Készült: 2024.05.08.13:56:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2022.05.24.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szabó Rebeka képviselő asszony, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A klímaválság és az élővilág válsága a XXI. század társadalmának legnagyobb kihívásai között van. A hatásai veszélyeztetik az emberek mindennapi életét, extrém szárazságot, viharokat, ökológiai katasztrófákat okoznak. Az önök kormánya mégis megszüntette az önálló környezetvédelmi tárcát már 2010-ben, de az aktuális kormányra vonatkozó terveik sem adnak túlzott optimizmusra okot. A hatósági felügyeletet is beleszámítva négy minisztérium alá fognak tartozni a környezetvédelemhez tartozó területek. A nyakunkon lévő klímaválság miatt a vízellátottságnak stratégiai jelentősége van, de borítékolhatóak a nehézségek, ha a vízgazdálkodás a Belügyminisztériumhoz, a vizes élőhelyek védelme és a mezőgazdaság vízellátása az Agrárminisztériumhoz tartozik. A problémák egyik megtestesülése a tájban történő vízmegtartás helyett a vizek folyamatos elvezetése, és az a sajnos gyakori természetkárosítás, hogy vegetációs időszakban tarra vágják a hullámteret, és kikotorják a patakok, folyók medreit a növényzettel és az állatvilággal együtt.

A klímaválság és az energiafüggetlenség, az energiaellátásunk biztonsága miatt kulcsfontosságú lenne a megújuló energia is, amelynek részaránya hazánkban alig 14 százalék. Ez messze az EU-s átlag, de még a környező országok szintje alatt is marad. Nem most kellene elkezdeni a földgázról meg az olajról való átállást, de hát, itthon a napenergiát évek óta különadó sújtja, jelenleg nincs is hozzá hálózati csatlakozási kapacitás, a szélenergia pedig egyszerűen tiltva van, pedig meg kell jegyeznem, hogy a hiedelmekkel ellentétben Magyarország számos területe alkalmas lenne a korszerű szélerőművek gazdaságos üzemeltetésére.

Emellett történetesen ma van az európai nemzeti parkok napja. A nemzeti parkok hazánkban is a természeti értékeink legfőbb őrzői, így elég fontos kérdés, hogy vajon tervezike növelni ezek támogatását, mikor készülhet el a magterületeket kijelölő övezeti rendszer, ami egyelőre csak a Hortobágyi Nemzeti Parkban lett kihirdetve még 2020-ban, holott erre a jogi keretek már 2013 óta adottak, és a technikai feltételek pedig tudomásom szerint már 2018 óta.

Aztán látjuk, hogy a Fidesz-kormány eddig is nagy hangsúlyt fektetett a turisztikai fejlesztésekre. De vajon miért nem figyelnek oda arra, hogy a beruházások ne tegyék tönkre a természeti értékeket? Miért nem fontos, hogy a településeken is védjék a zöldfelületeket, a közparkokat, holott alkotmánybírósági határozat mondja ki, hogy a városban élő emberek számára ezek lennének az egészséges környezethez való alapjog garanciái?

És hát, még ha vannak is környezet- és természetvédelemre vonatkozó szabályok az országban, azok betartatása igen gyenge lábakon áll. Önálló zöldhatóság már régen nincs, önök megszüntették; a kormányhivatalokon belül foglalkoznak a környezetvédelmi engedélyezési ügyekkel. Így persze nem meglepő, hogy a környezetvédelemért felelős államtitkárság valamiért eddig is leginkább azt hangoztatta, hogy nincs hatásköre olyan természetpusztító beruházásokat sem kifogásolni, mint a Fertő tavi szállodaépítés vagy az Aligaliget fedőnevű hatalmas szálloda, amelynek beruházója állami milliárdok támogatásával akarja megcsonkítani a balatonvilágosi magaspartot, ahonnan így hamarosan megszűnik a páratlan kilátás, pedig ugye, most milyen jó, hogy ebben bárki szabadon gyönyörködhet. De ha netán mégis képviselni merné a környezetvédelem érdekeit valamelyik hatóság, a beruházás azonnal nemzetgazdaságilag kiemeltté válik, ami szinte minden előírás alól mentesíti a projektet. Így még a nyilvánvaló jogsértések esetén is a bírósághoz fordulás adja az egyetlen reményt a helyi közösségek számára.

És ha már hatóság, sajnos az állatvédelem is nehéz helyzetben van. Egyrészt kevés kivételtől eltekintve nincs, aki helyben be tudná tartatni a jogszabályokat, így rengeteg állatkínzásnak minősülő eset marad sajnos következmények nélkül. Másrészt elég nagy port vert fel a közelmúltban az az eset, amikor az állategészségügyi hatóság egy idős festőművész rackajuhainak leöléséről hozott határozatot. A végrehajtás a helyi vadásztársaságok közreműködésével azonnali hatállyal meg is történt, miközben az állatokat el tudták volna helyezni egy menhelyen is, amely többször jelezte, készen állt az állatok befogadására. Az ügyben egyébként ismeretlen tettes ellen feljelentést tettünk.

Az állatvédelem és a természetvédelem kapcsán a civil szervezeteknek alapvető szerepe van az értékmegőrzésben, mentésben és szemléletformálásban, gyakorlatilag közfeladatot látnak el, még sincs számukra átlátható, rendszeres, szakmai alapon elérhető pályázati forrás. Nagyon remélem, hogy a most következő ciklusban javítanak ezen a helyzeten.

És végezetül, tisztelt államtitkár urak, mivel sem én, sem pártom nem volt tagja a 2010 előtti kormányoknak, nagy tisztelettel kérném szépen önöket, hogy válaszukban próbáljanak a régmúlt helyett arra fókuszálni, hogy jelenleg milyen elképzeléseik vannak az általam említett kihívások megválaszolására. Nagyon szépen köszönöm. (Taps a DK, az LMP, a Jobbik, a Momentum, a Párbeszéd és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Bodó Sándor államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra.

BODÓ SÁNDOR innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Sajnálatos módon hallom, hogy a környezetvédelem, állatvédelem ügye önöknél folyamatosan politikai kérdés, pedig ha valahol a szakmaiságnak markánsan lenne helye (Szabó Rebeka közbeszól.), én azt gondolom, hogy ez pont itt lenne.

Politikai felhangot hoznak minden egyes alkalommal, mikor erről beszélünk, felvonulásokat, különböző olyan mértékű hozzászólásokat és olyan minőségű hozzászólásokat, amelyeknek a valósághoz azért nagyon csekély köze van. (Közbeszólás az ellenzéki sorokból.) Én azt javaslom azért, hogy… Cáfolok, pontosan azt teszem, de kérem, ne szólítson meg, mert én sem tettem ezt önnel! Tehát ebben a helyzetben én azt gondolom, hogy a baloldal, illetve az önök városvezetői által elkövetett cselekedeteket kellene inkább átgondolni, mint hogy ilyen jellegű kirohanásokkal próbálkoznak.

Nézzék csak végig Budapest közlekedését! Azt gondolom, ehhez bőven van közük, hiszen az önök által delegált főpolgármester intézkedései következtében történik ez. (Szabó Rebeka közbeszól.  Az elnök csenget.) Illetve kérem, azt is ismerjék el, mert ez a valóság, önök mondták, hogy a budapesti kukák 25 százalékát mindenképpen indokolt volt leszerelni. (Szabó Rebeka közbeszól.) Hát, ha valami gyakorlatias lépést tehetünk a környezetünk védelme, a tisztaság érdekében, én azt gondolom, hogy ezek mind ilyenek. De szólhatnék a 154 éves Főkert megszüntetéséről is. Tehát számtalan meg egy olyan dolog van, ahol önök gyakorlatilag teljesen mást csinálnak, mint amit rajtunk számonkérnek. Ez egyébként nem újdonság, hiszen más területen is megtörténik.

Én azért azt gondolom, hogy azokat a javaslatokat, amelyeket az Országgyűlés például tavaly tavasszal is benyújtott, és a klímavédelemről szóló törvényt, illetve az éghajlatváltozás mértékéből fakadó, halasztást nem tűrő feladatokat tartalmazta, nos, önök ezeket nem szavazták meg. Tehát úgy reklamálni, úgy kirohanásokat intézni, hogy amikor konkrét ügy van, azokat szavazatukkal nem támogatják ebben a témában, én azt gondolom, hogy minimálisan is sportszerűtlen.

És azt is látnunk kell, hogy Magyarország a klímabajnokok közé tartozik, ha szabad ezt a szót használnom (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Nem szabad!), hiszen a világ összkibocsátásának mintegy 0,1 százalékában érintettek vagyunk.

(11.20)

Vagyis látható, hogy olyan konkrét intézkedések történnek, amelyek egyébként szakmailag az Európai Unióban is elismertek. Az EU élvonalába tartozó értékeket vállalunk (Tordai Bence: Hogy mi? Ennek fuss neki még egyszer!  Az elnök csenget.), és ennek a teljesítésnek az útján is járunk. Azt gondolom, hogy 2020-ban például 11,6 százalék volt a megújuló energiaforrás részaránya a közlekedésben. Itt képviselő úr teljesen modortalan módon állandóan bekiabál, de ez valóságos tény, hogy az uniós átlagot meghaladva a 6. legjobb helyezés. Kérem, nézzenek utána, mielőtt ilyen kirohanásokat terveznek!

2010 óta 84 százalékkal növeltük a megújulóenergia-alapú villamos energia felhasznált mennyiségét és 69 százalékkal növeltük a bioüzemanyagok felhasznált mennyiségét. Ezekkel vitatkozzanak, ha éppen szakmai vitára is képesek lesznek! Ezek mind-mind olyan intézkedések, amelyeket önök egy legyintéssel figyelmen kívül hagynak, de azt gondolom, ilyen gyakorlatias példákat is érdemes lenne, főleg a következő generáció számára, példaként felmutatnunk. Például minden újszülött után tíz fát ültetünk. Ez egy olyan kezdeményezés, amelyet, azt gondolom, fiatal szülőként abszolút kell hogy támogassanak és el kell hogy ismerjenek. De támogathatjuk az olcsó elektromos autók megjelenését és használatát is, hiszen már 7500 elektromos autó megvásárlását támogattuk. Azt pedig kategorikusan visszautasítom, hogy ezt saját magunknak tettük volna, mint ahogy önök ezt itt mondják. A Zöldbusz- program keretében a 25 ezer fő feletti városokban bevezettük ezeknek a forgalomba állítását. Azt gondolom, hogy ezek mind-mind olyan lépések, amelyek nagyon markánsak. Bevezettük a zöldállamkötvényt, de én azt gondolom, hogy nem is feltétlenül kell ezeket nekem sorolnom, hiszen úgy tűnik, hogy ezeket önök nem fogadják el, és arrogáns megjegyzésekkel illetik.

Azt gondolom, hogy az állatvédelem területén sincs szégyenkeznivalónk, hiszen éppen most jelenik meg az a kiírás, amely civil szervezetek számára egy nagyon komoly fejlesztési lehetőséget biztosít ezen a területen. Talán ebben az egy dologban egy nagyon picit tudunk egyetérteni, hogy az állatvédelem területén a civil szervezetek bevonása, a velük való hatékony együttműködés, azt gondolom, elengedhetetlen, és erre Magyarország Kormánya forrást is biztosít a következő hetekben megjelenő pályázati kiírás szerint.

Arra kérem önöket, hogy ne politikai, hanem mindenképpen szakmai szemüvegen keresztül nézzék azokat a lépéseket, döntéseket, és kérem, működjenek közre annak érdekében, hogy a kormányzati célok megvalósuljanak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai