Készült: 2024.05.09.06:29:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  226-229. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   220-225   226-229   230-233      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes, államtitkár asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Kanász-Nagy Máté képviselő úr, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Miért titkolják a szociális szektor statisztikáit és mikor kapnak béremelést a szociális dolgozók?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Kanász-Nagy Máté képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A képviselők akkor tudják ellátni feladataikat megfelelően, ha rendelkeznek mindazokkal az információkkal, amelyek munkájukhoz szükségesek. Az állami szervek kötelesek a képviselőket megbízatásuk ellátásában támogatni, és részükre a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni. Ez jogszabályi kötelességük is.

Az országgyűlési képviselőknek pedig jogában áll közérdekűadat-igényléseket benyújtani az adatok kezelőihez, azonban az ez évben beadott adatigényléseinkre rendre csupán egy URL-cím a válasz, vagy kiderült, hogy időközben más lett az adatkezelő. Ugyanakkor amilyen válaszokat mégis sikerült megkapnunk, abból egyértelműen kiderül, hogy a szociális szolgáltatások iránt a kereslet egyre nagyobb, a szakképzett munkavállalók száma ugyanakkor kevés, és átlagéletkoruk folyamatosan növekszik.

Tudjuk, hogy a szociális szektor dolgozói alulfizetettek, bérük messze elmarad a magyar átlagbértől, hiszen ma nagyon sok munkavállaló dolgozik a szociális szférában úgy, hogy mindössze az ágazati bérpótlék összegével ér többet a keresete, mint a garantált bérminimum összege.

A következő kérdéseket szeretném feltenni államtitkár úrnak. Ha nem történik sürgős változás, akkor ki fog gondoskodni a szociálisan rászorulókról? Mikor készítenek olyan adatbázist, ahonnan minden országgyűlési képviselő vagy bárki tájékozódhat, hogy a különböző szociális szektort érintő adatoknak ki az adatkezelője? Mikor készülnek el tehát az átlátható adatbázisok? Mikor számíthatnak a szociális szektor munkavállalói jelentős béremelésre? Ezzel kapcsolatban mi a kormányzati szándék? Mennyivel és mikor fognak emelkedni a szociális dolgozók keresetei? Várom válaszát. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Két dologra kérdezett rá. Az egyik az adatokhoz való hozzáférés, a második pedig a bérkérdés a szociális szférában. Egyrészről, ha olyan választ kap, amiben egy URL-cím van, akkor magyarul egy olyan dologra kérdezett ön rá, tisztelt képviselő úr, ami egy nyilvános adat, amit megtalálhatott volna ön is, ha elkezd böngészni az interneten és rászán egy fél órát. Ehhez képest az államapparátust használja arra, hogy találják meg a Google helyett önnek a keresendő adatokat.

A másik pedig, hogy más az adatkezelő. Azért önök azzal kampányoltak egy éve, hogy kétharmados törvényeket fognak itt majd hozni a parlamentben, vagy átírják az ország minden szabályát, de még azt se tudják ezek szerint, hogy pontosan egy adat ennél a hivatalnál vagy annál a hatóságnál van. Ez azért  hogy is mondjam?  inkább önleleplezés az ön részéről, mintsem panasz, hogy az interneten nyilvánosan hozzáférhető adatokat vagy legalábbis kompetenciaszabályokat sem találják meg.

De van egy jó hírem önnek, remélem, ezzel nem mondok újdonságot: az állam fenntart egy teljes hivatalt arra, hogy mind ön, mind bármelyik képviselő, mind bármelyik magyar állampolgár, vagy a világ bármely  magyar nyelven, vagy részben angol nyelven beszélő  polgára teljesen tisztában legyen a szociális ágazatnak, az oktatásnak, az egészségügynek, a gazdasági területnek az adataival, ezt Központi Statisztikai Hivatalnak hívják, amely folyamatosan teszi ki a jelentéseit. A legtöbb jelentése szociális területen is, mondjuk, a deprivációval vagy mással kapcsolatosan nemzetközi sztenderdek alapján meghatározott. Az Eurostat folyamatosan méri, hogy ugyanazzal a számítási móddal állítsák elő ott is az adatokat, mint az EU bármelyik másik országában, tehát ehhez önnek igen nagy segítsége lehet.

Ami a szociális szolgáltatásokat illeti, azt mondja, hogy egyre nagyobb szükség lehet rájuk. Ebben valóban van önnek igazsága. Ezért a 2010-es 325 milliárd forint helyett idén már 1263 milliárd forintot fordítunk szociális szolgáltatásokra, és az akkori 137 ezer forint helyett a bruttó átlagkereset most már 400 ezer forint. Így szeretnénk a továbbiakban is haladni előre. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   220-225   226-229   230-233      Ülésnap adatai