Készült: 2024.05.11.19:54:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  242-243. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:   230-241   242-243   244-245      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fürjes Balázs államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk, most a napirend utáni felszólalások következnek.

Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője: „A mi váro-sunk, Pécs 91.”

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, a mostani napirend utáni felszólalásomban is szűkebb hazám, Pécs városa helyzetéről, az ott látható problémákról fogok beszélni, ugyanakkor most is egy olyan kérdésről, egy olyan problémakörről, ami messze-messze országos jelentőségű.

Láthatjuk és tapasztalhatjuk mindannyian, hogy az éghajlatváltozás hatásával együtt kell élnünk, egyre gyakrabban kell találkoznunk az extrém időjárási jelenségekkel, és az egész országban megtapasztalhattuk néhány nappal ezelőtt is, hogy milyen brutális özönvíz érintette szinte az ország teljes területét. Ez nem volt másként Pécsett sem, egészen elképesztő mennyiségű csapadék zúdult le néhány nappal ezelőtt, igen rövid idő alatt körülbelül 30 milliméternyi eső esett le a városra. Ennek a hatásai láthatóak voltak, ahogy mindannyian közlekedtünk a városban, egészen elképesztő hatásokat gyakorolt, sárlavinák alakultak ki, voltak olyan városrészek, ahol mondhatjuk, hogy konkrétan egy folyó jött létre, illetve volt egy olyan nemrég felújított áruház, ahova konkrétan befolyt a víz, és milliárdos nagyságrendű kár keletkezett. A város több pontján lehetett látni, hogy ezzel az elképesztő sebességgel, a nagyon rövid idő alatt lehullott hatalmas csapadékmennyiséggel nem tudtak megbirkózni a vízelvezető rendszerek, és egész nap kénytelenek voltak dolgozni a tűzoltók; az ország más területeihez hasonlóan itt is, Pécsett is nagyon-nagyon sok riasztást kaptak.

Látható, hogy bizony-bizony komolyan kell vennünk az éghajlatváltozás hatásait, ez nem egy, a jövőben felmerülő probléma, ennek a hatásait nap mint nap érzékelhetjük, és sajnos esélyünk sincs arra, hogy ettől el tudjunk vonatkoztatni. Úgyhogy az éghajlatváltozás ilyen jellegű hatásaival szemben fokozni kell a felkészültségünket, és meg kell adni mindent, minden támogatást, lehetőséget és forrást a városoknak, hogy ezt meg tudják tenni. Emellett természetesen mindent meg kell tennünk összességében az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése érdekében, és ezért is nehezményezzük, hogy a kormányoldal részéről még sokszor megkérdőjelezik ennek az ügynek, ennek a kihívásnak a fontosságát.

Egyértelmű, hogy vannak olyan feladatok, amelyek önkormányzati hatáskörben teljesíthetők, és vannak olyan feladatok, vannak olyan kihívások, amihez megfelelő kormányzati támogatásra van szükség, megfelelő állami forrásokat kell biztosítani. Nyilván várospolitikai eszköz a várostervezésnek a helyes módja, kiválasztani azt, hogy milyen módon engedi egy városvezető koalíció vagy egy városvezető frakció a városnak és területeinek a beépítését, milyen módon tudja növelni vagy tud lépéseket tenni a zöldfelületek növelése érdekében. Nyilván nagyon-nagyon fontos, hogy nem szabad csökkenteni, hanem növelni kell a zöldfelületeket, de más egyéb várostervezési, városépítési feladatok is hárulnak a városvezetőkre. Ezeknek egy jelentős része megoldható önkormányzati hatáskörben, ugyanakkor ahhoz, hogy a különböző vízelvezető infrastruktúrákat meg tudja építeni egy önkormányzat, egy város, a megfelelő, a feladatok súlyához mért megfelelő központi forrásokra és központi támogatásokra van szükség.

Sajnos, az elmúlt időszakban, az elmúlt évek során a különböző válságok ideje alatt a kormány nem növelte az önkormányzatoknak a támogatását, nem növelte az önkormányzatoknak a mozgásterét, hanem folyamatos megszorító politikát alkalmazott. Egyre-másra jöttek az olyan kormányzati intézkedések, amivel csökkentették az önkormányzatok finanszírozását, csökkentették a mozgásterét, annak ellenére, hogy mind a koronavírus-járvány alatt, mind pedig a gazdasági válság hatásai tekintetében amúgy is növekedtek az önkormányzati feladatok, és amúgy is csökkentek egyébként a saját bevételek.

Pécs város polgármestere is jelezte, hogy körülbelül hatmilliárd forintos kompenzációra van szüksége a városnak ahhoz, hogy a legfontosabb feladatokat el tudja látni, ezzel szemben érkeztek az újabb kormányzati intézkedések, amelyek nem segítséget jelentenének, hanem újabb megszorításokat, újabb elvonásokat jelentenek Pécs városának és természetesen a többi városnak és a többi önkormányzatnak is.

Világossá kell tenni minden pillanatban, hogy amikor a kormány megszorításokkal sújtja a városokat, akkor nem a városvezetőt, nem a polgármestert bünteti, hanem az ott élő embereket, pártállástól függetlenül. Tehát ugyanúgy nehezebb helyzetbe fognak kerülni mind a kormánypárti, mind az ellenzéki szavazók. Én azt gondolom, hogy rendkívül felelőtlen egy olyan kormányzati politika, egy olyan kormányzati intézkedés, amikor megszorítások miatt nehézzé vagy nehezebbé teszi a városoknak, hogy ezen fontos feladatokat ellássák. Ugyanakkor nyilvánvaló a felelősség és nyilvánvaló a feladatok helyes értelmezése akkor, amikor helyes várospolitikai intézkedéseket kell hozni egy polgármesternek vagy egy közgyűlésnek, és itt az ökológiai szempontokat is mindig érvényesíteni kell.

Én nagyon bízom benne, hogy sikerül kialakítani egy olyan politikai helyzetet, hogy a kormányoldal, a központi kormányzat is érezze a felelősségét annak érdekében, hogy a városok megkapják az ilyen extrém időjárási körülményekre való felkészülés anyagi fedezetét. Az biztos, hogy a most induló költségvetési vitában mi ezt fogjuk képviselni. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   230-241   242-243   244-245      Ülésnap adatai