Készült: 2024.05.10.14:45:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Fidesz képviselőjének, Németh Szilárdnak adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Államtitkár Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Európában már évek óta a magyar rezsiárak a legkedvezőbbek. Ezt támasztja alá az Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legfrissebb, májusi nemzetközi ár-összehasonlítása, ami az Eurostat 28 európai fővárost érintő adatai alapján készült. Májusban a földgáz lakossági átlagára Budapesten 2,75 eurócent volt kilowattóránként, Amszterdamban csaknem tízszer, Prágában hatszor, Pozsonyban és Varsóban pedig több mint kétszer ennyit kellett fizetni. Romániában a piaci liberalizáció oda vezetett, hogy az addigi legolcsóbb gáz és áram ára a háromszorosára nőtt egyik napról a másikra. Az áram lakossági ára Európában Budapesten a második legalacsonyabb. A magyar fővárosban 10,17 eurócent volt májusban egy kilowattóra áram. Ennél csak Belgrádban fizettek kevesebbet az emberek. Londonban, Rómában, Bécsben csaknem ötször többe kerül az áram, mint nálunk. Közben az osztrákoknál, ahogy már hallottuk, duplájára nő a távfűtés ára, a szolgáltató ugyanis 92 százalékkal emeli a tarifákat, amit a gázárak általános növekedésével indokolnak.

Németországban szintén, ahogy már államtitkár úr emlékeztetett, az orosz gáz 40 százalékkal csökkent, mármint a Németországba szállított orosz gáz, és erre hivatkozva a gazdasági miniszter, aki egyebek mellett alkancellár is, a földgázellátási válsághelyzet riasztási fokozatát hirdette ki.

Tisztelt Országgyűlés! Mi, magyarok ugyan kimaradunk a háborúból, de mi sem tudjuk teljesen kivonni magunkat a háború és az elhibázott brüsszeli szankciós politika inflációt gerjesztő és gazdasági válságot teremtő hatásai alól. A kormány célja, hogy Magyarországon továbbra is ellátási gondok nélkül legyen megfizethető az energia ára, és a jövő évi költségvetés pont arról szól, hogy a rezsiköltségeket az elmúlt tíz év árszínvonalán tudjuk tartani. A magyar kormány ebben a háborús veszélyhelyzetben a haza védelmére és az emberek biztonságára koncentrál. Nem engedhetjük meg, hogy a magyar emberek fizessék meg a háború árát. A négy stop, a rezsi-, a benzinár-, az élelmiszerárstop és a kamatstop nélkül 6-7 százalékkal is magasabb lenne az infláció Magyarországon. A rezsicsökkentés fenntartásáért pedig folyamatosan és keményen kell küzdenünk Brüsszellel, a nagy energiaszolgáltató multikkal, a háborús uszítókkal és a zsoldjaikban álló hazai baloldallal egyaránt.

Tisztelt Országgyűlés! A rezsicsökkentés tíz éve, hogy védi a magyar családokat. A rezsicsökkentés fenntarthatósága miatt hoztuk létre a 2023. évi költségvetéssel a Rezsivédelmi Alapot, és jövőre a közös teherviselés és a nagyobb társadalmi felelősségvállalás jegyében 670 milliárd forint befizetését várjuk el azoktól az ágazatoktól, amelyek a háború következtében extraprofitot zsebeltek be. A Rezsivédelmi Alapba befizetett extraprofitadó pedig nem hárítható át a fogyasztókra. Ezt még egyébként a Ryanair Légitársaságnak is tudomásul kell vennie, Magyarországon senki sem vonhatja ki magát a magyar szabályozás alól, senki sem gondolhatja azt, hogy a magyar törvényeken kívül vagy felül áll. Ellenkező esetben alapos vizsgálatra és kemény büntetésre számíthat.

Tisztelt Országgyűlés! Kell hogy szóljunk a hazai baloldal rezsipolitikájáról is. Éppen azok támadják a rezsicsökkentést, akik 2002 és 2010 között elszabadították az energiaárakat. Akkor, amikor a gáz világpiaci ára folyamatosan csökkent, Magyarországon a külföldi kézben lévő szolgáltatók még jobban kizsebelhették az embereket. Gyurcsány és Bajnai teljesen kiszolgáltatták nekik a magyar háztartásokat. Akkor nyolc év alatt 15-ször emelték a gáz és a villany árát. Ha ma Gyurcsányék lennének kormányon, a jelenlegi 115 forintos köbméterenkénti lakossági gázár helyett 565 forintot kellene fizetni, az áram ára pedig 37 forint helyett 143-ba kerülne. A gázolajat 833 forintért, a benzint 779-ért tankolnánk 480 helyett. A rezsicsökkentés fenntartása tehát nemzeti érdek, ezért minden baloldali és brüsszeli, minden hazai és nemzetközi támadással meg fogunk küzdeni, hogy megvédjük a magyar családokat. Nekünk Magyarország, a magyar emberek érdeke az első. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonynak adom meg a szót. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány számára kiemelten fontos feladat Magyarország békéjének, biztonságának, az energiaellátásnak és természetesen a rezsicsökkentésnek a megvédése. Az ukrajnai háborús helyzet és az elhibázott brüsszeli szankciók miatt egyre nagyobb a nemzetközi energiaválság, amellyel természetesen mindenkinek szembe kell nézni, de a kormány álláspontja egészen egyértelmű ebben a helyzetben, hiszen mi azt szeretnénk, hogy ne a magyar emberek fizessék meg a háború árát.

A kormány rezsivédelmi intézkedései továbbra sem engedik azt, hogy ezekkel az elszabadult európai áram- és gázárakkal szembesüljön a hazai lakosság, és a rezsicsökkentés 2013 óta bevezetett intézkedéseinek az eredményeképpen 2021. augusztus végéig összesen körülbelül 2600 milliárd forint maradt az embereknél, vagyis ennyit tudtak megspórolni. A kormány amellett döntött, hogy a lakosság számára továbbra is fenntartjuk a rezsicsökkentést, továbbá azt mintegy százezer kisvállalkozó számára is biztosítjuk. Ezért pedig el kell mondani, hogy a magyar emberek fizetik Európán belül az egyik legalacsonyabb energiaárakat.

Amennyiben megszűnnének a hatóságilag rögzített rezsiárak, akkor az áram ára több mint háromszorosára, a földgáz ára öt és félszeresére emelkedne, így összesen négy és félszeres rezsiemelkedéshez vezetne egy átlagos magyar családnál. Egy havi 22 ezer forintos rezsiszámla 101 ezer forintra emelkedne, ami havonta 79 ezer, éves szinten több mint 948 ezer forint többletköltséget okozna egy átlagos magyar háztartásnak.

(14.40)

Ugye, a háború és a szankciók az egekbe emelték az energiaárakat, és a kormánynak ebben a rendkívüli helyzetben kellett döntést hozni. Ahogy ma már szóba került, éppen ezért vezettük be a négy stop politikáját: rezsistop, üzemanyagárstop, kamatstop és élelmiszerárstop.

Ahogy a képviselő úr is utalt arra, azért ez egy nagyon fontos kérdés, hogy ilyen nehéz helyzetben hogyan dönt a kormány. Nem szabad valóban arról megfeledkezni, hogy 2010 előtt 15-ször emelte a baloldali kormány a rezsiárakat, és szerintem ez egy nagyon fontos döntés, hogy ilyen helyzetben egy olyan kormány vezeti az országot, aki megalkulvást nem tűrve a nemzeti érdek mellett kiáll. És ennek köszönhető, hogy ma ilyen energiaárak vannak Magyarországon.

Ugye, ma már az is elhangzott, hogy a kiszámíthatóságot jelenti az is, hogy október elsejéig meghosszabbítottuk a benzinárstopot és az élelmiszerárstopot, az év végéig pedig a kamatstopot és a hitelmoratóriumot, illetve egy olyan költségvetést szeretnénk, amely a rezsicsökkentés elért eredményeit és a családok és a magyar emberek biztonságát is figyelembe veszi, mindemellett pedig a gazdaság tovább tud növekedni. Ennek érdekében vezettük be, hoztuk létre a Rezsivédelmi Alapot és a Honvédelmi Alapot.

A kormány továbbra is mindent megtesz azért, hogy a kisvállalkozásoknak is segíteni tudjon, és ennek érdekében a rezsicsökkentést fenntartja körülbelül százezer kisvállalkozó részére. Ezzel nyilván az a cél, hogy segítsük a kis cégeket, és a jövőben is fennmaradjanak, a támogatással talpon tudjanak maradni, és ezzel pedig a családok és az ott dolgozók munkahelye is biztosítva legyen.

A kormány döntése értelmében 2022. augusztus 1-jétől továbbra is rezsicsökkentett áron juthat áramhoz és gázhoz mintegy százezer mikrovállalkozás, amelyek az energiát már jelenleg is az egyetemes szolgáltatás keretében egyetemes szolgáltatási áron vételezik. Emellett kedvezményes lakossági áron kaphatják a földgázt és az áramot az önkormányzati bérlakás esetében az önkormányzatok, valamint az állami bérlakások, szállóférőhelyek üzemeltetői is az ingatlanokban élők felhasználásának erejéig.

Itt már szóba kerültek az üzemanyagár kérdései. Azért azt tényleg el kell mondani, hogy szintén a magyar érdek megfelelő képviselete miatt tudtuk azt elérni, hogy ahhoz képest, hogy Európában rekordmagas az üzemanyag ára, ma nálunk egységesen 480 forint, ezzel pedig a legolcsóbb egész Európán belül.

Gyakorlatilag a benzinárstoppal már a folyamatosan növekedő árak miatt körülbelül akár 16 ezer forintot is meg lehet takarítani a magyar családoknak tankolásonként. És ezek az intézkedések pedig abban is segítenek, hogy az elszabadult háborús infláció ma hazánkban alacsonyabb, 5-6 százalékkal alacsonyabb, mint amennyi (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ezen intézkedések nélkül lenne. A kormány továbbra is elkötelezett a rezsicsökkentés és az energiaellátás biztosítása érdekében. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai