Készült: 2024.05.09.20:31:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:52


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselője, Orosz Anna következik. Megadom a szót.

OROSZ ANNA (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány évvel ezelőtt egy Bálint nevű, harmincas, ereje teljében lévő férfi műtétből lábadozott a Péterfy Sándor Utcai Kórházban, amikor elkapta a kórházi fertőzések egyikét, a Clostridiodies difficilét, ami vastagbélgyulladást jelent. A kórház a súlyos tünetek ellenére és annak ellenére, hogy mind a férfi, mind menyasszonya határozottan kérte arra az orvosokat, hogy végezzék el a fertőzést kimutató vizsgálatokat, nem tettek semmit. Ezért a menyasszony a megfelelő mintát elvitte egy magánlaborba, ahol kimutatták a fertőzés tényét. Természetesen azért, mert elment egy magánlaborba, azért leszúrták a menyasszonyt az állami kórházban, majd a férfit elhelyezték egy háromágyas kórteremben, ahol ugyanazt a mosdót és vécét kellett nagyjából tízpercenként használnia, mint a betegtársainak a szobájában. Ekkor érezte a fiatal pár, hogy ha tovább marad Bálint ebben a kórházban, akkor konkrétan az élete forog kockán, és magánúton keresztül elintézték, hogy végül bekerüljön a Honvédkórházba, ahol szerencsésen meggyógyították, de így is nagyon sokat és nagyon hosszan kellett szenvednie a férfinek, hogy meggyó-gyuljon.

Ezt a történetet a Direkt36 cikksorozatából ismerhettük meg, ahogy a következő rémisztő statisztikákat is. 2021-ben a hivatalos statisztikák szerint 16 és 21 ezer között volt a kórházi fertőzések száma Magyarországon. Egy 2017-es európai vizsgálat szerint ez a szám a valóságban majdnem 80 ezer. Az, hogy nem tudjuk a valós számokat, és az, hogy a statisztikáknál valószínűleg jóval magasabbak az igazi számok, annak tudható be, hogy sokszor nem is végzik el a megfelelő vizsgálatokat a kórházak, vagy hogyha ezt megteszik, akkor nem jelentik le a megfelelő hatóságoknak a fertőzés tényét.

De mi az, ami segítene a kórházi fertőzések visszaszorításában? Az ápolók létszámának drasztikus emelése, megbecsülésük javítása, kézfertőtlenítő pontok elhelyezése minden egyes kórteremben és azok használatának betartatása; a fertőzött betegeknek biztosított külön vécé és mosdó, az egyágyas kórtermek arányának növelése és persze a transzparencia. A Momentum programjában nagyon hangsúlyozottan megjelenik az, hogy minden olyan ország, amely sikeresen küzd a kórházi fertőzések ellen, transzparensen kezeli a kórházi fertőzésekről szóló információkat, nem úgy, mint a magyar kormány, ami egyenesen titkolja őket. (Rétvári Bence: Nem titkolunk semmit.)

Mondjuk ki az igazságot: sajnos pontosan az előbb említett mutatókban teljesít elképesztően rosszul a magyar egészségügy. Itthon ugyanis 43 ápoló jut száz kórházi ágyra, ez a legalacsonyabb szám az egész Európai Unióban. Ezer ápolási nap alatt 7,5 liter alkoholos kézfertőtlenítő fogy el, ez átlagosan 20 liter az Unióban. Ezer ápolási nap alatt mindössze három olyan vizsgálatot végeztek el, amiből kiderülhetne a kórházi fertőzés ténye, ugyanez a vizsgált országokban 30 fölött van. És a magyar kórházakban az ágyak mindössze 1,4 százaléka található egyágyas kórtermekben, ez szintén a legalacsonyabb szám a vizsgált országokban.

Én pontosan tudom, hogy amikor egyágyas kórtermekről beszélek meg megbecsült ápolókról, akkor sokan azt gondolják, hogy ez valamiféle fantazmagória. De az a helyzet, hogy Magyarország nem Angliához vagy a skandináv országokhoz képest teljesít rosszul, vagy Hollandiához képest, hanem a szomszédos országokhoz képest. Sokszor még Szerbia, Bulgária vagy Románia is jobban teljesít ezekben a mutatókban, de Szlovákia, Lengyelország és Csehország mindenképpen. Ez az igazság, ebből lehet pontosan látni, hogy miért a kormány felelőssége, nem pedig valamiféle történelmi adottság, hogy ilyen állapotban vannak a magyar kórházak.

Az a helyzet, hogy a kormány tétlenül nézi, hogy emberek feleslegesen szenvednek, ne adj’ isten, meghalnak a kórházakban, sőt mi több, azokat vádolják rémhírterjesztéssel, akik megpróbálják az igazságra felhívni a figyelmet. A civileknek és a sajtónak úgy kell kiperelnie a fertőzésekről szóló közadatokat a megfelelő hatóságoktól.

Az a kérésem önökhöz, hogy ha önök egy percig is komolyan veszik saját hazugságukat, mely szerint a magyar kormány megvédi a magyar családokat, akkor tegyék ezt, ha nem az önök által kitalált ellenségképektől, hanem a felesleges szenvedéstől és sokszor haláltól, amely a magyar kórházakban történik, azokban a kórházakban, ahová a betegek meggyógyulni járnának, nem pedig meghalni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Ismét Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nyilván azt fontos leszögezni, hogy minden magyar embernek az életét meg minden embernek az életét, aki magyar kórházakba kerül, minél inkább meg kell védeni, az egészségét meg kell védeni, és ezért mindent meg kell tenni. Ez közös ügyünk, mindenkinek a közös ügye kell hogy legyen. És ez egy fontos célkitűzés mindenki számára. De tegyük hozzá, hogy mi az, amit ön itt most elmondott, és mi az, ami folyik a sajtóban is! Először is, semmifajta kiperlésről nincsen szó, tisztelt képviselő asszony, hiszen ezek a jelentések nyilvánosak, megtalálhatók az NNGYK honlapján, tehát semmifajta perlésre szükség nincsen.

Másrészről ezeket egy nemzetközi rendszerben is közzétesszük, az ECDC-nek, ennek a szervezetnek a honlapján azok az országok, amelyek szolgáltatnak adatot, azoknak az országoknak az adatai elérhetők. Magyarország ebben a legtranszparensebbek közé tartozik, mert a hazánk által működtetett egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentési rendszere, a Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer az egyik legátfogóbb az Európai Unióban. Ha ön megnézi ezeket a kimutatásokat, fog olyat látni, hogy nálunk sokkal nagyobb népességű, nagyobb nyugat-európai országok ugyanannyi kórházból vagy ugyanannyi ágyszámról adnak le adatot, mint Magyarország, pedig ők jóval nagyobbak. Ebből is látni fogja, ezekből a nemzetközi összehasonlításokból, hogy Magyarország az átláthatóbb országok közé tartozik. Van olyan ország, ami semmifajta adatot ebbe a nemzetközi központba nem közvetít, Magyarország pedig átfogó, az egyik legmagasabb fokú arányban közvetíti és küldi ezeket az adatokat, hogy pontosan mi is lássuk, hogy más országok hogy állnak, más országokhoz képest Magyarország hogyan áll.

Tehát semmifajta titkolózás nincs, ez csak a mítoszkeltés része vagy a hangulat fokozása, inkább azt mondom, amit ön itt mondott. Nyilván nem a saját gondolatait olvasta föl, hanem van a Soros-médiabirodalomnak egy része, ahol a tartalmat előállítják, ön is mondta, a Direkt36 nevű újság, amelyik most azt kapta feladataként  és november 11e lesz ennek a nagy napja, amikor majd mindenféle filmeket is kihoznak ezzel kapcsolatban , hogy Magyarországon milyen a kórházi fertőzések állapota. Ezekben az eddigi cikkekben, eddigi videóelőzetesekben természetesen a valós összehasonlítást nélkülözték, hiszen nem arra kaptak megbízást, hanem arra, hogy az oktatási téma kifutása után egy másik politikai témát építsenek fel.

(13.50)

Nem orvosok, szakemberek építik ezt a témát, hanem olyan emberek, akik a baloldali aktivizmussal voltak korábban kapcsolatban, és most átálltak az elmúlt hetekben, hónapokban erre a témára (Arató Gergely: Meghalnak a kórházban az emberek fertőzés következtében!), és ön is ennek a része, hogy itt a parlamentben ezt a témát érinti, ezt hozza föl (Arató Gergely: Elképesztő cinizmus!), hogy hátha ezzel tudnak a kormánnyal szemben valamiféle ellenzéki aktivitást mutatni, tisztelt képviselő asszony. Jól láthatóan, ahogy korábban fölépítették ugyanezen médiabirodalom segítségével ezeket a témákat, ugyanazok az influenszerek ugyanazokat a mondatokat ismételgették, most is ez történik.

Pedig ezen a területen igenis elismerés illetné a magyar orvosokat és a magyar ápolókat, tisztelt képviselő asszony, hiszen ha ön venné a fáradságot, és nemcsak az elkészített propagandacikkek alapanyagaiból húzná ki a tételmondatokat és olvasná föl a magyar parlamentben, hanem megnézné ezeket a nemzetközi kimutatásokat, akkor azt láthatja, hogy e szerint az európai szervezet szerint, aminek a nevét a járvány alatt ismertük meg jobban, a kórházi kezelésekkel összefüggő fertőzések alakulása Magyarországon 4 százalék környékén van, míg az európai összehasonlító központ szerint az európai előfordulási gyakoriság 5,5 százalék. Tehát előfordul valóban Magyarországon, mint ahogy az orvosi kezeléseknél sajnos előfordul, de szerencsére a magyar orvosok, a magyar ápolók jobban tudnak védekezni az európai átlagnál, már persze azokhoz az országokhoz képest, amelyek egyáltalán bármiféle adatot is küldenek ebbe a központba.

Ha pedig a hosszú ápolású idejű betegeket nézzük, akkor Magyarországon 1 százalék a gyakoriság, míg az európai adatok alapján a reprezentatív átlag 3,6 százalék.

A legutóbbi kimutatásban az ön által említett Clostridium difficile előfordulási aránya Magyarországon a Finnországéhoz és a Németországéhoz hasonló előfordulási arány, ami szintén azt mutatja, hogy elismerés illeti a magyar orvosokat, elismerés illeti a magyar ápolókat, azokat az embereket, akik akár a kórházban, akár a kormányhivatalokban dolgoznak, és felelősek azért, hogy minél kevesebb kórházi fertőzés forduljon elő, mert a legyengített immunrendszer és egyéb kórházi adottságok miatt ilyen sajnos elő-előfordul, de fontos, hogy minél kevesebb forduljon elő. Ezért fontos, hogy a tavalyi évben már 811 404 liter felületfertőtlenítő szer fogyott, és 347 134 liter alkoholos kézfertőtlenítő szer az OKFŐ-fenntartású kórházakban, tehát az állami kórházakban. Tehát ezeket mind-mind sikerült meglépni.

Valóban, ez minden kórházban, a világ minden országában probléma, de amit a magyar orvosok elértek, amit a magyar ápolók elértek, az nem támadást kellene hogy az ön részéről kiváltson, hanem elismerést, hogy jól dolgoznak (Orosz Anna közbeszól.), védik a magyar emberek egészségét. De itt lesz az igazság pillanata: pár hét múlva szavazunk a jövő márciusi ápolói béremelésről. Kíváncsi leszek, ön az igen vagy a nem gombot nyomja meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai