsszel reagált a háborúra, rendkívül káros, eredménytelen és hatástalan.

Néhány dologra reflektálnék azok közül, amiket volt kedves említeni. Először is: ha jól értettem azt, amit elmondott, akkor ön nem érti azt, hogy Orbán Viktor mit és miért csinál. Ezen nem vagyok túlzottan meglepve, ugyanis Orbán Viktor mindig a magyar érdeket képviseli és a magyar érdek mellett áll ki, és ez a Momentumra rövid pártélete során soha nem volt jellemző. (Rétvári Bence nevet.) Ezért nem érti ön, tisztelt képviselő úr, a magyar miniszterelnököt. Én bátorítom azon törekvésével kapcsolatban, hogy próbálja megérteni őt, de túl sok reményt nem fűzök ezekhez a kísérletekhez, mondom még egyszer, különös tekintettel arra, hogy más alapokon állunk, és más alapokon áll a kormány, a kormánypártok a miniszterelnök vezetésével, és a baloldal, így az ön pártja, és az ön pártja különösképpen is. Majd erre még kitérek. És ez a különbség abban áll, hogy mi a magyar érdeket képviseljük, önök meg soha nem tették ezt. (Vitályos Eszter: Így van!) Ezért nem érti azt, hogy a miniszterelnök és a kormány mit miért csinál.

Hadd említsek még néhány dolgot. Tehát ön például említette a keleti nyitást, tisztelt képviselő úr, hogy a keleti nyitás egy teljes kudarc. Ezt sem érti. A keleti nyitásra azért volt szükség, és ez nem egy magyar sajátosság, minden ország ezt csinálja, mert bő tíz évvel ezelőtt a világ globális beruházásainak 80 százalékát finanszírozták nyugati tőkéből és 20-at keleti tőkéből, most pedig 70 százalékát finanszírozzák keleti tőkéből és mindössze 30-at nyugati tőkéből. Tehát az arányok megfordultak, óriási a verseny a keleti beruházásokért és a keleti piacokért.

És hogy mennyire sikeres a keleti nyitás vagy nem: az elmúlt három esztendőben, tehát ’19-ben, ’20-ban és ’21-ben mindig a legtöbb beruházás Magyarországra keleti országból érkezett, kétszer Dél-Koreából és egyszer Kínából. Az exportunk 45 százalékkal, a kereskedelmi forgalmunk pedig 48 százalékkal nőtt a keleti nyitás relációiban.

Ön támadta a paksi beruházást, hogy egy másik kérdésre is reflektáljak. Mit támad ön: a magyar energiabiztonságot, a magyar energiaellátást? Paks adja a magyarországi energiatermelés felét és a magyarországi fogyasztás egyharmadát. Paks nélkül nincs energiabiztonság, nincs rezsicsökkentés. Az atomerőmű, a nukleáris energia olcsó, biztonságos és tiszta energiát jelent. Ráadásul most, amikor a gáz és az olaj ára folyamatosan ingadozik, kiszámítható energiaforrást is jelent. Ön ezt is támadja, természetesen a magyar érdekkel ellentétesen.

És hogy önök milyenek, tisztelt képviselő úr, már hogy a Momentum. Mondtam, soha nem képviselik a magyar érdeket. Önök szankciópártiak. Donáth Anna: „Ennyi szankció nem elég.” Szintén ő: „A kivetett szankciók működnek.” Fekete-Győr András: „Ha kormányon lennénk, mindenképpen csatlakoztunk volna az olajembargóhoz.” És lehetne sorolni. Ráadásul egy másik irányból, a rezsicsökkentés szempontjából nézve Tompos Márton azt mondja: „A rezsicsökkentés egy politikai termék volt, a szocialista időket idézi. Teljesen mellőzött minden piaci logikát.”

Tehát önök eltörölnék a rezsicsökkentést, amely védi az embereket, és ezzel párhuzamosan támogatják a szankciókat, amelyek pedig sújtják az európai, így a magyar embereket is. Mondom még egyszer, önök soha nem képviselték a magyar érdekeket és soha nem képviselték a magyar embereket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Zárásként még annyit, hogy ön kioktat engem és a kormányt abból, hogy kik a szövetségesei, és a magyar érdekeket hogyan kell képviselni. Önök a határon túli magyarokat is elárulták minden alkalommal, és aki a külhoniakat elárulja, az elárulja azokat is, akik a határon belül élnek. Önök ilyenek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai