Készült: 2024.05.19.20:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.), 8. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő Úr! Ön zöldpolitikáról beszél, holott itt az élet számos területét előhozta felszólalásában. Bennem egy dolog nagyon megragadt és megütött, ez az ellenzék szétveszítése. Mit jelent az ellenzék szétfeszítése? (Tordai Bence: A rendszer szétfeszítése!) Ön nem egészen így fogalmazott. Itt mindannyian egymásra néztünk, hogy valami elindult akkor úgy, ahogy mi gondoltuk, hogy igen, szétfeszítik az ellenzéket? Várjuk ezt a pillanatot, habár szétestek maguk ezeken kívül is.

Ökológiai válságról, környezeti szennyezésről mondott el néhány gondolatot. Szeretném önt megnyugtatni, hogy a magyar vidék, a magyar környezetvédelem, természetvédelem azért messze-messze magasabb szinten áll, mint ahogy önök ezt gondolják. Önök beszélnek róla, mi pedig ebben teszünk, tesszük a dolgunkat. Számtalan példát, felsorolni is nagyon nehéz lenne, hogy milyen olyan intézkedést, tevekénységet, beruházást valósítottunk meg, szabályozást, törvényt, amellyel a környezetpolitikánk, környezetvédelmünk, természetvédelmünk mind-mind erősebbé válik.

Egy Kárpát-medencét nagyon nehéz összehasonlítani Európa számtalan más területével. A Kárpát-medencének van egy különleges adottsága, egy olyan klimatikus viszony, geológiailag is egy érdekesen kifejlődött olyan területe Európának, amelyre nagyon speciális szabályok és speciális dolgok léteznek.

Ön emlékeztetett bennünket itt az elég széles körű megnyilatkozásában az allergiára. Szeretném jelezni, hogy ebben is rendkívüli módon előrehaladott programjaink vannak. Lassan következik a különböző allergén növények porzása, ami biztos, hogy számos nehézséget okoz. Erre már azért számos példát, nagyon sok jó ötletet, javaslatot és nem utolsósorban védekezési eszközt és védelmet nyújtó intézkedést tettünk, úgyhogy a nyár folyamán, habár a száraz idő kedvez ezeknek az allergén növényeknek a terjesztéséhez, de mégis azt kell mondanom, hogy biztonságban készülünk erre az időszakra.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön aszályról, környezeti szennyezésről, sok mindenről beszélt. Szeretném megnyugtatni, hogy a magyar kormányzat az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem arra vonatkoztatva, ami most kialakult aszály, mert erre nem lehet felkészülni bármilyen körülmények között sem, ki fog alakítani egy olyan vízgazdálkodási programot, amelynek jelentős része nem új dolog lesz, mivel Magyarországon a Tisza szabályozásától, a folyók szabályozásától kezdve nagyon sok olyan vízügyi beavatkozást végeztünk, amelynek nemcsak a folyószabályozás, hanem, ahogy az előbb is említettem, akár a Kárpát-medence mikroklímája megváltoztatásában is komoly szerepe lehet.

Szeretnénk elérni azt, hogy olyan megoldásokat keressünk, amelyekkel a vízmegtartó képességünk, a talajvízszint lecsökkenését megelőzően már inkább a feltöltődésben gondolkodunk, itt különböző tározókban, netalántán még akár olyan művekben is, amelyek ma még talán idegennek tűnnek nagyon sok mindenki fülének.

(13.20)

De ez mind azért van, hogy élhető, biztonságos környezetet teremtsünk nemcsak a magunk számára, hanem az elkövetkezendő nemzedék számára is. S azt gondolom, hogy ebben közös felelősségünk van mindannyiunknak, akik ma itt a törvényhozásban, a Parlament épületében vagyunk. De ezek nem egy-két évre szóló feladatok, hanem hosszú távú, évekre, évtizedekre szóló feladataink vannak. Még egyszer mondom, megvannak az alapjaink, megvan a régi Vásárhelyi-terv, megvannak azok az elképzelések, amelyeket a mai kor és a megváltozott klimatikus viszonyok figyelembevételével kell majd kialakítanunk és alkalmaznunk.

Ez egy teljesen más, mondhatnám úgy, hogy alföldi tájat fog jelenteni az elkövetkezendő évtizedekre. Ugyanilyen hatása volt anno a hetvenes években a kiskörei vízlépcső megépítésének, ami gyakorlatilag megváltoztatta a Jászság, kissé Hajdú, kissé Szolnok megye vízgazdálkodását, amelyet  ma már látjuk  részben újra kell gondolnunk, részben ki kell bővítenünk a Körösök, a Maros és a Duna-Tisza közi homokhátság vonatkozásában is. Egy átfogó tervvel fogunk előállni, amelyhez remélhetőleg önök is fognak csatlakozni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai