Készült: 2024.05.20.03:56:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.), 50. felszólalás
Felszólaló Szabadi István (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:02


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány az uniós helyreállítási forrásokért vállalta Brüsszel felé, hogy 2025 márciusáig új nyugdíjtörvényt léptet életbe. A reform célja elméletileg a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságának javítása és a jövedelmi egyenlőtlenségek kezelése lenne. Ezzel szemben a kormányzati nyilatkozatok és propaganda alapján a magyar nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik, a következő tíz évben nincs szükség módosításra, a nyugdíjkiadások fedezete biztosított, a nyugellátás alkalmas az időskori jövedelembiztonság megteremtésére.

Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem én, hogy biztos így van-e. A tények mást mutatnak. Az OECD 2024-es jelentése alapján a magyar társadalom elöregedése egyre nagyobb problémát okoz a költségvetésnek, a kormány a nyugdíjkasszában 2023-ban 1072 milliárd forint hiánnyal tervezett, ami 387 milliárd forinttal nagyobb összegben, 1459 milliárd forintban realizálódott.

A nyugdíjasok 40 százaléka 160 ezer forintnál is kevesebb ellátást kapott havonta, vagyis közel egymillió nyugdíjas élt a létminimum alatt tavaly. Több mint másfél millió nyugdíjas nyugdíja az átlagnyugdíjat sem éri el, ezzel szemben a 2008 óta változatlanul 28 500 forint nyugdíjminimumnál akár százszor nagyobb luxusnyugdíjak is léteznek a mai napig. A százalékos nyugdíjemelés és a 13. havi nyugdíj is a meglévő nyugdíj összegétől függ, ami tovább mélyíti a nyugdíjak közti egyenlőtlenséget, ezért a 13. havi nyugdíj összegének egységessé tételét javasolja a Mi Hazánk Mozgalom.

Kérem tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy mikor hozzák nyilvánosságra a magyar nyugdíjrendszerről szóló nemzetközi szakértői jelentést. A nyugdíjreform során a külföldi szakértők mellett megkérdezike a magyar emberek véleményét is? Mit tesznek a kisnyugdíjasok érdekében? Lesze valódi nyugdíjreform? Várom szíves válaszát, tisztelt államtitkár úr. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai