Készült: 2024.05.08.08:06:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  217-218. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   215-216   217-218   219-220      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Varga Zoltán képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Ráczné Földi Judit képviselő asszony, a DK képviselője: „Mit tesz a kormány, hogy Székesfehérváron legyen elegendő háziorvos?” címmel. Öné a szó.

RÁCZNÉ FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nemcsak országosan, hanem Székesfehérváron is komoly aggodalmat jelent, hogy meddig lesz háziorvosuk. A háziorvosaink sajnos egyre idősebbek, utánpótlásuk nem látszik. Évente átlagosan csupán egy diplomás orvos választja a háziorvosi pályát. Teljesen egyértelmű, hogy az Orbán-kormány az elmúlt években kihalásra ítélte ezt a szakmát.

Székesfehérváron 58 háziorvosi körzet van, amelyből három gyermekkörzet tartósan betöltetlen. A 60 évnél idősebb orvosok aránya több mint 50 százalék; 50 év alatt tíznél kevesebb háziorvos van. Ha a kormány nem teszi vonzóbbá a háziorvosi szakmát, ha nem teremt egyértelmű szakmai és pénzügyi feltételeket, akkor Székesfehérváron tíz év múlva csak a körzetek felében lesz háziorvos. Ez több tízezer székesfehérvárit hoz nehéz helyzetbe. Sérül a betegek gyógyuláshoz való joga, az emberek általános egészségügyi állapota egyre rosszabb lesz.

Akárcsak az egészségügy többi területén, így az alapellátás területén is az egyik legnagyobb baj, hogy nem kiszámítható, hogy érdemi egyeztetések nélkül, villámgyorsan hoznak jogszabályokat. A háziorvosok szerepe pedig óriási jelentőségű, hiszen az esetek többségében a diagnosztizálástól a gyógyításig kísérik a betegeket. Ők folyamatosan látják a betegek, a családjuk körülményeit is. Általában ők ismerik legjobban pácienseik egészségügyi állapotát, gyakran több évtizedre visszamenően. Az alapellátásban dolgozó orvosok és munkatársaik az egészségügyi ellátórendszer mindenesei és a lelkei. Szerepük nem csak hagyományosan a gyógyítás. A háziorvosától várja a beteg a testi, a lelki, szociális problémáinak lehetőség szerinti megoldását vagy annak az útnak a megjelölését, amelyen ez elindítható.

A háziorvosok döntő része vállalkozó, ugyanúgy adózik, mint bármely más vállalkozó, miközben a praxisa bevétele jogszabályok alapján kötött. Kiadásaiknál az inflációs hatások őket sem kímélik. A háziorvosok mint vállalkozók azonban nem részesültek az energiaköltségek kompenzációjában, a praxisok nagy többsége önkormányzati rendelőkben működik, de a szintén nehéz helyzetben lévő helyhatóságok nem tudnak biztosítani támogatást a megnövekedett rezsire. Nincs ez másként Székesfehérváron sem. Miközben azt látjuk, hogy a távhődíjak hat-tízszeres emelkedése lassan csődközeli helyzetbe sodorja a praxisokat, addig a rendelőknek 2018 óta változatlan összegű támogatást ad a NEAK. Havi szinten 520 ezer forint jut az energiaköltségeikre és az összes kiadásukra.

A MOK kérte, de dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár elutasította a rezsitámogatás emelésére benyújtott javaslatot azzal, hogy nincs rá fedezet a költségvetésben, erre sincs fedezet. A 2023. január 1-jétől a háziorvosi szakma tiltakozása ellenére bevezetett új finanszírozás miatt egyes praxisok akár több százezer forinttal kevesebb havi támogatást kapnak. Ez tovább erősíti a terület bizonytalanságát, ezzel rontva annak esélyét, hogy a fiatal orvosok a háziorvoslást válasszák.

Egyértelműen látszik, hogy a kormány semmit nem tesz a székesfehérváriak egészségéért, még mindig fontosabb propagandára és uszításra költeni az adófizetői forintokat, mintsem hogy valós segítséget nyújtsanak. Önök elvették a megélhetésen túl az emberektől a gyógyuláshoz való jogukat is, és ez nem hiba, hanem óriási bűn. Köszönöm szépen a figyelmet. (Varga Zoltán tapsol.)




Felszólalások:   215-216   217-218   219-220      Ülésnap adatai