Készült: 2024.05.08.09:07:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  62-64. felszólalás
Felszólalás oka Engedély időkeretben való tárgyalásra
Felszólalás ideje 12:46


Felszólalások:   62   62-64   64      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Arra kérem valamennyiüket, foglalják el helyüket, ellenőrizzék, hogy kártyájukat megfelelően elhelyeztéke a szavazógépekben.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Novák Katalin köztársasági elnök asszony az Országgyűléshez intézett, február 11-én kelt nyilatkozatában lemondott megbízatásáról. A köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény rendelkezései értelmében a lemondás érvényességéhez az Országgyűlés elfogadó nyilatkozata szükséges. Az erről történő döntésre mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Ház! Bejelentem, hogy Varga Judit képviselő asszony 2024. február 16-án arról tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy képviselői mandátumáról lemondott.

Bejelentem, hogy az országgyűlési képviselők létszáma jelenleg 198 fő.

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszakának javasolt munkarendjével kapcsolatban a Házbizottság múlt heti ülésén nem alakult ki konszenzus, ezért az országgyűlési törvény 13. § (6) bekezdése értelmében a munkarendről az Országgyűlés dönt. A javasolt munkarendet képviselőtársaim a honlapon már megismerhették.

Mielőtt megkezdjük a szavazási eljárást, még egyszer kérem képviselőtársaimat, hogy a szavazógépekbe helyezzék be kártyájukat, ellenőrizzék azt, és központi létszámellenőrzést, jelenlét-ellenőrzést tartunk. Kérem, nyomják meg a szavazógépük valamelyik gombját! (Jelenlét-ellenőrzés. Jelen van: 195, távol van: 3.)

Megállapítom, hogy 195 képviselő van jelen, a Ház határozatképes, három képviselő van távol.

Most tisztelettel kérdezem az Országgyűlést, elfogadjae a 2024. évi tavaszi ülésszak javasolt munkarendjét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a munkarendet 134 igen szavazattal, 51 nem szavazat ellenében és 10 tartózkodás mellett elfogadta.

Tájékoztatom önöket, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány benyújtotta a tavaszi ülésszak törvényalkotási programját, amelyet az érdeklődők az informatikai hálózaton már megismerhettek.

Most soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre az elnöki jogkörben előterjesztett javaslat alapján döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Most kivételességi javaslatról döntünk. Az előterjesztő kezdeményezte, hogy az Országgyűlés kivételes eljárásban tárgyalja meg az egyes közszolgálattal kapcsolatos törvények módosításáról szóló T/7423. számú előterjesztést. Az előterjesztő azt kezdeményezte, hogy módosító javaslat benyújtására a kivételes eljárást elrendelő döntés meghozatalát követő három órán belül legyen lehetőség, az összevont vitára 2024. február 27-én, azaz holnap, kedden első napirendi pontként kerüljön sor, és a 3. pontban pedig azt javasolta, hogy az összegző módosító javaslatról való döntésre és a zárószavazásra ugyancsak 2024. február 27-én, kedden kerüljön sor.

Tisztelt Országgyűlés! A házszabályi rendelkezések 62. § (1) bekezdése alapján a kivételes eljárásban történő tárgyalásról az Országgyűlés vita nélkül határoz. Felhívom szíves figyelmüket, hogy a kivételes eljárás elrendeléséhez a képviselők több mint felének, azaz 100 képviselőnek az „igen” szavazata szükséges.

Tisztelt Országgyűlés! Most a döntéshozatal következik. Kérdezem önöket, elfogadjáke a T/7423. számú előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalását. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalását 134 igen szavazattal, 62 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

(16.30)

Tisztelt Országgyűlés! Elfogadott döntésünknek megfelelően a módosító javaslatok benyújtására 19 óra 34 percig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! A határozati házszabály 37. § (1) bekezdése értelmében az Országgyűlés egyes napirendi pontok időkeretben történő tárgyalását határozhatja el. Az elnöki jogkörben előterjesztett indítvány azt kezdeményezi, hogy az életvégi döntésekről szóló V/6517. számú előterjesztést az Országgyűlés négyórás időkeretben tárgyalja meg. A napirendi ajánlás tartalmazza az időkeret felosztását is.

Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse az időkeret felosztására vonatkozó indítványt.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A javasolt négyórás időkeret megoszlása a következő: a Fidesz képviselőcsoportjának 82 perc; a KDNP képviselőcsoportjának 38 perc; a DK képviselőcsoportjának 23 perc; az MSZP képviselőcsoportjának 18 perc; a Momentum képviselőcsoportjának 18 perc; a Jobbik képviselőcsoportjának 16 perc; a Mi Hazánk képviselőcsoportjának 14 perc; a Párbeszéd képviselőcsoportjának 14 perc; az LMP képviselőcsoportjának 13 perc; a független képviselőknek pedig 4 perc áll rendelkezésére. A frakciók részére biztosított időkeretek magukban foglalják a 10-10 perces vezérszónoki felszólalások idejét is.

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetérte azzal, hogy az előterjesztést négyórás időkeretben tárgyalja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az előterjesztés időkeretben történő tárgyalását 134 igen szavazattal, 48 nem szavazat ellenében, 14 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a Párbeszéd képviselőcsoportja javaslatot tett a napirendi javaslat kiegészítésére, amely a határozati házszabály 15. § (4a) bekezdése alapján elnöki jogkörben visszautasításra került, tekintettel arra, hogy azt nem a 15. § (4) bekezdésének megfelelően nyújtották be, mivel a határozati házszabály 82. § (2) bekezdése, valamint a határozati házszabály 158. § 17. pontja alapján csak tárgysorozaton lévő politikai nyilatkozatra vonatkozó javaslat vehető fel az Országgyűlés ülésének napirendjére.

A visszautasított javaslat benyújtója kezdeményezte az elnöki döntés hatályon kívül helyezését. Az Országgyűlés erről vita nélkül, kézfelemeléssel határoz.

Bejelentem továbbá, hogy a frakcióvezető kezdeményezte a szavazás szavazatszámláló gép alkalmazásával történő megismétlését. Erre való tekintettel a kézfelemeléses szavazást eleve szavazatszámláló gép alkalmazásával tartjuk meg.

A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványának megfelelően most kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy hatályában fenntartjae az OE-42/134-2/2024. számú elnöki döntést. Kérem, szavazatszámláló gép alkalmazásával szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a házelnöki döntést 140 igen szavazattal, 56 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül hatályában fenntartotta.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a DK képviselőcsoportja javaslatot tett a napirendi javaslat kiegészítésére, amely a határozati házszabály 15. § (4a) bekezdése alapján elnöki jogkörben visszautasításra került, tekintettel arra, hogy azt nem a 15. § (4) bekezdésének megfelelően nyújtották be, arra figyelemmel, hogy a határozati házszabály 80. § (1) bekezdése és a 158. § 17. pontja alapján csak tárgysorozaton lévő határozati javaslat vehető fel az Országgyűlés ülésének napirendjére.

A visszautasított javaslat benyújtója kezdeményezte az elnöki döntés hatályon kívül helyezését. Az Országgyűlés erről vita nélkül, kézfelemeléssel határoz.

Bejelentem továbbá, hogy a frakcióvezető kezdeményezte a szavazás szavazatszámláló gép alkalmazásával történő megismétlését. Erre való tekintettel a kézfelemeléses szavazást eleve szavazatszámláló gép alkalmazásával tartjuk meg.

A DK indítványának megfelelően most kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy hatályában fenntartjae az OE-42/135-2/2024. számú elnöki döntést. Kérem, szavazatszámláló gép alkalmazásával szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: megállapítom, hogy az Országgyűlés a házelnöki döntést hatályában 140 igen szavazattal, 56 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül fenntartotta.

(16.40)

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatról döntünk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadjae a napirendi ajánlást. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Ez látható többség. Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a köztársasági elnök lemondásának elfogadásáról történő döntés. Köztársasági elnök asszony lemondó nyilatkozata S/7131. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiük számára elérhető.

Most felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, ismertesse a lemondó nyilatkozat szövegét. Parancsoljon, jegyző úr!




Felszólalások:   62   62-64   64      Ülésnap adatai