Készült: 2024.05.08.13:51:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2022.05.24.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Fekete-Győr András frakcióvezető úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről” címmel. Öné a szó.

FEKETE-GYŐR ANDRÁS (Momentum): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! És elsősorban: tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! (Rétvári Bence közbeszól.) Szerintem önöknek fogalmuk sincs, mit fog Orbán Viktor tenni jövő héten. Ugye, igazam van? Biztos vagyok abban, hogy gyakran a közvéleménnyel együtt értesülnek arról, hogy mit kell itt a parlamentben megszavazniuk. Velünk együtt csodálkoznak rá a miniszterelnöki rádióinterjúkra és a Kormányinfó bejelentéseire.

Közösen töprengünk azon, hogy Orbán Viktor népmesei hasonlataiból meg Gulyás Gergely talányos válaszaiból vajon milyen törvénymódosítások fognak következni. Félre ne értsenek! Én nem ítélem el, ha valakinek a képessége vagy ambíciója odáig terjed, hogy megmondják neki, hogy mikor és melyik gombot kell nyomkodni. (Nacsa Lőrinc: Ezt tudjuk!) De önök az országgal is ezt művelik, és ez sokkal nagyobb baj. (Rétvári Bence: Nektek Gyurcsány mondja meg, hogy mit kell nyomni!)

Az elmúlt időszakban meghallgattuk többször is, hogy háborúk, veszélyek és bizonytalanság korszaka jön. Ha Ukrajnára, Kínára vagy a világgazdaság átalakulására gondolok, akkor ez tény Éppen ezért lenne jó, ha a magyar kormány nem fokozná, hanem csökkentené a magyar emberek bizonytalanságát. (Rétvári Bence közbeszól.) Az elmúlt évekre ugyanis a teljes kiszámíthatatlanság volt jellemző. (Rétvári Bence: Újra!) Évente, néha évente többször is módosultak az adótörvények. (Nacsa Lőrinc: Csökkent! Csökkentek az adók!  Rétvári Bence: Igen, csökkentek az adók!)

Az emberek pénteken éjfélhez közeledve a Magyar Közlönyt frissítgették, ha meg akarták tudni, másnap kinyithatjáke a kávézójukat, vagy be tudnake menni másnap dolgozni felszolgálóként vagy szakácsként a pandémia idején; hogy lesze hétfőn tanítás, hogy hány jegyet adhatnak el a színházi előadásra. Néha teljes iparágakat államosítottak néhány hét alatt. (Nacsa Lőrinc közbeszól.)

A kiszámíthatóság az egyik legfontosabb konzervatív érték, kedves képviselőtársaim. Ehhez képest kapjuk Varga Mihály pénzügyminiszter homályos fenyegetőzését a meghallgatáson, hogy megszorítások lesznek a katás vállalkozóknál. (Rétvári Bence: Nem lesznek.) Ez jelenleg több mint 400 ezer magyar kisvállalkozót érint. Többségük egyébként kisvállalkozó, tehát vízvezeték-szerelő, ételfutár, szakfordító, fodrász. Önök először bevezettek egy 40 százalékos büntetőadót a 3 millió forint feletti jövedelemrészre, majd lényegében csalóknak bélyegeztek meg 400 ezer magyar kisvállalkozót, most pedig lengetik Damoklész kardját a fejük felett.

Aztán múlt héten meghallgattuk Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert arról, hogy magyar tulajdonú áruházláncok kellenének. (Rétvári Bence: És egyetértesz?) Erről önök 12 éve beszélnek, de az egyetlen konkrét eredményük az, hogy a Fidesz mellett óriásplakátokon kampányoló CBA inkább elkezdte átnevezni az üzleteit. Épp csak a magyar minőségi kiskereskedelem megteremtéséért nem tettek önök semmit.

Megint fenyegetnek egy százezres munkavállalói tömeget: a külföldi tulajdonú áruházaknál dolgozókat; azokat, kedves képviselőtársak, akiknek a gonosz multi jobb fizetést biztosít, mint önök a tanárainknak vagy az ápolóinknak. Fenyegetőznek, de nem tudjuk, mi fog történni. Megmarad a bolti dolgozók munkája és a fizetésük? Nem okoznak újabb élelmiszerár-robbanást? A magyar tulajdon jó dolog, nyilvánvalóan ezt mindannyian támogatjuk, de ennek árát ne a magyar emberekkel fizettessék meg, az a kérésünk. Nekik úgy hiányzik egy áremelés a két számjegyű infláció idején, mint Boldog Istvánnak az adóellenőrzés.

Aztán meghallgattuk Rogán Antalt és Kocsis Mátét arról, hogy a titkosszolgálatokat civilek vegzálására és a háborús propaganda ellen kell bevetni. Utóbbi egyébként egy helyes cél, ezt én aláírom, azonban háborús propagandát, kedves képviselőtársak, jelenleg a fideszes média terjeszt, orosz mintára és orosz sablonokból. Ajánlom figyelmükbe Tompos képviselőtársam folyamatosan frissülő gyűjteményét. Egyébként Márton egy hős, mert önök és helyettünk is megnézi a köztévét; sajnos ezzel rögtön 50 százalékos extra nézettséget generálva a tévének. De vallják be, önök sem nézik a saját tévéjüket. (Derültség és közbeszólások a kormánypártok padsoraiban.)

Ha tehát Rogán Antal és Kocsis Máté a fideszes propaganda ellen akar fellépni, akkor tegye nyugodtan! Fura lesz lehallgatni egyébként saját magát, de az a gyanúm, hogy itt is az a cél, hogy a Fidesszel egyet nem értő magyarok bizonytalanságban éljenek.

Tehát még hivatalba sem lépett az új magyar kormány, máris sikerült megfenyegetnie a kisvállalkozókat, a kiskereskedelemben dolgozókat és a magyar civileket. (Rétvári Bence közbeszól.) Ezzel szemben, kedves képviselőtársak, a jó kormányzásnak arról kell szólnia, hogy (Dr. Répássy Róbert: Halljuk! Halljuk! Lejárt az idő!) kiszámítható, békés életet élhet minden törvénytisztelő polgár, legyen az bal- vagy jobboldali, civil vagy közszolga, vállalkozó vagy alkalmazott. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum padsoraiban.  Rétvári Bence: Ez a gumilövedék, ugye?)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Orbán Balázs államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nem tudom, hogy ön itt volte éppen a parlamenti ülésteremben  kicsit nehéz követni az önök mozgását , de amikor Orbán Viktor miniszterelnököt megválasztotta a Ház, akkor miniszterelnök úr tartott egy beszédet, ami szerintem a következő négy év vonatkozásában kormányprogramnak is felér. Ebben teljesen egyértelmű vállalásokat tett. Tehát valószínűleg nem a küldő készülékkel, hanem a fogadó készülékkel van gond, hogyha ebből az ön számára nem vált egyértelművé, hogy mit tervezünk a következő időszakban.

Ennek a beszédnek az volt a lényege, amit önök gúnyosan szoktak idézni  lelkük rajta , hogy egy nagyon veszélyes és nagyon bizonytalan világ vesz minket körül, és az elmúlt 12 évben mi, magyarok együtt komoly eredményeket tudtunk elérni. Ezért a kormányzat egyik legfontosabb vállalása az, hogy ezeket az eredményeket megőrizzük.

(11.50)

Négy ilyen terület is van. Vállaltuk, hogy megőrizzük a családtámogatásokat; vállaltuk, hogy megőrizzük a rezsicsökkentést; vállaltuk, hogy megőrizzük a teljes foglalkoztatottságot; és vállaltuk azt is, hogy megőrizzük a nyugdíjakat és a nyugdíjak reálértékét. (Tordai Bence közbeszól.) És amennyi energia az országból még kijön, reméljük, hogy minél több ilyen energia rendelkezésre fog állni, azt is vállaljuk, hogy ezen túlmenően is előre fogunk tudni menni, nem pedig hátra.

Ön említette a háború kérdését, amely kapcsán szintén ebben a beszédben is nyilvánvalóvá tettük, hogy elítéljük Oroszország agresszióját, és segítjük az ukrán menekülteket. De hogyha a figyelmébe ajánlhatnék például egy nemrég megszólalót, aki valami olyan világból jön, ami bizonyára az ön számára is fontos  mert a mi véleményünket e tekintetben, ahogy látom, nem veszi figyelembe , Henry Kissinger beszélt a davosi világgazdasági fórumon, és ő a következőket mondta: a Nyugat és Oroszország közötti konfliktus beláthatatlan, katasztrofális következményekkel jár; Európa hosszú távú stabilitására nézve nem a háború folytatásán, hanem a béke megteremtésén kellene dolgozni. Mi is így gondoljuk, ajánljuk önöknek is figyelmébe ezeket a megszólalásokat, és hogy a háborús propaganda terjesztéséről önöknek talán le kellene jönni.

A másik része az, hogy van egy gazdasági dimenziója is a válságnak. Energiaválság is van Nyugat-Európában, és nagyon komoly inflációs helyzet van az egész világon. Ez teljesen egyértelműen a putyini háborúnak és Brüsszel elhibázott energiapolitikájának köszönhető. Mi nem értjük, hogy önök miért nem látják ezt, és hogy miért nem tudnak a magyar érdek és a magyar emberek oldalára állni. Mi azt látjuk, hogy a középosztály Nyugat-Európában mindenhol szenved, és egyébként pedig a multinacionális vállalatok és a bankok jól járnak. Mi azt szeretnénk, hogy a magyar intézkedések érvényben maradjanak  ezek védik az embereket , önök meg támadják a magyar intézkedéseket. És mi nem szeretnénk azt, hogy a háború árát, amit nem a magyar emberek kezdtek, nem a magyar emberek érdekében folytatnak, sőt a magyar emberek nem értenek ezzel egyet, hanem a béke oldalán állnak, de hogy a háború árát mégis a magyar emberek fizessék meg. Ez az a terület, ahol szerintem minden politikai erő, pártpolitikai hovatartozástól függetlenül, itt a magyar Országgyűlésben tudna együtt dolgozni. Nem értjük, hogy ezt a konszenzust önök miért nem osztják.

És hogyha megnézzük az önök eddigi politikai munkásságát, akkor egy picit azért többet látunk bele a miértekbe. Az önök politikai ereje és az ön politikai teljesítménye is arról híres, hogy egyrészt ön volt az, aki betört egy szerkesztőségbe, amikor olyan újságírói véleményekkel találkozott, amikkel nem értett egyet; rátámadt a rendőrökre, amivel összefüggésben eljárás van önnel szemben folyamatban, tehát minden egyes esetben a bajkeverés fontosabb volt önnek, mint az együttműködés. Egyébként a választásikampány-időszakban egy román pártnak kampányolt magyar kampány helyett, tehát önnek a pártpolitikai ideológia mindig fontosabb volt, mint a nemzeti összetartozás gondolata.

És hogyha visszagondolunk, itt az elmúlt hónapokban azt sem tudták eldönteni, hogy részt veszneke a parlament ülésén vagy nem. Aztán, amikor rájöttek, hogy ha nem vesznek részt az ülésen és nem tesznek esküt, akkor azzal nem jár fizetés, akkor gyorsan bejöttek, és mégis esküt tettek. Tehát a feltűnősködés mindig fontosabb volt, mint a felelős politizálás.

Ilyen összefüggésrendszerrel szerintem önök nem fognak tudni a következő években sikeresek lenni. Ha nem változtatnak, akkor megvan az esély arra, hogy önök is egy momentum lesznek a magyar politikatörténetben. Köszönöm szépen a szót. (Taps és derültség a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai