Készült: 2024.05.08.11:28:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (2022.05.16.),  9-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:   5-8   9-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Mi Hazánk frakcióvezetője, Toroczkai László következik. Megadom a szót. Parancsoljon, frakcióvezető úr!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon az Országgyűlés megválasztja Magyarország miniszterelnökét, és a Mi Hazánk Mozgalom nemmel fog szavazni. Nagyon egyszerű a válaszunk, hogy miért fogunk nemmel szavazni Orbán Viktor újabb négyéves miniszterelnökségére, egyszerűen azért, mert az elmúlt 12 esztendőben leginkább látszatintézkedéseket láttunk a kormánytól.

S fontos megindokolnom azt is, hogy annak ellenére, hogy mi az első pillanattól kezdve, a megalakulásunk óta hangoztatjuk azt, hogy minden olyan törvényjavaslatot, amely jó Magyarországnak, jó a magyarságnak, támogatni fogunk  ez vonatkozik majd erre a parlamenti ciklusra is , miért mondom mégis azt, hogy nemmel kell szavaznunk Orbán Viktor miniszterelnökségére.

Az elmúlt 12 esztendőben számunkra és a magyarság számára rendkívül fontos, létkérdésnek számító kérdésekben, mint például a demográfiai válság vagy a nemzetgazdaság tönkretétele, amely már több mint 30 éves folyamat, vagy akár a kilakoltatások esetében, vagy most éppen az élelmiszerválság esetében  nagyon hosszasan sorolhatnám ezeket a létfontosságú kérdéseket  mindig csak látszatintézkedéseket kaptunk. Most például itt van az olajembargó, amely ügyében mi tudjuk támogatni a kormányt, ha azt mondja, hogy ellenzi az olajembargót, hiszen Magyarországnak és a magyarságnak óriási károkat okoz, de nemcsak az olajembargó, hanem úgy en bloc az Oroszország elleni szankciók nagy része. Ez vonatkozik minden ágazatra.

De miközben a kormány most nagyon helyesen ellenzi az olajembargót, a versailles-i csúcstalálkozón Orbán Viktor nem emelt szót az akkor elindított szankciók sorozatával szemben, hanem támogatásáról biztosította ezt az intézkedéssorozatot. Sőt, talán az egyik legsúlyosabb ügyben a magyar kormány, Orbán Viktor és a Fidesz támogatja azt a brüsszeli globalista szándékot, hogy Ukrajnát gyorsan, nagyon gyorsan, soron kívül és szinte feltételek nélkül vegyék fel az Európai Unióba, ami gyakorlatilag az Európai Unió végét jelentheti. S nemcsak azért, mert még Magyarországnál is korruptabb országot akar az Európai Unió felvenni, hanem azért, mert nyilvánvalóan majd az Unió tagállamaival akarják megfizettetni Ukrajna helyreállítását, újjáépítését, miközben, ahogy azt már a múltkor elmondtam, a haszonélvezők ugyanazok a globalista körök, illetve oligarchák lesznek.

(11.30)

Tehát nagyon-nagyon sok ilyen létkérdés volt, amelyekre a kormány nemhogy látszatintézkedéseket tett, hanem olyan megoldásokat hozott, mint amikor egy pohár vizet akarunk a tengerbe önteni. Most is látjuk, hogy az élelmiszerválságra adott kormányzati intézkedés, az árstop természetesen néhány hétre vagy néhány hónapra lehet megoldás, de hosszú távon semmiféleképpen nem jelent megoldást. Mi nehezményezzük, hogy az elmúlt 12 évben kellett volna a kormánynak arról beszélni, hogy például az élelmiszeripart vissza kell építeni, és a nemzetgazdaságot vissza kell építeni, nemcsak politikaközeli nábobok vagyonát kell növelni, hanem a magyar nemzetgazdaság legfontosabb ágazataira kellett volna fókuszálni.

Nem most kell beszélni az élelmiszeripar visszaépítéséről, amely a Mi Hazánk Mozgalomnak már az első pillanattól kezdve szerepelt a tervei között, illetve a programunkban is szerepel, most, amikor háború dúl a szomszédban, hanem ilyen intézkedéseket kellett volna tenni az elmúlt 12 évben. Ehelyett kaptunk csirke far-háttal vagy sertéscombbal kapcsolatos árstopokat, ami nyilvánvalóan hosszú távon nem megoldás.

Vagy például itt a nyár, tehát hamarosan lejárhat a moratórium: mi lesz a kilakoltatásokkal? Mi lesz azokkal a magyarokkal, akik elveszítik az otthonaikat? Az elmúlt 12 évben mit tett a kormány értük? Mert ugyanúgy, mint az árstop esetében, mondjuk, téli időszakra éppen moratóriumot rendel el, ezek nem megoldások, hosszú távon kellett volna például a bankárokkal szembeszállni.

Az elmúlt 12 esztendőben ezt sem tette meg a kormány, és természetesen a Mi Hazánk Mozgalomra számíthatnak akkor is, amikor a migráció ellen akarnak fellépni. De az elmúlt években sajnos ezen a területen sem sikerült megnyugtatóan megoldásokat hozni. Itt is inkább látszatintézkedések voltak. Én mindennap tapasztalom, kapom a híreket, és látom akár a saját ablakomból, hogy sajnos az invázió nem állt meg, a migránsok átjutnak a kerítésen, és hiába kísérik vissza a magyar rendőrök, a határt védők ezeket a betolakodókat, néhány óra múlva újra találkoznak velük.

Ott a példa, hogy ha Boris Johnsonnak volt bátorsága Ruandába visszaküldeni, deportálni az illegális migránsokat, akkor körülbelül ilyen intézkedéseket várunk a magyar kormánytól is, tehát ne látszatintézkedéseket tegyenek, hanem valódi intézkedéseket, akkor számíthatnak ránk. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Először is arra szeretnék reagálni, hogy nem szavazzák meg a miniszterelnököt a mai napon. Abból a szempontból nem meglepő, hogy mégiscsak egy ellenzéki pártról van szó, viszont az indoklással azért erőteljesen szeretnék vitatkozni. Úgy fogalmazott ön, hogy az elmúlt 12 év  ha jól idézem  látszatintézkedések sorozata.

Nézze, amikor ez a kormány megkezdte a munkáját, akkor romokból kellett újra erős gazdaságot építeni, és alapelveket kellett újra helyreállítani. Például azt az alapelvet, hogy a legfontosabb döntéseket mi magunk, mi, magyarok hozzuk, ne pedig máshol szülessenek döntések rólunk. Utalok itt az IMF-re vagy arra, hogy a baloldal folyamatosan jogköröket adott volna át. Azt az alapelvet is helyre kellett állítani, hogy sokkal jobban megérje Magyarországon munkából élni, mintsem segélyből. Azt az alapelvet is helyre kellett állítani, hogy a külhoni magyar nemzettársaink számíthatnak a kormány támogatására.

Ami az eredményeket illeti, nem feltételezem, hogy az ön figyelmét elkerülte, de ha ön azt mondja, hogy látszatintézkedésekről van szó, akkor pár dolgot azért itt említsünk meg a tények talaján.

Ami a családtámogatásokat illeti, utalt itt a demog-ráfiai helyzetre. Soha nem volt olyan sokszínű a magyar családtámogatási rendszer, mint ezekben az években. Folyamatosan bővítettük a családtámogatási rendszert. Amikor megkezdtük a munkát, akkor semmi nem volt. Devizahitelek voltak, azt meg nem nevezném családtámogatási rendszernek. Ha ezen intézkedések következményét nézzük, akkor ön is nagyon jól tudja, hogy a gyermekvállalási hajlandóság javult Magyarországon. (Dúró Dóra: Mennyi a termékenység?) Ezeknek… (Közbeszólás a Mi Hazánk soraiból: A cigányoknál.) Ezeknek… (Az elnök csenget.) Ne haragudjon, képviselő úr, én is meghallgattam az önök felszólalását.

ELNÖK: Óvatosabban, képviselő urak, óvatosabban!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Javult a gyermekvállalási hajlandóság, természetesen mindenkinek a saját döntése. Minden családnak a saját döntése, hogy mikor vállal gyermeket, mikor alapít családot, de több támogatási lehetőség közül tudnak választani. (Z. Kárpát Dániel: 6 milliós ország leszünk.)

Ami a munkahelyeket illeti: 12 százalékról hoztuk le a munkanélküliségi arányt; 4 százalék alatt van a háborús helyzet és a nehéz járványos évek ellenére. Aztán: a nyugdíjak értékét megvédtük, olyannyira, hogy azt a 13. havi nyugdíjat, amit elvettek 2010 előtt, visszaadtuk az idős honfitársainknak.

Folyamatosan csökkentettük az adókat. Nem tudom, hogy az önök pártja mit gondol egész pontosan az adók kérdéséről, hogy csatlakozike majd a baloldalhoz abban, hogy progresszív adózást, többkulcsos adózást akarnak, de egy dolgot el tudok önnek mondani, hogy folyamatosan csökkentek az adók: a jövedelemadó például egységesen 15 százalékra, a fiataloknak pedig nem kell jövedelemadót fizetniük 25 év alatt. (Z. Kárpát Dániel: Mennyi jött be áfából tavaly? 5000 milliárd?)

Ami a nemzeti vagyont illeti: 7000 milliárd forinttal nőtt a nemzeti vagyon nagyságrendje a mostani kormányzás alatt. Egyetértek azzal a szándékkal, hogy a stratégiai iparágakat, abban a magyar tulajdon arányát meg kell erősíteni. Itt nagyon nagy lépéseket tettünk a bankszektorban, a stratégiai iparágakban, mondhatnám itt az energetikát is, a média területét is, az élelmiszeripar tekintetében még további teendőkre van szükség. (Z. Kárpát Dániel: Komoly befektetés!)

Ha a biztonságot fontosnak tartja, akkor erre és a következő kormányra számíthat. Nemcsak a határainkat védjük, hanem a bűncselekmények számát is sikerült megfelezni. Azt gondolom, hogy Ásotthalom környékén is komoly fegyvertény ez, és az ott élők is érzékelhetik. (Z. Kárpát Dániel: A szabálysértések tízszeresére emelésével.)

Most ami az embargó kérdését illeti: nem csinálunk abból titkot, hogy nem támogatunk olyan szankciókat, amelyek sokkal jobban fájnak Magyarországnak, mint az agresszornak, és sokkal jobban fájnak Európának. Hát, az energiaárak már eddig is jelentősen növekedtek, az Eurostat számai szerint több mint 40 százalékkal egy év alatt, ez fűtötte az inflációt, és erre tenne még rá egy lapáttal az, ha bevezetnék az olajembargót, olyan körülmények között, hogy Magyarország 64 százalékban Oroszországból importálja az olajat. Tehát nemcsak ellátási problémáink lennének, hanem megugornának az árak is. Ezt nem akarhatják, ezt nem támogathatják. Most ezért ellenzi a hatodik embargós csomagot vagy szankciós csomagot a magyar kormány. Ha ön azt állítja, hogy a magyar kormány nem emelte fel ezek ellen a szavát, akkor önt vagy rosszul tájékoztatták, vagy félre akarja vezetni a magyar nyilvánosságot.

Végezetül, idő hiányában még egy dolgot szeretnék mondani: az elmúlt hetek felszólalásai alapján, ha jól értelmezem, önök kétségbe vonják az Alaptörvényt, és ha jól értettem a szavait, akkor az árstopintézkedéseket sem tartják megfelelőnek. Az a helyzet, hogy pontosan ilyen felszólalásokat hallottunk a baloldali pártoktól az elmúlt években, az elmúlt hónapokban. Nem tisztem, hogy tanácsokat adjak önöknek, egyet talán mégis megtehetek, hogy ne lépjenek a Jobbik útjára, mert nagyon jól látták, hogy annak mi lett a következménye. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   5-8   9-14   15-18      Ülésnap adatai