Készült: 2024.05.08.09:09:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2023.06.13.),  2-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:50


Felszólalások:   1   2-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! A gondoskodó állam képe egy csodálatos vízió. Mindannyian olyan országban szeretnénk élni, ahol az állam biztosítja a nyugodt életet, a kiszámítható mindennapokat. De hát a reggeli órára való tekintettel javaslom, hogy ébredjünk föl és nézzük meg a valóságot, nézzük meg, a Fidesz kormányzásának 13. évében hol tart Magyarország.

Nálunk jelenleg úgy működnek a dolgok, hogy a földesúr elmegy a faluba, és odaböki a falubelinek, hogy ha úgy alakulnak a számok, akkor majd adok. Pedig az állam az alapellátást nem ajándékba adja, az jár, ennek a költségét megfizettük az adókon, a járulékokon keresztül, és ebből fakadóan az államnak kötelezettségei vannak, kötelező feladatai, és ilyen kötelezettsége és kötelező feladata a közétkeztetés és a kórházi étkeztetés biztosítása is, sőt egy fél gondolattal továbbmegyek, a minőségi közétkeztetés és a minőségi kórházi étkezés biztosítása.

De mi történik akkor, ha a hatalom bűnös módon elhanyagolja mindezeket? Az például, hogy penészes kenyeret és romlott felvágottat kapnak a kórházban, pedig ezt a gondos gazda még a malacok elé sem veti, mert egy idő után az a malac felfordul. Magyarországon meg ezt kapják a betegek, az ellátásra szorulók a kórházban. Ez történt a minap a Szent János Kórház gasztroenterológiai osztályán. Az csak külön fénytörést ad a történetnek, hogy pont a gasztroenterológiai osztályon történt ez meg.

Évek óta hallani, látni, hogy a betegek milyen méltatlan ételeket kapnak a kórházakban; Facebook-csoportok alakulnak, ahonnan kiderül, hogy emberi fogyasztásra alig-alig alkalmas fogásokat tesznek eléjük, és egyáltalán nem látszik a most benyújtott 2024. évi költségvetési tervezetben, hogy a kormány tervezne bármilyen típusú változtatást ezekben a kérdésekben. Mit gondolnak, képviselőtársaim, vajon nőni vagy csökkenni fognak az olyan problémák egy ilyen alulfinanszírozottság esetén, ami a penészes kenyérhez és a romlott felvágotthoz vezet? Meggyőződésem, hogy joggal vagyunk pesszimisták.

De nem jobb a helyzet a közétkeztetés terén sem. Az amúgy is kivéreztetett települési önkormányzatok gyermekétkeztetési feladatainak támogatására alig 4 százalékkal ad többet az állam, mint a tavalyi évben, illetve ebben az évben, pedig pontosan tudjuk, hogy a 2022-es élelmiszer-infláció hivatalosan 26 százalék volt, 2023 februárjában elérte az 50 százalékot, ami azt jelenti, hogy két év alatt 70 százalék feletti a két év összesített inflációja. Ehhez képest idén ismételten legalább 25-30 százalék körül várható az élelmiszer-infláció, még azt is figyelembe véve, hogy a kormány csökkenő trendet tervez az infláció alakulásában.

Óhatatlanul az iskolai menzákon le fog csapódni ez a pénzhiány, ami azt hozza magával, hogy rosszabb minőségű ételeket kapnak a gyerekek, akikért a kormány kommunikációs szinten rendkívül aggódik  szigorúan csak kommunikációs szinten , pedig abban egyetérthetünk, hogy egy éhes gyerek nem fog jóllakni semmilyen nemzeti konzultációval, sem egyéb kormánypropagandával.

Tisztelt Ház! Ezért az áldatlan állapotért a kormány a felelős. 13 évük volt arra, hogy változtassanak az egészségügy helyzetén, a közétkeztetés helyzetén. És mi van most? Penészes kenyér és romlott felvágott. A kérdésem: vane esély, hogy szembenézzenek ezzel a helyzettel, amit önök idéztek elő? Tervezneke bármit is, hogy a kórházakban tisztességes ételeket kapjanak a betegek, hogy ne szakadjon rá a betegekre a vakolat, hogy legyen például vécépapír, vagy hogy ne hagyják ott az egészségügyet az orvosok és az ápolók a méltatlan állapotok miatt? Miért nem segítik tisztességes mértékben a gyermekétkeztetést, hogy az iskolai menzán egészséges, megfelelő minőségű ételt kaphassanak a gyerekek?

Pontosan tudom, hogy az, amit a kormány válaszolni fog (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), igazándiból majdnem mindegy, mert megtanulták a hazug propagandát terjeszteni.

ELNÖK: Köszönöm szépen.

CSÁRDI ANTAL (LMP): A helyzet mégiscsak az, hogy engem egy dolog érdekel, hogy foge javulni az étkeztetés színvonala a kórházakban és a közétkeztetésben. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Csárdi Antal képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni az elhangzottakra.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! A kormány számára nagyon fontos, hogy akik kórházban vannak, iskolákban vannak, minél jobb körülmények között legyenek, ezért is volt fontos számunkra a kórházak felújítása is az elmúlt években. 91 kórházat újítottunk föl országszerte részben vagy egészben, és mindemellett 54 rendelőintézetet is, ahova a betegek szintén bejárnak. Szinte minden évben voltak olyan pályázatok a Pénzügyminisztérium és egykor az EMMI meghirdetésében, amelyek a települési önkormányzatoknak a konyhafelújítást célozták. A „Magyar falu” programból szintén lehetett forrásokat szerezni arra, hogy valaki települési konyhát újítson föl, pontosan azért, hogy minél egészségesebb ételeket tudjanak elkészíteni, minél olcsóbban, minél korszerűbben, minél kevesebb energia felhasználásával, minél kevesebb rezsiszámla mellett.

Nagyon fontos volt a kormány számára az egészséges iskolai étkeztetés is. Egyrészről azért, mert az nem volt számunkra elfogadható, hogy valaki esetleg az iskolában azért teljesít rosszul, mert otthon nem kap megfelelő reggelit vagy nem adnak neki tízórait, nem adnak neki uzsonnát. Ezért indítottuk el azt, hogy a legkisebb korban, tehát bölcsődés, óvodás korban most már tíz gyerekből körülbelül nyolc ingyenesen kapja az étkeztetését, pontosan azért, mert egy általános, könnyebben teljesíthető feltételt szabtunk ahhoz, hogy kinek ingyenes az étkeztetés, hogy mennyi pontosan az egy főre eső jövedelem a családon belül, és ezt nyilatkozat alapján lehet megtenni, tehát nem kell különféle igazolásokat kérni, pontosan azért, hogy minden gyerek ehhez hozzájusson, hogy megkapja azt a bölcsődében, óvodában, iskolában, ami ahhoz kell, hogy figyelni, koncentrálni tudjon.

(9.10)

Ehhez persze szükség volt a források növelésére is: a kormányzásunk elején 31 milliárd forint volt a közétkeztetésre  31 milliárd forint , ehhez képest most közel 102 milliárd forint áll rendelkezésre közétkeztetési célokra, és a következő évben ez természetesen tovább fog nőni. Tehát nagyobb a növekmény, mint amekkora korábban maga az érték volt, sőt a növekmény kétszer is nagyobb, mint amennyi korábban az erre szánt összeg volt, hiszen 31 milliárdhoz több mint 70 milliárdot tettünk hozzá az elmúlt években, hogy több gyerekhez egészségesebb étel juthasson el.

Arra is törekedtünk, hogy a helyi beszállítókat hozzuk előnybe, hogy ne távolról hozzák a zöldséget, ne távolról hozzák a gyümölcsöt, hanem helyből, a helyi gazdáknak legyen ez egy biztos értékesítési hely, és kevesebb szállítási költség, kevesebb probléma legyen a szállítás mentén, hogy helyi gazdák alapanyagából főzzenek helyi konyhákon a helyi gyerekeknek. Ez is célunk volt, és természetesen az étkezés egészségesebbé tétele is, ami egyrészről nyilván egészségesebb recepteket, kevesebb e-adalékanyagot és minél több friss zöldséget és gyümölcsöt jelent.

Azért, hogy minden gyerek az egészséges ételeket minél jobban megszokja, sokat tehetünk az iskolában. Ebben segít az iskolatejprogram és az iskolagyümölcs-program is. Az iskolatejprogram 1800 oktatási intézményben van jelen, az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program pedig 2300-nál is több oktatási intézményben van jelen. A kormányzásunk elején az iskolatej- és az iskolagyümölcs-program teljes összes költségvetése 600 millió forint volt. Ez most több mint 5 milliárd forint, tisztelt képviselő úr.

Azért, hogy minél több gyerekhez jusson el egészségesen a gyümölcs is és a zöldség is, majdnem kilencszeresére emeltük az erre fordítható forrásokat. Ez, ugye, azt jelenti, hogy ennek keretében több mint 7 millió liter tejnek megfelelő tejtermék jut el a gyerekekhez, 55 millió adag gyümölcs, zöldség vagy gyümölcslé jut el a gyerekekhez, hogy az iskolában a természetes fejlődéshez szükséges tápanyagot is megkapják, és hozzá is szokjanak ahhoz a mindennapos testnevelés révén, hogy majd felnőttkorukban is legyen egy sport, egy testmozgás, amit szeretnek, amit örömmel csinálnak, amit kedvtelésként is űznek; másrészről legyenek olyan zöldségek, gyümölcsök, amiket szintén az iskolában is megkedvelnek, ha otthon nem kedveltek meg, és egy egészséges életmód, egy egészséges életforma tudjon kialakulni az iskolában változatos étkezéssel, egészséges ételekkel, sok zöldséggel, sok gyümölccsel, sok tejjel és mellette pedig valamilyen testmozgás megszületésével is.

Ami a kórházakat, az egészségügyet illeti, ott is rendkívül fontos nyilván, hogy mindenki megkapja a gyógyulásához szükséges, sokszor speciális ételeket, tehát nem csupán az az elvárás, hogy azok jó minőségűek legyenek, hanem speciálisan a gyógyulást is szolgálják, és semmiképpen ne legyenek kockázatosak valamilyen érzékenység miatt.

2010-ben, amikor elkezdtük a kormányzásunkat, akkor 1198 milliárd forint volt az egészségügyre fordítható összeg a költségvetésben, most 2800; 1198-ról 2800-ra emeltük. Ennek az emelkedésnek a legnagyobb része nyilván a nagyon nagy mértékű orvosbéremelés és a nagymértékű ápolóbér-emelés fedezete (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), de azért adunk többletforrást, hogy minden kórház tisztességes összegből a tisztességes étkezést helyben meg tudja oldani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   1   2-6   7-10      Ülésnap adatai