Készült: 2024.05.10.01:43:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:22


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Komáromi Zoltán következik, a DK részéről.

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN (DK): Tisztelt Ház! Bár semmiféle széles körű társadalmi egyeztetés nem előzte meg  ha gúnyolódni szeretnék, erről kellett volna igazán nemzeti konzultációt indítani , mégis az Országgyűlés elé került az egészségügy átalakításának tervezete. 2010-ben az Orbán-kormány egy működő egészségügyet vett át (Közbeszólások a kormánypártok részéről.), amelyben a mainál több volt a háziorvos, több volt a kórházi orvos, több volt az ápoló, nem volt akkora el- és kivándorlás.

Kórházbezárásokat róttak fel a 2010 előtti kormánynak, például az OPNI bezárását, csak éppen akkor gondoskodtunk a betegekről; önök pedig azóta sem nyitották újra, ezek szerint nyilvánvalóan jó döntésnek tartják ezt. Önöknek 12 évük volt arra, hogy az állítólag romokban átvett egészségügyet meggyógyítsák. Ehhez képest most éppen azért nyúltak kapkodva, előkészületlenül az egészségügyhöz, mert már önök is érzik: muszáj valamit tenni. Valamit tenni, mert eddig önök csak a válságot növelték.

Ne legyenek illúzióink, a mostani átalakítási terv még a jelenleginél is nagyobb káoszt okoz majd. Az Orbán-kormány úgynevezett egészségpolitikájának köszönhető, hogy évente közel 30 ezren halnak meg azért, mert nem kapnak megfelelő orvosi ellátást. Hogy van ez? Szakmai fórumokon Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár rendre elmondta, hogy amiben nincs egyetértés, azzal nem mennek a kormány elé; mégis mentek.

Íme, néhány súlyos probléma: erős kockázatokat hordoz az alapellátási ügyelet kialakítása, átalakítása. Jelenleg a háziorvosok fele 60 évesnél idősebb, 20 százalékuk pedig elmúlt 70 éves is, nekik kellene majd este tízig ügyeletet biztosítaniuk a járási ügyeleti pontokon. Fogják ezt vállalni? Lesz elég szakember erre? Arról, hogy megszüntetnek, összevonnak háziorvosi praxisokat, hiába mondják majd, hogy teljes a lefedettség, mert ez nem az. A szakrendelők államosítása felszámolja a rendkívül fontos lakóhelyközeli orvos-beteg kapcsolatokat, és tovább csökkenti az önkormányzatok mozgásterét. Kizártnak tartom, hogy fideszes polgármesterek tapsoljanak ehhez.

A betegek várhatóan többet fognak utazni, mert a tervezet a vármegyei centrumkórházakba költöztetné azokat a szakmákat, amelyek biztosítására több szakemberre van szükség. Mi lesz a többi intézménnyel? Ráadásul jövőre az lehet vármegyei kórház, amelynek van sürgősségi osztálya és öt fekvőbetegosztálya. A tervezet szerint ezek lesznek valamennyi, a vármegyében dolgozó egészségügyi szakember munkáltatói. Érdekesen hangzik ez a vármegyei kórház. Én javaslom, hogy inkább vármegyei ispotálynak nevezzék ezeket az intézményeket; csak orvos meg ápoló sokkal kevesebb lesz benne. A szakorvosokat és szakdolgozókat vezényléssel akár napi háromórás ingázásra is kényszeríthetik, és ez az ő munkájuk rovására fog menni.

A béremelésről kötött miniszterelnöki megállapodást felrúgják, lehetőséget teremtenek arra, hogy az orvosok bérét akár 20 százalékkal csökkenthesse a munkáltató. Még nem tudjuk, milyen szabályok szerint, milyen törvényi felhatalmazással, milyen indokokra hivatkozva. Az ápolók béremeléséről pedig egy szó sem esik. Az úgynevezett elfekvőosztályon haldoklóknak minden körülmények között fizetni kell majd. Súlyosan embertelen eljárás, ilyet csak egy lélektelen rendőrminiszter gondolhat, orvos soha.

A válság súlyos és mély. Hetente jön hír, hol zárt be valamilyen osztály, a mentők a napi feladataikat is alig tudják ellátni, nemhogy még az orvosi ügyeletet is ők szervezzék. Az Orbán-kormány szemmel láthatóan eldöntötte, hogy nem minden magyar ember egészsége és hosszú élete fontos a számára. Aki teheti, az állami ellátásból a magánegészségügybe menekül, ahol egyébként nagyrészt szintén fideszes érdekeltségek kérik el vizsgálatonként a több tízezer, akár százezer forintot.

A koronavírus-járvány megmutatta, hogy nagy a baj. Közel 50 ezer ember halt meg, Orbán Viktor pedig azt ígérte, hogy aki megbetegszik, azt megvédik. A helyzet drámai, és addig az is marad, amíg Orbán Viktor a miniszterelnök. A Dobrev Klára vezette árnyékkormány valódi egyeztetésbe kezdett az egészségügy szereplőivel (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Az elnök csenget.), kész tervei vannak a fizetések rendezésére, a kórházak és a háziorvosi rendszer megmentésére. Mi eszerint cselekszünk. Nem vállalunk bűnrészességet az Orbán-kormány egészségügyet tönkretevő munkájában, a törvényjavaslatot nem fogjuk támogatni. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Árnyékminiszter Úr! Tisztelt Ház! Az árnyékminiszter után hallgassuk meg a baloldali kormányoknak, Gyurcsány-kormányoknak a valódi egészségügyi miniszterét, hogyan emlékezett vissza arra a korszakra, amikor a baloldal vezette a kormányt és az egészségügyet. Molnár Lajos ezt mondta: „A második Gyurcsány-kormány megalakulása után rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy nincs pénz, ezért megszorításokról kell dönteni, a legnagyobb elvonás pedig az egészségügyet érintette.”

Tisztelt Árnyékminiszter Úr! Nagyon jól tudják a magyar orvosok, a magyar ápolók és a magyar emberek, a magyar betegek, hogy mi történt akkor, amikor önök vezették ezt az országot és önök irányították az egészségügyet: 600 milliárdos forráskivonás történt az egészségügyben. Emlékeznek még arra az ott dolgozó orvosok és ápolók, hogy az önök ideje volt az, amikor elvettek egyhavi bért a dolgozóktól.

Ön most arról beszél, hogy béremelésre van szükség. Felhívnám a figyelmét, hogy januártól tovább fog nőni az orvosok bére, és így három év alatt körülbelül 2-2,5-szeresére fogjuk emelni az orvosok bérét. Azt is cáfolnám, amit ön mondott, hogy egyre kevesebb az orvos. 2010-ben 33 943, működési engedéllyel rendelkező orvos volt Magyarországon, 33 943, ez a szám most 38 ezer fölött van, tisztelt képviselő úr, tehát nem csökkent, hanem nőtt, négyezerrel nőtt a dolgozó orvosok száma Magyarországon.

Azt is cáfolnám, amit ön mondott, hogy a külföldre menő orvosok száma emelkedett. Nem, tisztelt képviselő úr. Az önök kormányzása alatt folyamatosan emelkedett, ez így van, de 2010 óta egyharmadára csökkentettük a külföldi munkavállalást, az első alkalommal engedélyt kérő orvosok számát. Úgyhogy mind az orvoselvándorlás, mind a bérek kapcsán cáfolnám, amit ön mondott.

De azért szívesen vettem volna, ha nemcsak egy, hanem több, önök által bezárt kórházról is ejt egy-két szót, ugyanis önök az egyetlen olyan kormány, amelyik kórházakat zárt be, tisztelt képviselő úr. Tették ezt úgy, akkor csökkentették a bért, és akkor zárták be a kórházakat, amikor elkezdték az emberektől is beszedni az ápolásnak, a kórházi ellátásnak, az egészségügyi ellátásnak a napi költségeit, amikor bevezették a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Önök azt mondták, hogy azért kell vizitdíj, hogy az orvosoknak növeljék a fizetését. Az orvosok fizetését csökkentették, a vizitdíjat beszedték.

Csak a Fidesz-KDNP által kezdeményezett népszavazásnak volt köszönhető, hogy sikerült a fizetős egészségügyi modellről letérni, mert önök, amit lehet, privatizáltak, a kórház működtetését, privatizálták volna az egészségügyi kassza egy részét is, privatizáltak, amit csak értek az egészségügyben, és közben meg az emberektől szedtek be egyre több és több pénzt. Ez a modell nagyon-nagyon veszélyes útra vezetett volna minket: kórházbezárás, fizetős egészségügy és mellette privatizáció, ez az, amit önök tettek az egészségügy területén.

Ön említette a járványt, tisztelt képviselő úr. Azért mégiscsak itt, az Országgyűlés előtt is nem lehet elégszer elismételni az ön szavait, tisztelt árnyékminiszter úr, aki emberkísérletnek nevezte a keleti vakcinákat, azokat a vakcinákat (Gy. Németh Erzsébet: Így van.  Dr. Komáromi Zoltán bólogat.), amelyek Magyarországon  és most is bólogat, hogy emberkísérlet volt  négyezer embernek az életét mentették meg azáltal, hogy gyorsabban és több embert tudtunk beoltani. És ha világszerte megnézi a keleti vakcinák felhasználását, más országokban, ahol ezeket használták, ott is nagyon sok ember életét lehetett ezzel megmenteni. Ezzel szemben ön azt mondja, hogy ezekre a keleti oltásokra senkit sem fog rábeszélni, és vitatkozik azzal, hogy bármelyik oltás jobb, mint a betegség. Nem tudom józan ésszel fölfogni, hogy ön ilyeneket hogyan és miként mondhatott, tisztelt képviselő úr.

Ön azt mondta, hogy hosszú egyeztetésekre van szükség az egészségügyi módosítások kapcsán. Egyetértünk azzal, hogy itt egyeztetésre szükség van, ezért volt fontos, hogy számtalan szervezetnek el is küldtük, benne van ebben a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara, a Magyar Rezidens Szövetség, a Magyar Kórházszövetség, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete. Ezek a szervezetek mind korábban megkapták ezt a javaslatot, mint ahogy azt a kormány az Országgyűlésnek benyújtotta, hogy tudjunk ezekről egyeztetni.

(14.20)

Nyilván vannak olyan részei ennek a törvénynek, amit támogatnak, és vannak olyan részek, amire azt mondják, hogy nem támogatják, vagy még csak felhatalmazó rendelkezést látnak benne, és majd ami a rendeletben jön, attól teszik függővé a támogatásukat. De abban, hogy ilyesfajta lépéseket az alapellátásban és máshol meg kell tenni, általában sokan egyetértettek, és nyilvánvalóan fontos a betegek biztonsága érdekében, a gyógyítás gyorsítása érdekében ezeket a lépéseket folyamatosan megtenni.

Hogy hol lehet a legjobban lépni, azt a koronavírus-járvány mutatta meg a legjobban, és hogy mit kell a leginkább tennünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), azt mi is tudjuk: rövidíteni a várólistákat és emelni a béreket. Ez a javaslat erről szól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai