Készült: 2024.05.09.09:47:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  201-210. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:   199-200   201-210   211      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Értem, köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Apáti István, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Már a Napot is sajnálják az emberektől?” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérdezem Apáti képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Jelzi, hogy elfogadja. Akkor öné a szó, képviselő úr.

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Önök az egyik, ha nem a legfontosabb választási ígéretüket szegték meg akkor, amikor felrúgták a rezsicsökkentést, emiatt pedig augusztus 1-jétől az átlagfogyasztásnak nevezett mérték feletti áramhasználat esetén 65 forintot kell fizetni egy kilowattórányi áramért és 747 forintot egy köbméter gázért.

Egy ilyen helyzetben a legfontosabb menekülőutat jelentette a magyar emberek, főleg a magyar családok, háztartások számára a különböző teljesítményű napelemes rendszerek telepítése. Rengeteg igény érkezett be augusztus 1-jétől a szolgáltatókhoz, ekkor azonban váratlanul, de annál nagyobb lendülettel megjelent Gulyás miniszter úr, és hogy nagyon finoman fogalmazzak, belerondított a ventilátor normális, rendeltetésszerű működésébe. Kijelentései óriási felháborodást okoztak és komoly ellenállást váltottak ki, hiszen gyakorlatilag önök az emberek számára rendelkezésre álló, ráadásul rendkívül korszerű, mondhatni, ultramodern napelemes rendszerek telepítése által jelentett hadtápútvonalat szétbombázzák, tönkreteszik, hiszen a visszatáplálási lehetőség megszüntetésével gyakorlatilag olyan hosszú távú megtérüléssel kell számolni, hogy nem lesz értelme napelemes rendszereket telepíteni.

(18.50)

Hadd mondjak önnek néhány adatot! A 300 és 550 forintos, vállalkozók által fizetendő áramdíj esetén a megtérülés egy-két évre csökkent volna. Egy átlagos háztartás esetében öt-hat év alatt megtérült volna egy napelemes rendszer, és ez az időtartam a mostani rezsiemelkedés miatt lerövidült, azonban a visszatáplálási lehetőség megszüntetése 15-16 vagy 20 évre emeli a megtérülés lehetőségét.

Kérem, gondolják át, van még néhány órájuk rá, amíg a rendeletet kiadják, és vonják vissza ezt a javaslatot annak érdekében, hogy ne zárják el ezt a lehetőséget az emberektől. Semmi nem indokolja ugyanis, a magyar hálózat nagy része nem túlterhelt, ez egy mese, amivel megpróbálják elaltatni az embereket, megpróbálnak valami hajánál fogva előrángatott indoklást hozni. Ezért kérdezem öntől, hogy visszavonjáke ezt az elképzelésüket, vagy fenntartják, mert most már a napot is sajnálják az emberektől. Várom érdemi válaszát. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Apáti képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is, a rezsicsökkentéssel kapcsolatban szeretném kiemelni, hogy ez a kormány 2013 óta fenntartja a rezsicsökkentést. Az energiaárak elképesztően elszaladtak egész Európában, és nyilván ennek oka a háborúra adott rossz szankciós politika. Rendkívül sajnálatos, hogy az európai emberek ilyen nehéz helyzetbe kerültek, de Magyarország az első helyen áll a rezsitámogatásban, amelyet átlagfogyasztásig biztosítunk, ez gyakorlatilag egyedülálló, az átlagjövedelem 30 százalékát adjuk támogatásként, míg ez a nálunk jóval gazdagabb németeknél 20, az osztrákoknál pedig 6 százalék.

A napenergiával kapcsolatban néhány információ, mert ez a mai nap már többször elhangzott, és úgy fogalmazott, hogy ez egy mese. A napenergia és általában az időjárásfüggő megújuló energia hasznosításának egyik megoldandó kihívása, hogy a napelemek máskor termelnek, mint amikor az áramot felhasználjuk. Ha sok megújulókapacitás van csatlakoztatva egy hálózatra, ez a kihívás már hálózati problémává válik. Szeretném kiemelni, hogy nálunk a telepített megújulókapacitás másfélszer akkora, mint Paks kapacitása már jelenleg is. Ez a kihívás tehát hálózati problémává válik.

Ehhez olyan megoldásokat kell a hálózaton bevezetni, ami biztosítja a termelés és a felhasználás összekötését. Ilyen rugalmassági megoldás lehet például a tárolók alkalmazása vagy a felhasználási helyen az elektromos készülékek napközbeni használatának elősegítése. Mivel ezek még nem jelentenek végső megoldást, így szükség van arra, hogy a napközbeni túltermelést lekössük, illetve a felhasználási csúcsokon a megújulók által nem fedezhető többletenergiát előállítsuk. Ezt úgynevezett kiegyenlítő kapacitások biztosítják, amelyek lehetnek tárolók vagy azonnal indítható villamosenergia-termelő eszközök, erőművek. Kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Apáti képviselő úrnak.

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! A válaszát nem tudom elfogadni, szerintem itt valami nagyon bűzlik, felettébb gyanús ez az egész mutatvány. Úgy tűnik, mintha az épülő akkumulátorgyáraknak szeretnének egy újabb bizniszt előkészíteni azáltal, hogy az embereket ebbe az irányba terelik.

Csak szeretném felhívni a figyelmet, még mielőtt itt hüledeznek, hogy egy fázisra kivetítve 1,5 millió forintba kerül az akkumulátoros rendszer kialakítása. Egy háromfázisú rendszernél ez 4,5 millió forintba kerül, 4,5 millió forintból egy átlagos, háromszor 16 amperes rendszerhez maximálisan hozzárendelhető 11 kilowattos napelemrendszert simán ki lehetne fizetni.

Ugyanakkor még néhány kérdésre válaszoljon az emberek megnyugtatása végett! Akik a rendeletben foglalt határidőig beadják az igényüket, még visszatáplálási lehetőség megtartása mellett telepíthetneke, vagy szükségese az igény befogadása, vagy a már engedéllyel rendelkező rendszereknek fogják csak lehetővé tenni ezt? Hajlandóke még a véghajrában, a sorompó záródása előtt minél több embert átengedni, vagy valamilyen furfangos megfogalmazással a Gulyás Gergely botrányos kijelentései óta beérkezett kérvények nagy részét is megpróbálják kilőni? Kérem, erre adjon egyértelmű és tűpontos válaszokat! Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Államtitkár asszonyé a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Az előbb igyekeztem elmagyarázni, hogy mit jelent a villamos hálózat jelenlegi helyzete, hogyan áll, és ennek rugalmassá tétele miért rendkívül fontos.

Mivel a mai nap már többször elmondtuk, hogy október 31-éig még az igényeket be lehet adni, és ezzel kapcsolatban a részletszabályok várhatóan a mai nap jönnek ki, arra kérem képviselő urat, hogy ezt mindenképpen várja meg. Emellett viszont nagyon fontosnak tartjuk a hálózat fejlesztését. Ezzel kapcsolatban egy teljes átalakítási tervet is készítettünk, amely magában foglalja a hálózatfejlesztést, új erőművek építését, Paks II.-t és Paks I. üzemidő-hosszabbítását is. Ez egy 16 milliárd euró értékű beruházást jelent, 32 nagyberuházást pontosan. Azt gondoljuk, hogy a jövőben ezekkel a beruházásokkal mindenféle szempontból a magyar energiarendszert korszerűsíteni szükséges. Kérem képviselő urat, hogy ebben támogasson minket. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   199-200   201-210   211      Ülésnap adatai