Készült: 2024.05.08.10:54:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  69-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Varga Zoltán képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Hogy engedhetik ezt meg?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt időszakban a Népjóléti Bizottság elnökeként egyre több kétségbeesett megkeresést kapok rokkantnyugdíjasoktól. Gondolhatják, hogy nem jókedvükben vagy az én két szép szememért írnak nekem. Sokkal inkább azért, mert azt panaszolják, hogy önök kormányra kerülésük óta nemcsak, hogy folyamatosan nyirbálják meg a jogaikat, hanem egyszerűen földbe döngölik őket. Emlékezhetnek rá, önök rögtön azzal kezdték a kormányzást, hogy minden különösebb indok nélkül ezreket minősítettek át egészségesnek, csak hogy ne kelljen nekik teljes kárpótlást fizetniük.

A megkeresésekből aztán megtudtam, a trükközéssel azóta sem állnak le, sőt törvényi szintre emelik azt. A törvény szerint ugyanis, miután a hatóság megállapított egy bizonyos összeget számukra a megváltozott munkaképességű személyek ellátására, a döntést követően mindösszesen öt évig lehet újraszámolni és növelni a támogatás mértékét. Innentől kezdve szerintem önök is kitalálják, mi is történik. Az egyik levél írója, miután jogszerűtlenül állapították meg a neki járó támogatás összegét, 2017-ben adott be felülvizsgálati kérelmet, és hogy, hogy nem, a Belügyminisztérium egészen ez év elejéig halogatta a döntést. És hány év telt el azóta? Na, ne számolgassanak, elárulom, bizony, éppen öt év, és így ki is csúszott a határidőből, a támogatás maradt ugyanolyan alacsony mértékű, mint volt.

A Belügyminisztérium pedig mossa kezeit, ők igazán nem tehetnek róla, hogy a törvény így határozott. Világosan látszik, hogy a törvényt szándékosan alakították ki így, hogy ne kelljen megemelni a támogatások összegét. Önök szándékosan hagynak több ezer rokkantnyugdíjast az út szélén, miközben saját haverjaikat milliárdokkal tömik ki, és ebből is látszik, hogy mára az árnyékkormány maradt Magyarország utolsó reménye arra, hogy mindenki méltó körülmények között élhessen.

Kérdezem tehát, államtitkár úr: miért is hagytak ekkora kiskaput a törvényben, amikor már az első pillanatra is látszik, hogy milyen könnyű ezt kijátszani? Mikorra várhatják végre a rokkantnyugdíjasok, hogy végre megkapják a nekik járó támogatást? Köszönöm és várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem hiszem, hogy sokan reménykednek abban az árnyékkormányban, amelyik amikor kormányon volt, akkor csökkentette a nyugdíjak összegét, és a szociális ellátásokat is megnyirbálta, tisztelt képviselő úr. (Varga Zoltán közbeszól.) És nem hiszem, hogy bíznak azokban a politikusokban, akik szótlanul tűrték azt, amikor egy évvel ezelőtt az önök legutóbbi miniszterelnök-jelöltje éppen embereket fogyatékosozott le, és úgy gondolta, hogy ez egy használható szófordulat vagy kritika.

Ezzel szemben mi arra törekedtünk, hogy mindenkinek méltányos juttatás járjon akár rehabilitációs, akár rokkantsági ellátásként, aki pedig munkát tud vállalni, annak pedig egy sokkal nagyobb mértékű munkabér-lehetőséget nyissunk meg. Azáltal, hogy egymillióval több munkahely van, és nyilván a rehabilitációs kártyával és más kedvezményekkel a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatottságát pedig 18-ról 44 százalékra tudtuk emelni, akik már nem ilyen ellátásból élnek, hanem saját jogon szerzett, jóval magasabb jövedelemből.

De ugyanakkor mindenképpen fontos kitérni arra, amire ön próbált utalni, tisztelt képviselő úr, hogy hogyan lehet egy-egy hatósági döntést megváltoztatni. Itt van rendes és rendkívüli jogorvoslati lehetőség is. Ha saját hatáskörben a szerv visszavonja vagy módosítja a határozatát, annál van egy határidő, egy éven belül tud így a közigazgatási szerv módosítani határozatot, de a felügyeleti eljárásban, ami a másik lehetőség, ott egy éven túl is módosítható, tehát akár emelhető is az összeg az illető egészségügyi állapotának megfelelően; és itt nincs olyan határ, amit ön mondott, tehát ha a későbbiekben valaki jelentkezik, és egy felügyeleti eljárást elindít, akkor ebben az esetben akár jóval később is az összeg módosítható. Ha ez a konkrét irat önnél van, nyilván el tudja hozzánk juttatni, és megnézzük, hogy tényleg ez az eset forog fönn vagy más.

Mindenkinek segíteni akarunk, mindenkinek az ellátását szeretnénk méltányos mértékben megállapítani, aki pedig dolgozni tud, annak pedig munkabért is kínálni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai