Készült: 2024.05.09.08:12:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  195-198. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:   191-194   195-198   199-202      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Hány kilakoltatás várható Nógrád megyében és az országban?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. 2022. május 31-én hatályát vesztette az a kormányrendelet, amely felfüggesztette a kilakoltatásokat. Az elmúlt két évben, 2020-ban pár hónap kivételével nem lehetett ingatlankiürítés iránt intézkedni. Hivatalosan nem történtek kilakoltatások, emiatt egy két éve felgyűlő kilakoltatási hullám következhet. Az utóbbi idők végrehajtókat övező botrányai miatt felmerül a gyanú, hogy a most kilakoltatás előtt álló családok nemcsak a lakhatási válság áldozatai, hanem a magyar családok otthonai a végrehajtók gátlástalan haszonszerzésének zsákmányaivá válnak.

A kilakoltatások száma: 2016-ban 3474 háztartást tettek az utcára, 2017-ben 3667 otthon szűnt meg, 2018-ban 3212 kilakoltatás történt, 2019-ben 3117 esetben volt végrehajtás, 2020-ban pedig 1645 lakáskiürítés történt.

(17.50)

A magyar családok érdekében hatékonyabb, azonnali és valódi segítségre van szükség. Az önkormányzatok mellett az államnak is feladatot kell vállalnia, és részévé kell válnia a megoldásnak. Az a legkevesebb, hogy az otthonukat vesztett családoknak közös elhelyezést biztosítanak. Látható, hogy mekkora megélhetési válság felé rohan az ország. Tudjuk, hogy a válság elején vagyunk, most fognak elmélyülni a problémák, most kell kidolgozni a megoldásokat.

Államtitkár úr, kérem, a fentiek alapján válaszoljon kérdéseimre. Hány kilakoltatás várható az előttünk álló időszakban Magyarországon? Hogyan tervezi a kormány elkerülni a közelgő szociális katasztrófát? Hogyan kívánják segíteni a kilakoltatás előtt álló családok közös elhelyezését? Köszönöm válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném, ha tisztáznánk, hogy milyen esetben kerülhet sor kilakoltatásra. Lakásügyben hozott bírósági határozat végrehajtása esetén, önkényesen elfoglalt lakás kiürítése esetén, valamint árverés alapján kiürített lakáskilakoltatás esetén. Tehát mind a három esetben, ahogy elmondtam, egy, a végrehajtótól független bírósági vagy hatósági döntés alapján kerül sor lakás kiürítésére.

Azt is tudni kell, hogy a lakás kiürítése az esetek 90 százalékában önkéntesen megtörténik, tehát körülbelül az esetek 10 százaléka az, ahol valóban kényszer útján ki kell lakoltatni a benne lévő személyeket. Ez azt jelenti, hogy évente körülbelül 3000-3500 ingatlan kiürítésére került sor, és ennek a 10 százaléka, mintegy 300 ingatlan esetén beszélhetünk csak kilakoltatásról.

Tehát szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét arra, hogy egyrészt nem a végrehajtó szabad akaratától függ az, hogy kilakoltathate valakit, nagyrészt attól függ, hogy a lakás elhagyására kötelezett személy önként távozike a lakásból, és tíz esetből kilencszer ez megtörténik, tíz esetből kilencszer maga a végrehajtásra kötelezett vagy a lakás elhagyására kötelezett személy távozik. Tehát évente mintegy 300 kilakoltatás van az egyébként 3000 lakáskiürítésből.

Tekintve, hogy több mint két évig fel voltak függesztve ezek a kilakoltatások, úgy gondolom, hogy a végrehajtásokra felkészülhettek az érintettek, és a kormány mindent megtett annak érdekében, hogy a veszélyhelyzetben megvédje a családokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   191-194   195-198   199-202      Ülésnap adatai