Készült: 2024.05.09.19:20:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  211-214. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:   207-210   211-214   215-216      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Gy. Németh Erzsébet, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Miért veszik semmibe a legalapvetőbb jogok egyikét, a tulajdonjogot?” címmel. Gy. Németh Erzsébetet illeti a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tulajdont kisajátítani törvényben meghatározott esetekben, teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett lehet  mondja az önök Alaptörvénye. Az előttünk fekvő salátatörvényben viszont a főváros Vörösmarty, Podmaniczky és Széchenyivé átkeresztelt terét állami tulajdonba vételre tervezik, hogy aztán átadhassák az V. kerületnek. Kártalanításról szó nincs, noha maga a tervezet is jelzi, hogy ez a tulajdonjog sérelmét is jelentheti.

Olyan ez, mintha önök beállítanának a házamba, hogy költözzek ki, mert a kerületi önkormányzat vagyonkezelésébe adják. Hogy miért rúgják föl a saját törvényeiket, arra nézve a tervezet közösségi terek teremtésére, lakosság életminőségének javítására tesz homályos utalást, ami helyes törekvés, kár, hogy ezt elmulasztották felvenni a 2007. évi CXXIII. törvénybe mint közérdekű célt, ami a kisajátítás indokául szolgálhat.

A kerület hazugsága, hogy a karácsonyi vásár után mocskos maradt a Vörösmarty tér, említést sem érdemel, hisz a vásárt követő nagytakarításban az utolsó zsírfoltot is eltüntettük. Vajon a valóságos cél az, hogy a terület bérbeadásából beszedhető összeg az ellenzéki főváros helyett a kormányhű V. kerületet gazdagítsa, vagy az értelmiséget gyűlölő mezei hadaiknak rendszeresen odavetett jutalomfalat egyikeként száműzni akarjáke a könyvhetet? Netán a miniszterelnök veje a környékbeli ingatlanaiban tervezett építések során inkább az V. kerület lábhoz szoktatott építési hatóságával egyezkedne, mint a fővároséval? Nem mellesleg úgy tudom, hogy a Széchenyi tér környékén is jelentős fejlesztések vannak tervbe véve.

Államtitkár úr, ha a két év múlva esedékes választáson a belváros is esetleg ellenzéki kézre kerül, kinek tervezi a vagyonkezelői jogot továbbadni ez a kormány, Felcsútnak? Köszönöm majd válaszát. (Taps a DK soraiban.)

(18.10)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Államtitkár úr, parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány és a Tarlós István vezette főváros a regnálása alatt száz éve nem látott léptékű fejlesztést, felújítást, beruházást valósított meg a nemzet fővárosában. Mondom, joggal állíthatom, hogy Budapest történelmi belvárosa újjáépült és megszépült a 2010 utáni években. Ennek egyik kiemelt eleme volt a pesti belváros, azaz az V. kerület történelmi köztereinek megújítása. 2019-ben a kormány és az V. kerület összefogásával teljes egészében megújult a Vörösmarty és a Podmaniczky tér is, emellett a Széchenyi tér zöldfelületei szakszerű parkosításon estek át. A pesti belvárosfelújítás-sorozat éke a Kossuth tér megújítása volt. A nemzet főtere számos tömegrendezvénynek, akár tüntetésnek is helyt ad, mégis mindig rendezett és tiszta, zöld környezet fogadja az idelátogatókat. 2010 óta szintén megújult az V. kerületben a József nádor tér, a Ferenciek tere, a Vértanúk tere, vagy éppen a Petőfi tér a Piarista közzel együtt.

Mindez sajnos nem mondható el a Széchenyi, a Podmaniczky és a Vörösmarty térről. A főváros fenntartásában lévő megújult köztereink a büszkeség helyett a főváros szégyenfoltjai lettek. A rendezett parkok helyét az igénytelenség, az elhanyagoltság, kiégett fű, a szemét vette át. A kormány ezért javasolja az Országgyűlésnek, hogy a rossz gazda, azaz a Fővárosi Önkormányzat helyett válasszon olyan gazdát kiemelt történelmi köztereinknek, aki méltón fogja kezelni a rábízott közvagyont. Az V. kerületi önkormányzat már bizonyította, hogy alkalmas erre a feladatra.

Tulajdonjog-áthelyezéssel a közvagyont kár nem éri, hiszen továbbra is önkormányzati, azaz köztulajdonban maradnak ezek a területek, azonban a bevételek azokhoz kerülhetnek, akik rendben is tartják a közterületeket. Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   207-210   211-214   215-216      Ülésnap adatai