Készült: 2024.05.09.17:30:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2022.10.05.),  45-53. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 12:45


Felszólalások:   31-44   45-53   53-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön, azaz holnap 16 óráig van lehetőség.

Most soron következik a Magyarország Kormánya és a Norvég Királyság Kormánya között a Magyar Köztársaság Kormánya és a Norvég Királyság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás megszűnéséről szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1204. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Most megadom a szót Azbej Tristan államtitkár úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önök előtt lévő törvényjavaslat célja a Magyarország és Norvégia közötti beruházásvédelmi megállapodás megszüntetése, amely összhangban áll Magyarország európai uniós tagságából fakadó kötelezettségeivel, valamint az Európai Unió Bírósága által meghozott, a tagállamokra nézve kötelező ítélettel.

Kérem, engedjék meg, hogy először röviden ismertessem a törvényjavaslat alapjául szolgáló ítélet tartalmát és annak Magyarországra vonatkozó jogkövetkezményeit. Az Európai Unió Bírósága a Szlovák Köztársaság kontra Achmea B. V. ügyében hozott ítéletében kimondta, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel ellentétes a tagállamok között létrejött nemzetközi beruházásvédelmi megállapodásokban szereplő választottbírósági klauzula.

A választottbírósági klauzula értelmében, ha az Európai Unió egyik tagállamának beruházója egy másik tagállamban létesít beruházást, és a beruházással kapcsolatban vita merül föl, a beruházó által az érintett uniós tagállammal szemben választottbírósági eljárás indítható. A bíróság ítélete szerint az EU-n belüli kétoldalú beruházási megállapodásokban szereplő, az imént ismertetett választottbírósági kikötések ellentétesek az uniós joggal.

Az Achmea-ítélet végrehajtása és az ehhez kapcsolódó uniós szintű összehangolt cselekvés megteremtése érdekében a tagállamok vállalták, hogy megszüntetik valamennyi egymás közötti kétoldalú beruházásvédelmi megállapodásukat. Figyelemmel az EGT-megállapodás azon célkitűzésére, hogy az uniós jogszabályokban foglaltakkal azonos rendelkezéseit az Európai Unió jogával egységesen szükséges értelmezni és alkalmazni, a Bíróság korábbi döntéseiben egyértelművé tette, hogy a beruházásvédelemhez kapcsolódó alapvető szabadságok megfelelően vonatkoznak az Európai Unió és Norvégia, Izland és Liechtenstein között megvalósuló beruházásokra. Mindezekre tekintettel a Bíróság Achmea-ítélete hatással van a Magyarország Kormánya és a Norvég Királyság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodásra is, amelynek megszüntetése így összhangban áll az Európai Unió jogával.

A magyar szabályozás alapján a szóban forgó nemzetközi jogi kötelezettség megszüntetésének magyar fél által történő elfogadásához az Országgyűlés felhatalmazására van szükség. A megszüntetést törvényben kell elrendelni, és a közös megegyezéssel történő megszüntetést tartalmazó jegyzékváltást is ugyanezen törvényben kell kihirdetni. Emellett a korábbi kihirdető jogszabály hatályon kívül helyezéséről is rendelkezni kell.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarország a Norvégiával kötött beruházásvédelmi megállapodás megszűnéséről szóló megállapodás megkötésével az uniós jogból fakadó kötelezettségeivel összhangban jár el. Ezért kérem a tisztelt képviselő hölgyeket és urakat, hogy a törvényjavaslatot elfogadni szíveskedjenek. Megtisztelő figyelmüket ezúttal is köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Zsigmond Barna Pál képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Utoljára júniusban feküdt előttünk egy hasonló törvényjavaslat, amely az Egyesült Királysággal kötött beruházásvédelmi megállapodásunkat érintette. Alapja, ahogy ez elhangzott, az Európai Unió Bíróságának egy egyedi ügyben meghozott döntése volt. Az úgynevezett Achmea-ügyben hozott ítélet értelmében ellentétesek az uniós joggal az olyan beruházásvédelmi megállapodások, amelyek lehetőséget biztosítanak két uniós tagállam számára, hogy választott bíróság előtt indítsanak egymás ellen eljárást. A bíróság érvelése szerint ezáltal veszélyeztetve lenne az uniós jog elsőbbsége, hatékonysága és közvetlen hatálya, valamint az uniós szerződésekben biztosított jogorvoslati rendszer.

(12.20)

Az ítéletet követően a tagállamok vállalták, hogy felszámolják az egymással kötött ilyen tartalmú megállapodásaikat. A Norvég Királyság Kormányával 1991. áprilisban kötött megállapodás éppen ilyen lehetőséget biztosított a feleknek, ezért ugyanúgy felszámolási kötelezettség terheli, ahogy korábban a Magyarország Kormánya és Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának Kormánya vagy az Osztrák Köztársaság Kormánya között korábban fennálló megállapodásokat is.

Úgy gondolom, hogy az Európai Unió Bíróságának döntése és az azt követő uniós tagállami válaszok egyértelműek, és a megindult nemzetközi és magyar gyakorlat követhető példaként áll előttünk. Ezért ezúton is kérem a tisztelt képviselőtársaimat a Fidesz-frakció nevében, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka Gurmai Zita képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A javaslat értelmében az Országgyűlés felhatalmazást ad a magyar és a norvég állam között fennálló beruházások elősegítéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás megszüntetésére.

Tartalmi észrevételekről valóban annyit, bár nagyon pontosan elmondta államtitkár úr, hogy mi áll az ügy hátterében, hogy az Európai Unió Bírósága 2018. március 6-án kimondta a Szlovák Köztársaság kontra Achmea B. V. ügy kapcsán, hogy a tagállamok között létrejött nemzetközi beruházásvédelmi megállapodásokban szereplő választottbírósági klauzula ellentétes az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel, mivel aláássák az uniós szerződések által biztosított jogorvoslati rendszert, ezáltal veszélyeztetik az uniós jog autonómiáját, hatékonyságát, elsőbbségét és közvetlen hatályát, illetve a tagállamok közötti kölcsönös bizalom elvét. Figyelemmel az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás azon célkitűzésére, hogy az uniós jogszabályokban foglaltakkal azonos rendelkezését az Európai Unió jogával egységesen szükséges értelmezni és alkalmazni, a Bíróság korábbi döntéseiben egyértelművé tette, hogy a beruházásvédelemhez kapcsolódó alapvető szabadságok vonatkoznak az Európai Unió és Norvégia, Izland és Liechtenstein között megvalósuló beruházásokra is, így a Magyar Köztársaság Kormánya és a Norvég Királyság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodásra is, amelynek megszüntetése így összhangban áll az Európai Unió jogával. A tavalyi év novemberében egyébként Svédországgal, illetve Finnországgal kötött hasonló megállapodások megszüntetéséről szóló megállapodások megkötésére került sor ugyanebből az okból.

Úgy tűnik, képviselőtársamtól eltérően másik két ügyet hoztam, nem a mostanit, de fontos, hogy ezek is a jegyzőkönyvben rögzítve legyenek. A kérése mind az államtitkárnak, mind a kormánypárti képviselőtársamnak fog teljesülni: ezt a javaslatot a Magyar Szocialista Párt támogatja. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Juhász Hajnalka képviselő asszony. Parancsoljon, öné a szó.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a törvényjavaslat is példa arra, hogy milyen fontos a magyar kormány számára a Luxembourgi Bíróság ítéleteinek betartása és végrehajtása.

2018-as ítéletről beszélünk, Szlovák Köztársaság kontra Achmea ügy, amelynek a legfontosabb klauzulája az uniós joggal való jogharmonizáció megteremtése. Ez a célunk, hiszen a kétoldalú választottbírósági klauzulák kikötése az Európai Unió működéséről szóló szerződés 267. és 344. cikkelyébe ütközne. Erre vonatkozik a törvényjavaslat, ezért az Európai Unióval való jogharmonizáció érdekében a KDNP természetesen támogatja. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, az általános vitát lezárom.

Most megkérdezem Azbej Tristan államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Azbej Tristan: Köszönöm, nem.) Nem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön, azaz holnap 16 óráig van lehetőség.

Most soron következik „Az 1965. évi 4. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a New Yorkban, 1961. március 30-án kelt Egységes Kábítószer Egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat, „Az 1979. évi 25. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a pszichotróp anyagokról szóló, Bécsben, az 1971. évi február hó 21. napján aláírt egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat, valamint „Az 1998. évi L. törvénnyel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása elleni, 1988. december 20-án, Bécsben kelt Egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat együttes általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1205., T/1206. és T/1207. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Most megadom a szót Takács Péter államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a törvényjavaslatok előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.




Felszólalások:   31-44   45-53   53-66      Ülésnap adatai