Készült: 2024.05.09.06:43:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  154-161. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:   154   154-161   162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, politikai igazgató úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Brenner Koloman, Lukács László György, Z. Kárpát Dániel és Ander Balázs képviselő urak, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így a miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Jobbik-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselőjének kérdése következik, ő pedig Ander Balázs képviselő úr. Ander Balázs képviselő úr, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt a válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította föl. (Jelzésre:) Köszönöm szépen, hogy jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Ander Balázs képviselő úré a szó. Parancsoljon!

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben dr. Vinnai Győző váltja fel.)

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az iskola legfontosabb, legértékesebb  mondjuk úgy  terméke a tudással felvértezett, munkaképes ember. Ez az a tudás, amire Orbán Viktor azt mondta, hogy versenyképességünk aranyfedezete. Csak az a helyzet, hogy ezt az aranyfedezetet önök nagyon olcsón kiárusították a globális nagytőkének, ezzel egyébként gyakorlatilag egyetértettek az önök baloldali elődeivel. Nyugodtan kezet foghatnak ilyen szempontból.

Szent-Györgyi Albert valamikor azt mondta, hogy olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája, és ha elfogadjuk Nobel-díjasunk ezen szavait, és vetünk néhány pillantást a hazai iskolarendszerre, ahol ezt a tudást előállítják, akkor nagyon vészjósló jövő komorlik.

Nézzük meg, hogy mondjuk, a pedagógustársadalom mennyire elöregedett: a döntő többségük néhány éven belül eléri a nyugdíjkorhatárt, és az a helyzet, hogy az utánpótlás nagyon döcögős, hiszen azok a fiatalok, akik kalandvágyból mégis azt választják, hogy elkezdenek tanítani, rohamsebességgel morzsolódnak le, ami nem csoda. Hiszen miben van részük? Megaláztatásban, megfélemlítésben és anyagi elnyomorodásban.

Nézzük az adatokat! Ha mondjuk, a diplomásbérekhez viszonyítjuk az átlagos tanári kereseteket, akkor azt látjuk, hogy az átlagos tanári fizetés a diplomásbérek felét éri el. Odajutottak 13 év alatt, államtitkár úr, hogy a jövő évi költségvetésben, ami úgymond emelést szánna béremelés formájában a pedagógusoknak, az orbáni inflációnak a hatásait sem tudja ellensúlyozni. Erre várok egyébként egy választ. Miért mindig Brüsszeltől kívánják a fedezetet előteremteni, miért nem nemzeti forrásból?

Aztán túl a megalázó pedagógusfizetéseken a legfontosabb kérdés az, hogy ha nem marad itt tanár, kémiatanár, fizikatanár, matematikus, informatikatanár, akkor búcsút mondhatunk a versenyképes Magyarország ideájának is, annak a polgári Magyarországnak, amire önök is oly sokszor szoktak hivatkozni. Miért nem gondolnak erre, államtitkár úr? Várom a választ. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Jó hírrel szolgált, képviselő úr, ön azt mondta, hogy olyan intézkedést szeretne, amely segít abban, hogy a fiatal, pályakezdő tanárok minél inkább a pedagóguspályán maradjanak, és ne morzsolódjanak le. Ez egy közös célunk.

Akkor azt kérem öntől, itt lesz a lehetősége arra, hogy az új pedagóguséletpálya-törvényt támogassa, hiszen annak pontosan ez a célja, hogy a korábbi, 114 bérkategóriát tartalmazó, bonyolult, és a fiatalokat, a pályakezdőket hátrányosan érintő bérrendszerrel szemben egy, a fiatalok számára különösen nagy béremelést jelentő bérrendszer jelenjen meg a pedagógusoknál. Akkor ön ezek szerint támogatni tudja az új életpályamodellt, amelynek pontosan az a lényege, hogy a teljesítmény határozza meg kinek-kinek a bérét, ne pedig az, hogy tíz-húsz-harminc vagy negyven évvel ezelőtt egyetemen vagy főiskolán szerzett diplomát, és ne az határozza meg, hogy pontosan ő most hány éves, hanem az, hogy a gyerekekért ki tesz többet, ki tesz még többet, és így határozzuk meg a bért. Én nagyon bízom benne, hogy akkor ezek szerint ön mégis tudja támogatni az új pedagóguséletpálya-törvényt, hiszen annak pontosan ez a célja.

És bízom benne, azzal is egyetért, tisztelt képviselő úr, hogy az, amit Ara-Kovács európai parlamenti DK-s képviselő úrtól hallhattunk az elmúlt napokban, amikor ő azt mondta, hogy azért dolgozom, hogy az EU elvonja a Magyarországnak járó forrásokat, ne fizesse ki ezeket a forrásokat, akkor azt ön sem tartja elfogadhatónak, mert akkor Gyöngyösi Mártonnak is elmondhatja; akinek a javára ön visszalépett, emlékeim szerint, a Jobbikon belüli elnökválasztáson, cserébe utána beülhetett ide a parlamentbe, az egyik felszabaduló jobbikos mandátum helyén.

Mert az lenne a célunk akkor, tisztelt képviselő úr, hogy ha már van 800 milliárd forintja Magyarországnak pedagógusbér-emelésre, és nincs másra szükség, mint hogy Brüsszel egy mesterségesen felépített akadályt onnan elhúzzon, a magyar pedagógusok és a pedagógusbér-emelés közül, akkor ön is szólaljon már föl, és merjenek Brüsszelben is felszólalni amellett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ne csak itt hangoskodva, hanem ott is, hogy az a pénz a magyar pedagógusoknak jár, mert akkor két éven belül 800 ezer forint lesz a pedagógusok átlagkeresete, és ez mindnyájunknak fontos célja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra Ander Balázs képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

ANDER BALÁZS (Jobbik): Államtitkár úr, ez a pénz valóban jár Magyarországnak, a Jobbik-Konzervatívok közössége ezt vallja, de ez a pénz nem azért érkezik ide, hogy a NER holdudvara ezt gyakorlatilag lenyúlja.

Aztán, ezerszer elmondtuk, de még egyszer akkor, államtitkár úr: a trianoni összeomlást követően, a trianoni békediktátumot követően Klebelsberg sem Párizsban kilincselt forrásokért ahhoz, hogy fölvirágoztassa a hazai oktatásügyet. Szeretném jelezni, hogy a cseh parlament nem olyan régen fogadta el azt, hogy az átlagbérek 130 százaléka lesz az ottani pedagógusfizetés, ez itt Magyarországon  KSH-adatok szerint  olyan 800 ezer forintot jelentene. (Rétvári Bence: Erről beszéltünk!) Tehát miért mindig Brüsszelre mutogatnak, államtitkár úr? (Nacsa Lőrinc: Gyöngyösi Márton…!  Az elnök csenget.)

Van egy olyan dolog is, amit úgy hívnak, hogy nemzeti szuverenitás, kérem, hogy ennek szellemében cselekedjenek, és rendezzék a magyar pedagógusoknak, a nemzet napszámosainak a bérét, ne mindig másra hivatkozzanak, mutogassanak, és várják máshonnét a csodát! Ez lenne az önök kutya kötelessége, ha valóban nemzeti és polgári pártnak tekintik magukat. De ahol a kulturális etalon Kis Grófo meg mondjuk, Győzike, ott ezen én nem csodálkozom. Köszönöm. (Dr. Brenner Koloman: Így van!  Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes, államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azt mondta, hogy azért ne jöjjön Magyarországra az EU-s pénz, mert majd itt ellopják Magyarországon. Hát, nézzük! Az a párt, amelyet Simicska Lajos pár hónap alatt fel tudott vásárolni (Felzúdulás a Jobbik soraiban.  Dr. Brenner Koloman: Nagy szavak.), nos, abból a pártból aztán igazán bátrak az ilyen mondatok, tisztelt képviselő úr, nagy szavak, valóban itt a parlamentben.

Árulja már el nekem, képviselő úr, ott van 800 milliárd forint pedagógusbér-emelésre, önök azt mondják, hogy azért ne jöjjön ide, mert azt majd a Fidesz ellopja. De, tisztelt képviselő úr, az megy egyenesen a pedagógusokhoz. Hol lehet a béremelésből bármilyen pénzt bárhol, bárkinek ellopni?! Az egy az egyben megy a pedagógusokhoz. Úgyhogy ezért elfogadhatatlan, amivel önök érvelnek.

A különbség, a kettős mérce: ön a pedagógusok bérét Magyarországon a diplomásátlagbérhez számolja, Csehországban meg az átlagbérhez. Hát, az átlagbér nyilvánvalóan alacsonyabb, mint a diplomásátlagbér. Ezért mondja, hogy Csehországban milyen szépek az arányok az átlagbérhez képest, Magyarországon meg gyengébbek a diplomásátlagbérhez képest. Hát, persze, mert a diplomásátlagbér magasabb.

Ön azt mondta, az lenne szép, ha 800 ezer forint lenne a pedagógusok átlagkeresete. Én meg pont ezzel fejeztem be a felszólalásomat, hogy ha végre a forrásainkat Magyarország felhasználhatná úgy, ahogy szeretnénk, és mi ezt a legnagyobb mértékben pedagógusbér-emelésre szeretnénk felhasználni, nincs nagyobb konstrukció sem Magyarországon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), sem az Unióban, mint a magyar pedagógusbér-emelés, akkor önök végre Gyöngyösi Mártonnal és a baloldali képviselőkkel ezt tovább ne akadályozzák. A vitában pedig találkozunk. Viszontlátásra! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(17.20)




Felszólalások:   154   154-161   162      Ülésnap adatai