Készült: 2024.05.09.07:31:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2022.10.05.),  67-68. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   53-66   67-68   69-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön, azaz holnap 16 óráig van lehetőség.

Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek. Tájékoztatom önöket, tisztelt képviselőtársaim, hogy ketten jelentkeztek napirend utáni felszólalásra.

Elsőnek megadom a szót Brenner Koloman képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kultúra nemzeti alap. Azt hiszem, pontosan ebben a kiemelkedően nehéz időszakban, ebben a nehéz gazdasági és szociális válságban, amelyben jelenleg minden magyar polgár a bőrén érzi azt, amikor az elmúlt 12 éves fideszes egypárti túlhatalom Patyomkin-falva kezd összedőlni, kiemelten fontos számunkra mint felelős konzervatív párt számára az, hogy leszögezzük, még ebben a nehéz időszakban is a magyar kultúra megérdemli a kiemelt támogatást, hiszen mi ezért harcolunk.

Nem véletlen talán, hogy be is nyújtottam már a költségvetéshez korábban azokat a módosító javaslataimat, amelyeknek megfelelően például a Nemzeti Kulturális Alap költségvetését meg kívántam emelni. Ezt sajnos a fideszes kormánytöbbség lesöpörte az asztalról, holott azért azt lássuk be, hogy főleg a kisebb településeken is nagyon fontos szerepet játszanak azok a pályázatok, amelyek a helyi közösségek, hagyományőrző egyesületek támogatását szolgálják. Ráadásul, ha ezt egy kicsit általánosabb képbe is belehelyezzük, az önkormányzatok kivéreztetése, amely már a pandémiás időszakban csúcsra lett járatva a fideszes egypárti túlhatalom részéről, oda vezetett, hogy egyes településeknek egyszerűen nem jut forrása a kultúrára, hiszen olyan nagyon komoly szociális és egyéb nehézségekkel küzdenek, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi az egyébként kiemelten fontos kulturális menedzserek támogatását.

Az, hogy a Fidesz mit gondol egyébként a kultúra napszámosairól, szerintem abból is nyilvánvaló, ahogy például egy levéltáros vezető nekem elmondott egy történetet. Eszerint behívatták a minisztériumba, és egy csőnadrágos fideszes fiatalember megkérdezte tőle, hogy a levéltárak mit is csinálnak voltaképp, és hogy holnapra erről írjon neki egy féloldalas anyagot. Tehát itt tart az állítólagos nemzeti kormány kultúrpolitikája.

Demeter Szilárd nevét hadd említsem meg ebben az összefüggésben. Szégyen, gyalázat, hogy egy ilyen ember a mai napig a magyar közéletben lehet. Ezt azért szögezzük le. Én már akkor felszólítottam a távozásra, amikor egy olyan műsort finanszírozott az általa irányított PIM, Petőfi Irodalmi Múzeum, amelyben a németség kiirtásán viccelődtek. Aztán lett Európa gázkamrája, és így tovább, hogy idézzek a fideszes kultúrpápától. Szégyen és gyalázat, hogy egy ilyen ember osztja a mai napig a magyar kultúrában a pénzt, akiről az előző igazgató, Prőhle Gergely fideszes kolléga azt nyilatkozta, hogy azért lett ő leváltva a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről, mert a Fidesz bekebelezte a szélsőjobbot. Nem, kedves fideszes elvtársak, a Fidesz „a” szélsőjobb, szatelitpártjával, a Mi Hazánkkal együtt.

(12.50)

Egy olyan konkrét intézkedést is idehoznék most ebben a napirend utáni hozzászólásomban, amely mutatja, hogy önök még ebben a válságos időszakban is nemhogy támogatnák a magyar kultúrát, hanem elveszik azt a magyar polgároktól. A váci önkormányzat szeretné egyrészt a Káptalan utcai épületet megtartani, ebben egyébként önkormányzati lakások is vannak, másrészt a Görög Templomot felújítani.

Mit tesz az önök kormánya? Egyrészt úgy tűnik, hogy a Káptalan utcai épületet, a tulajdonjogát át akarják juttatni az úgynevezett Dunakanyari Védegylet Alapítványnak, meg lehet nézni, hogy ennek az alapítványnak egyébként ki a vezetője, és melyik fideszes államtitkárhoz tartozik, másodsorban pedig a váci görög templom épületét, amely benne volt egyébként a barokk belváros felújítási programjában, azt pedig a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyarországi Orthodox Exarchátusa szeretné ingyenes tulajdonába venni. Remélem, minden jelen lévő fideszes kolléga, mondjuk, ennek az egyháznak a nevének a kimondásával is már megpróbálkozott egyszer. Ilyen tulajdonvesztést támogat a fideszes álnemzeti és álkeresztény kormány.

Számunkra, akik tudjuk felelős konzervatív pártként, hogy a kultúra nemzeti alap, és még ebben a nehéz időben is áldozni kell rá, mi tudjuk, hogy pont ilyen időszakban az a konzervatív válságkezelés, ha juttatunk az oktatásra, az egészségügyre és a magyar kultúrára, hiszen a XXI. században, a tudás és az információ évszázadában a kultúra szövete nélkül szertehullik a magyar polgárok azon közössége, amelyet magyar hazának nevezünk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   53-66   67-68   69-70      Ülésnap adatai