Készült: 2024.05.09.08:45:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2022.06.21.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   17,19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Latorcai Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője: „A gyermeket nevelő családok támogatása nélkül nincs jövő” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Költségvetési időszakban talán érdemes olyan témákat keresnünk, amelyek körül némi közmegegyezés alakulhat ki, hiszen lehet, hogy a végén ebből költségvetési sor vagy támogatás lesz. A mai napon is elhangzott a „gyermekvédelem” kifejezés többször, én ezzel a területtel szeretnék a mai felszólalásomban foglalkozni.

Költségvetési időszakról lévén szó, vizsgáltam, hogy a kormány bevételi várakozásai hogyan alakulnak, és azt látom, hogy pusztán az áfabevételekből mintegy 30 százalékkal többet remél a kormányzat, 5100 milliárdról majdnem 7000 milliárd az az összes várakozás, amit a realizált áfából remélnek. Azt látjuk, hogy ha ezen nagyon terebélyes, tehát ezermilliárdos nagyságrendű pluszösszegnek csak a 10 százalékát tudnánk fordítani közösen a gyermekek védelmére és a gyermeknevelés megkönnyítésére, akkor óriási kedvezményt tudnánk gyakorolni a családok irányába egy válsághelyzet közepén. A későbbiekben kifejtem azt, hogy ezen összeg 1, azaz egy százalékát fogom kérni-követelni arra, hogy ahol halmozódnak a családi problémák, ott is segítő kezet tudjunk nyújtani.

Alapvető követelésünk a gyermeknevelési cikkek áfamentessége és nyilván egy olyan garanciarendszer, amely szavatolja, hogy ebből árcsökkenés is fakadjon. Azt látjuk, hogy ennek a kiadási tétele kevesebb mint 10 százaléka lenne annak az összegnek, amit pluszban szed be Magyarország Kormánya áfa formájában a következő esztendőben. Látjuk az önök várakozásait, látjuk, hogy mennyivel több pénzt szeretnének realizálni, ennek a 10 százalékát kérjük a gyermeket nevelő családok támogatására.

De azt is látjuk, hogy ahol halmozódnak a problémák, speciális nevelési igényű a gyermek, ott még nagyobbak a bajok, és a kedvezményrendszer tulajdonképpen nem is látszik vagy nagyon sokszor alig. Családi érintettség okán én is szembesültem ezzel az ellátórendszerrel és azzal, hogy sokszor egy diagnosztikai jellegű vizsgálatra is egy-másfél év a várakozás ideje, adott esetben még a magánrendszeren belül is. Azt is látjuk, hogy bár kiváló gyakorló szakemberek foglalkoznak speciális nevelési igényű gyermekekkel, az elképesztő létszámhiány és főleg a gyógypedagógiával foglalkozó szakemberek alulfinanszírozott mivolta elképesztő problémákat teremt ebben a rendszerben.

Azt látjuk, hogy nemcsak a szakszolgálatokat, nemcsak az iskolákat kellene kiemelt módon támogatni, de azt a létszámbővítést is, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy minden magyar gyermek megkapja a neki járó törődést, mert ehhez joguk van. Sok esetben a státusz jogilag még meg is van ezeken a területeken, de mivel nem jár hozzá pluszfinanszírozás, az a helyzet áll elő, hogy ott egy speciális nevelési igényű gyermek és nem kapja meg a legérzékenyebb korban azokat a fejlesztési formákat, amelyek által produktív, tevékeny felnőtt ember válhat belőle. Az a rendszerszintű félrenézés, amely tapasztalható, feloldható lenne, csillapítható lenne a nehéz helyzet, még egyszer mondom, erre az egész területre most elegendő lenne annak az összegnek az 1 százaléka, amit önök jövőre pluszban áfabevételekből realizálni szeretnének. 10 százalék és 1 százalék, a plusz áfabevétel 10 százalékából nagymértékben lehetne kedvezményezni minden gyermeket nevelő családot, mondjuk, az áfa eltörlésével a bébiételen, a pelenkán, a gyermekruhán, 1 százalék pedig elég lenne ahhoz, hogy a speciális nevelési igényű gyermekek tulajdonképpen mindegyike a jelenlegi reális keretek között megkapja a számára szükséges segítséget.

Azt is látjuk, hogy az osztálylétszámok sem teszik lehetővé a legtöbb esetben azt, hogy ezek a megfelelő hatásfokon történjenek, viszont ha az osztálylétszámot maximalizálni kell, mert például egy autista gyermek kettőnek-háromnak számít a szakemberek számításai szerint, akkor megint csak odajutunk, hogy szakemberhiány van, az érintettekkel kapcsolatban pedagógushiány van. Tehát egészen biztos, hogy a képzés rendszerét is át kell alakítani, mert tarthatatlan az, hogy egy kezdő, gyógypedagógiával foglalkozó szakember 180-200 ezer nettóért kellene hogy elhelyezkedjen és megmaradjon ezen a területen. Azt is látjuk, hogy a pótlékok rendszere némi mozgásteret biztosít, de ez ilyen 9-40 ezer forinttal tudja eltéríteni ezt az összeget, és még ezért sem fognak nagyon sokan, tömegesen megmaradni a piacon, mert látják, hogy ennek többszörösét kereshetik más munkakörökben.

Összességében tehát látjuk, hogy az áfabevételi várakozásaik horrorisztikus mértékben növekednek, 30 százalékkal, nem kérünk tehát más területekről elvett összeget, csak a pluszban beszedett pénz 10 százalékát kérjük a gyermeknevelési cikkek áfájának eltörlésére, az árcsökkenés garantálására, és az érintett összeg 1, azaz egyetlen százalékát kérjük a speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó intézményrendszer megerősítésére.

Úgy gondoljuk, hogy ez az 1 százalék is súlyos milliárdokat jelent. Nagyon sokat lehetne elérni, főleg egy válsághelyzet közepén ezáltal. Értetlenül állunk a kormány eddigi távolságtartása előtt, de nagyon bízom benne, hogy a költségvetési vita során mindezt meg tudjuk változtatni. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Vitályos Eszter államtitkár asszony fog válaszolni.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a napirend előtti felszólalását, igazán fontos témákat feszeget.

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a választókerületemben is több gyógypedagógussal tartom a kapcsolatot, és beszámoltak nekem arról a jó hírről, hogy azért sokat javult az elmúlt időszakban a helyzetük, hiszen már tíz egyetemen folyik gyógypedagógus-képzés. Míg 2013-ban 930 fő kezdett el gyógypedagógusként tanulni, addig 2021-ben már 1852 főt vettek fel gyógypedagógus-képzésre. Még egy fontos számot szeretnék ezzel kapcsolatban önnel megosztani: 5700-ról 10 ezer főre nőtt a gyógypedagógusok száma Magyarországon. Abban, azt gondolom, egyetérthetünk, hogy a magyar jövő a magyar családok kezében van, értük, a magyar családokért dolgozunk nap mint nap, 2010 óta minden évben az előző éveket meghaladó összegeket fordítunk arra, hogy Magyarországon könnyebb legyen gyermeket nevelni, családot alapítani és otthont teremteni.

Megannyi családtámogatási formát és kedvezményt biztosítunk ma minden gyermeket nevelő szülő részére, hogy a családok békében és biztonságban tudjanak gyarapodni. A biztonság, azt gondolom, ma kiemelten fontos minden téren, éppen ezért is állunk ki minden magyar honfitársunkért, és mondunk stopot a benzinár növekedésére, az alapvető élelmiszerek áremelkedésére, a kamatok emelésére, és biztosítjuk a háztartás fenntartását a rezsik megfizethető szinten tartásával.

(10.00)

Az élelmiszerárakat alapvetően, azt gondolom, hogy nem az áfakulcs határozza meg, hanem elsődlegesen a kereslet, az adott ágazatban lévő verseny, a termelési költségek, az időjárás, a jelenleg fennálló geopolitikai helyzet, jelenleg, ugye, az ukrán-orosz háború. Az elmúlt években végrehajtott kormányzati, célzott áfakulcscsökkentések hangsúlyosan érintették az élelmiszeripar területét 2014 óta folyamatosan.

Stop helyett viszont zöld lámpát adunk minden olyan ötletre és támogatásra, amely a magyar családok érdekét védi. Előre köszönöm, ha ebben a munkában a pártállástól függetlenül önre is számíthatunk. Nincs kétségem afelől, hogy önnek is fontosak a magyar családok, egyet azonban nem értek: ha ez valóban így van, akkor hogyan tudtak politikai értelemben összebútorozni azokkal, akik elvették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, elvették az egy és két gyermeket nevelő szülők családi adókedvezményét, több mint felére csökkentették a családi adókedvezmény mértékét, megrövidítették a gyes idejét, a családi pótlék felső életkori határát lecsökkentették, tizenötször emelték az energia árát, duplázódott a villany ára, és megtriplázódott a gáz ára is. Ezek azok a tettek, amelyekből a családok azt érzik mind a mai napig, ha balliberális kormányzat kerül döntési pozícióba, az nekik biztosan nem lesz jó; és ettől lesz talán egy picit hiteltelen az ön aggodalma is.

Mi a magyar emberekért dolgozunk, és a családokban hiszünk, hiszen nélkülük nem lehet sikeres Magyarországot építeni. Éppen ezért a családbarát fordulat első évében visszaállítottuk a gyes időtartamát három évre, családbarát adórendszert vezettünk be, és minden eddiginél magasabb támogatást nyújtunk a családok részére a költségvetésből is, 2023-ban mintegy 3225 milliárd forint forrást biztosítunk a magyar családok támogatására. Ez közel 450 milliárd forinttal magasabb, mint a 2022-es költségvetésben szereplő támogatások összege, és a 2010-es balliberális kormányok által elköltött összeg három és félszerese.

Öntől is sokszor hallhattuk e Ház falai között, hogy kevés látható eredménye van a politikánknak, de lássuk talán a tényeket. A termékenységi arányszám 2011-ről 1,23-ról 1,59-re nőtt, ami 26 éves csúcsnak számít. Ez 29 százalékos növekedés, ami a legnagyobb mértékű bővülés az egész Európai Unióban.

Magyarországon a házasságkötések száma 2010 és ’21 között a kétszeresére emelkedett.

Az első házasságkötés és az első gyermekvállalás átlagos életkorának 2010 előtt jellemző folyamatos kitolódása 2010 után lelassult, a nők mindössze 16 hónappal házasodnak és 8 hónappal szülnek később, mint tíz évvel ezelőtt.

Egyre több gyermek születik házasságban.

Nekem ezek a tények azt jelentik és azt mutatják, hogy egyre inkább egyre többen bíznak a magyar kormányban, egyre többen mernek családot vállalni. Ha minden úgy maradt volna, ahogy azt az önök koalíciós társai gondolták volna (Z. Kárpát Dániel: Nem volt az koalíció soha. A választás lehetetlenné tette.), ma tíz év alatt 123 ezerrel kevesebb gyermek született volna. Amíg polgári kormánya lesz Magyarországnak, a családtámogatásokat csak bővíteni fogjuk, mert a magyar jövőt a magyar családok írják. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   17,19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai