Készült: 2024.05.08.13:10:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2022.07.19.),  55-56. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:   53-54   55-56   57      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyancsak a Jobbik-képviselőcsoportból „Saját lábra állni, mégis hogyan?” címmel Végh Noémi képviselő asszony jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

VÉGH NOÉMI (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Sokan vagyunk, akiknek a nagyszülei még arról a helyről mentek nyugdíjba, ahol először dolgozni kezdtek. Huszonévesen már gyermeket vállaltak, lakást vásároltak, és látszólag ügyesen manővereztek a feladataik között.

Na de mi a helyzet a fiatalabb generációval? Pszichológusok szerint az Y, de leginkább a Z generációs munkavállalóknak a lehető legrosszabb stresszfaktorok jutottak, a pénzügyi bizonytalanságtól kezdve a kikapcsolódásra való képtelenségig. Természetesen az idősebb munkavállalók is tapasztaltak hasonló nyomást a pályafutásuk kezdetén, de ezek a tényezők most sokkal erősebbek, hiszen jelenleg a képlet úgy néz ki, hogy amennyiben egy fiatal a saját lábára szeretne állni, a legtöbb esetben a kezdő fizetéséből nem fog tudni fenntartani egy albérletet szülői segítség nélkül. Ez a segítség azonban keveseknek adatik meg. És akkor még nem beszéltünk a mindennapok költségeiről, például az ételről, a számlákról, az utazásról, a ruházkodásról, a kikapcsolódásról.

Magyarországon az elmúlt években átlagosan másfélszeresére emelkedtek az árak. 2021-ben Budapesten a használt lakások négyzetméterára 9 százalékkal, az újaké 14 százalékkal nőtt. A jelenlegi növekvő infláció pedig egyre csak feljebb nyomja az árakat, amivel a bérek nem tartanak lépést. Abban az esetben, ha iskola, egyetem mellett dolgozik egy diák, és keres körülbelül 150 ezer forintot, a fizetésének minimum a felét albérletre kell költenie, amennyiben talál még Budapesten egy kiadó szobát 70-80 ezer forint között.

Az Y generációsok szintén nincsenek egyszerű helyzetben. Ugyanazt az életszínvonalat szeretnék elérni, mint szüleik, ugyanannyit vagy még többet is dolgoznak érte, csak éppen kevesebb a realitása, hogy valóban el is érik azt. Csodálkozunk hát, ha fiataljaink inkább elmennek külföldre mosogatni, ahelyett, hogy építenék a jövőjüket, a jövőnket, és lennének gazdaságunk és társadalmunk motorjai? Arról nem is beszélve, hogy a kormány rohamtempóban megszavazott, katára vonatkozó javaslata még inkább elveszi a fiatalok kedvét attól, hogy itthon boldoguljanak, hiszen szinte ellehetetlenítik a vállalkozások beindítását.

Mit kínál a kormány ma egy pályakezdő fiatalnak? Mint ahogy a korábbi felszólalásomban is elmondtam, a fiatalok többsége nem azért nem alapít családot huszonévesen, mert nem szeretne, hanem mert a jelenlegi gazdasági körülmények nagyon megnehezítik, sok esetben ellehetetlenítik azt. Így a munkán kívüli célok és tervek sokszor csak álmok maradnak.

A Jobbik mindig a magyar fiatalok és a magyar családok oldalán áll. Éppen ezért tovább sürgetjük a nullaszázalékos áfa bevezetését, amely azonnali segítséget nyújtana a magyar embereknek. Emellett követeljük azt is, hogy támogassák fiataljainkat, vigyázzunk rájuk, hiszen nélkülük hazánknak nincs jövője. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   53-54   55-56   57      Ülésnap adatai