Készült: 2024.05.09.03:25:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2022.06.14.),  84-93. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 15:08


Felszólalások:   60-83   84-93   94-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem a határozati javaslat előterjesztője, a Gazdasági bizottság képviseletében Witzmann Mihály képviselő urat, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Witzmann Mihály: Nem, köszönöm szépen.) Jelzi, hogy nem kíván. Ebben az esetben tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségük.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Visegrádi Szabadalmi Intézet közötti Székhely-megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/208. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Vitályos Eszter asszonynak, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének, 30 perces időkeretben. Parancsoljon, államtitkár asszony!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország és a magyar kormány számára kiemelt fontosságú a visegrádi országok együttműködése, amely sokoldalúan képes hozzájárulni régiónk stabilitásához és versenyképességéhez. A visegrádi együttműködés jelentőségét jelzi, hogy egyre inkább intézményesülnek bizonyos területek, s ennek a folyamatnak mindegyik V4-es ország csak a nyertese lehet. Jó példát adhat erre a jelen törvénytervezetben szereplő Visegrádi Szabadalmi Intézet is.

A Magyarország Kormánya és a Visegrádi Szabadalmi Intézet közötti székhely-megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat egyaránt fontos lépés Magyarország mint székhelyállam és az intézet életében is. Mai világunkban minden kétséget kizáróan a tudás és az azon alapuló kutatás-fejlesztés, valamint a gazdasági szereplők mindezekre épülő innovációs tevékenysége az a biztos alap, amely a gazdaságunkat maradéktalanul válságállóvá teszi a XXI. század kihívásaival szemben, és meghatározza országunk jövőképességét is. A műszaki innovációkat, a kutatás-fejlesztés eredményeit pedig meg kell védeni a szabadalmi rendszer igénybevételével. A külföldi szabadalmi oltalom megszerzése nélkül azonban legversenyképesebb vállalataink számára sem lenne lehetséges piacuk védel-me, ahogy a biztonságos kilépés a világpiacra sem. A Visegrádi Szabadalmi Intézet a hazai bejelentők számára elősegíti a nemzetközi szabadalmi rendszer könnyebb elérhetőségét, igénybevételét, és jelentősen támogatja régiónk és különösen Magyarország vállalatainak kutatás-fejlesztési erőfeszítéseit.

A Visegrádi Szabadalmi Intézet 2016. július 1-je óta budapesti székhellyel működik. Az intézet példát mutat a visegrádi együttműködés lehetőségeire a szorosabb kooperáció területén, épít régiónk erőforrásaira, ezeket bevonva új minőséget hoz létre. Azáltal, hogy egymást jobban megismerjük az iparjogvédelmi, ezen belül a szabadalmi területen keresztül, a Visegrádi Szabadalmi Intézet régiónk összetartozását is szolgálja, és egyúttal lehetővé teszi azt is, hogy régiónk szabadalmi bejelentői ugyanolyan eséllyel induljanak a világ meghódítására, mint Európa fejlettebb gazdaságú területének polgárai és vállalkozásai.

Tisztelt Országgyűlés! A törvénytervezetben foglalt székhely-megállapodás rendezi a Visegrádi Szabadalmi Intézet Magyarország által biztosított jogi státuszát, továbbá meghatározza a tisztségviselőknek biztosított mentességek és kiváltságok körét. Ezen túlmutatóan a székhely-megállapodás megerősítése rendkívül fontos pozitív régiós üzenetet is közvetít.

(14.40)

Magyarország a székhely-megállapodás kötelező erejének elismerésével is kifejezi elkötelezettségét régiónk közös céljai, így különösen az innováció támogatása és a szabadalmi aktivitás növelése iránt.

Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Illés Boglárkának, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának, 15 perces időkeretben. Parancsoljon, képviselő asszony!

ILLÉS BOGLÁRKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A visegrádi együttműködés egy közös történelmi alapokon nyugvó, közös célokat meghatározó társulás, amely mondhatni, egyedi Európában. A kezdeményezés fő célja a hosszú távú együttműködés kialakítása, elsősorban a gazdaság, a közös kül- és biztonságpolitika, valamint a kultúra, az oktatás, a környezetvédelem, a közlekedés, az energia, a tudomány és a technológia területén.

Jelen törvényjavaslat is jól mutatja, hogy a négy ország által folytatott közös munka olyan kérdéseket is rendezni tud, mint a külföldi szabadalmaztatást megkönnyítő, érdemi együttműködés. Az ezt végző kormányközi szervezetet, a Visegrádi Szabadalmi Intézetet 2015-ben hozták létre budapesti székhellyel.

A külföldi szabadalmaztatás megkönnyítésére az 1970-ben létrehozott nemzetközi szerződés, a Szellemi Tulajdon Világszervezete által adminisztrált szabadalmi együttműködési szerződés szolgál. A rendszer alapját az együttműködő nemzeti hivatalok, hatóságok és a Szellemi Tulajdon Világszervezetének Nemzetközi Irodájából álló hálózat adja. Ennek keretein belül a Visegrádi Szabadalmi Intézet egy szabadalmi együttműködési szerződés, vagyis hatóság.

Korábban a bejelentőinknek egy távoli hivatallal kellett intézniük szabadalmi ügyeiket, a Visegrádi Szabadalmi Intézet megalakulásával azonban a régiónknak is lett saját hatósága. Természetesen a Visegrádi Szabadalmi Intézetnek is mint nemzetközi hatóságnak szigorú minőségi, szabadalmi, dokumentációs és humán erőforrásra vonatkozó feltételeknek kell megfelelnie, ráhelyezve ezzel régiónkat a szabadalmi világtérképre.

A Visegrádi Szabadalmi Intézet tevékenységét a nemzetközi szabadalmi bejelentések fogadásával 2016. július 1-jén kezdte meg, a V4-régióban honos jogi és természetes személyek, így kutatóintézetek, cégek és egyéni feltalálók vehetik igénybe, és helyben, anyanyelven intézhetik nemzetközi szabadalmi bejelentéseiket. Az itt folyó munkát a rugalmas és gyors ügyintézés jellemzi.

Az előttünk fekvő székhely-megállapodásról szóló törvényjavaslat rendezi a Visegrádi Szabadalmi Intézet Magyarország által biztosított jogi státuszát, illetve meghatározza a tisztségviselőknek biztosított mentességek és kiváltságok körét.

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Most Gurmai Zita képviselő asszonynak adok szót, aki az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Mindig örülök, amikor vezető pozícióban látunk nőket, úgy látom, ma egy kicsit ez a mi napunk is. Arról szeretnék mindenekelőtt beszélni, hogy ma van a véradók világnapja is, és szeretném innen is megköszönni azoknak a donoroknak, akik életmentő segítséget nyújtottak.

Akkor most térjünk rá valóban a tárgyra, a Magyarország Kormánya és a Visegrádi Szabadalmi Intézet közötti székhely-megállapodás kihirdetésére! A közép-európai régiónak korábban, ahogy ezt már hallottuk, nem volt saját szabadalmi hatósága, ezért bejelentőiknek minden esetben valóban egy távoli hivatallal kellett intézniük a szabadalmi ügyeiket.

A Visegrádi Szabadalmi Intézetet a négy visegrádi ország 2015-ben hozta létre, és ahogy most a miniszterhelyettes asszony mondta, a működését 2016-ban kezdte. Ez egy budapesti székhellyel rendelkező kormányközi szervezet, amelynek az a célja, hogy a szabadalom területén külföldi szabadalmaztatást megkönnyítő, érdemi együttműködést biztosítson.

Bár a visegrádi országok nemzeti szabadalmi hivatalai mind teljesítik a minőségi és szabadalmi dokumentációs elvárásokat, viszont szabadalmi elbírálói létszámuk miatt egyenként nem tudták elérni az előírt százfős szabadalmi elbírálói kapacitást. Ezért is került sor a Visegrádi Szabadalmi Intézet mint nemzetközi szervezet létrehozására, amely szervezet ezt a feltételt is teljesíti. Az előttünk fekvő javaslat ennek a szervezetnek biztosít székhelyet, amely egy nemzetközi szervezetek esetében megszokott mentességet biztosít a szervezet és személyzete számára.

Bízom abban, hogy a Visegrádi Szabadalmi Intézet működése is hozzájárul majd a hazai szabadalmi bejelentések gyorsabb elbírálásához, ezért az MSZP ezen törvényjavaslat elfogadását támogatja. Azonban rendkívül fontosnak tartanám azt, hogy az a fajta visegrádi együttműködés, ami már nagyon sok mindent megélt, hiszen elmúlt már harmincéves, nagyon fontos lenne, hogy újra visszakaphassa azt a dinamizmusát, ami szerintem nagyon sokszor kihúzott bennünket a slamasztikából, ha szabad ezt mondani.

Úgyhogy én mindenképpen úgy gondolom, hogy ismét erőt kellene adni a visegrádi országoknak. Én bízom abban, hogy akár ez a szabadalmi hivatal is segíthet talán ebben. Köszönöm szépen.

ELNÖK: A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka, Juhász Hajnalka képviselő asszony következik. Parancsoljon!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Nagyon szépen köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársnőim! Képviselőtárs Urak! Államtitkár Asszony! A visegrádi országok közötti szoros történelmi, kulturális és gazdasági kapcsolatok léte megkérdőjelezhetetlen. A V4 mára márkanévvé vált, és a V4 sikereinek egyik alapja, ahogy az államtitkár asszony is hangsúlyozta, a megújulási készsége, amelynek köszönhetően reagálni tud a kor kihívásaira, ezáltal tovább mélyítve a kapcsolatokat a régió országai között.

Ezen együttműködés titka, hogy a V4-országok azokon a területeken működnek együtt, amelyeken hasonló álláspontot képviselnek, ezzel is erősítvén egymást. E régiós együttműködés egyik új szintje volt 2015-ben a Visegrádi Szabadalmi Intézet létrehozásáról aláírt megállapodás. Az intézet 2016-ban kezdte meg a működését, ahogy képviselőtársnőm is elmondta, a négy visegrádi ország által létrehozott kormányközi szervezetként, melynek a legfontosabb célkitűzése a szabadalmi téren történő érdemi együttműködés volt.

Az intézet fő célja, hogy kedvező és hatékony lehetőségeket kínáljon a szabadalmi rendszer közép-kelet-európai térségbeli felhasználóinak, azaz előmozdítsa a visegrádi és egyes környező országokban honos innovatív vállalkozások, különösen a kkv-k, valamint egyetemek és kutatóintézetek, továbbá egyéni feltalálók külföldi szabadalmaztatását.

Fontos megemlíteni, hogy a régiónknak az intézetet megelőzően nem volt saját szabadalmi együttműködési hatósága, így ezen ügyeket a bejelentőknek egy-egy távoli hivatalban kellett intézniük, ami akadályokat jelentett a gördülékeny ügyintézésben. Mind a négy ország nemzeti szabadalmi hivatala teljesíti a minőségi és szabadalmi dokumentációs elvárásokat, önmagukban mégsem tudták elérni a százfős szabadalmi elbírálói kapacitást az ilyen hatóság létrehozásához, ezért is fontos. Ezzel szemben az egyesített V4 hivatali szabadalmi elbírálói kapacitás így együtt eléri a 180 főt, ezáltal az intézet már teljesíti ezt a humán erőforrásra vonatkozó feltételt is.

Ez is azt bizonyítja, hogy a V4-együttműködés számos lehetőséget rejt még magában, melyek a régió további erősödéséhez vezethetnek. Az intézetnek köszönhetően a V4-régiókban honos jogi és természetes személyek helyben és anyanyelvükön intézhetik a nemzetközi szabadalmi bejelentéseket, ami egy óriási előrelépés. Ráadásul gyors és rugalmas ügyintézés mellett jelentős kutatásidíj-csökkenéssel is elősegíti a V4-ek bejelentőinek nemzeti kutatási-fejlesztési és innovációs eredményeinek külföldi szabadalmaztatását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A székhely Budapest, amely kapcsán a jelenleg tárgyalt székhely-megállapodás rendezi a Magyarország által biztosított státuszát, meghatározza a helyiségek dokumentumait, valamint személyzetének jogállását, kiváltságait, mentességét, melyek az intézet feladatai független gyakorlásának biztosítását szolgálják. Ez rendkívül fontos javaslat, ezért a KDNP támogatja. Nagyon szépen köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. További felszólalásra senki nem jelentkezett, ezért megkérdezem, hogy kíváne még valaki élni ezzel a lehetőséggel. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztő képviseletében az államtitkár asszonyt. (Jelzésre:) Vitályos Eszter államtitkár asszony jelzi, hogy válaszolni kíván a vitában elhangzottakra, így megadom a szót. Parancsoljon, államtitkár asszony!

(14.50)

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Asszonyok! Nagyon szépen köszönöm mindhármójuk hozzászólását. Azt gondolom, hogy az ország jövőképességét nagyban befolyásolja az is, hogyan teljesít a kutatás-fejlesztés, az innováció területén, és ehhez természetesen, úgy vélem, hogy a szabadalmaztatás elősegítésére is nagy szükségünk van. Ezért is gondoljuk kiemelten fontosnak a V4-ek együttműködését ezen törvényjavaslat keretein belül is, és én azt gondolom, és Gurmai képviselő asszonynak szeretném ezt mondani, hogy rajtunk nem fog múlni, hogy újra lendületben legyen a V4, és újra nagyon szoros összefogásban dolgozzunk együtt.

Úgyhogy még egyszer köszönöm a hozzászólásokat, és kérem majd az Országgyűlést, hogy támogassa a továbbiakban is a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   60-83   84-93   94-102      Ülésnap adatai