Készült: 2024.05.08.23:47:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2022.07.19.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:32


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az energiaválság és a klímaválság kapcsán sajnos pontosan az történik, amiről mi, zöldek mindig is beszéltünk, amit évekkel, évtizedekkel ezelőtt is előre lehetett látni. Azzal kapcsolatban, hogy ez az energiaválság és klímaválság bekövetkezik, nem az volt a kérdés, hogy megtörténike, az volt a kérdés, hogy mikor történik meg.

A kormány viszonylag későn ébredt, ugyanis még három héttel ezelőtt is azon gúnyolódtak, hogy Németországban spórolnak a vízzel, majd most már a kormány képviselői is arról beszélnek, hogy itt, Magyarországon is spórolni kéne a vízzel. Minket egyébként ez a válság azért érinthet erőteljesebben itt, Közép-Európa keleti részén, merthogy rossz irányba ment a kormány az elmúlt 12 évben; kiszolgáltatta ezt az országot a nyugati nagytőkének, a multinacionális vállalatoknak, és kiszolgáltatták Magyarországot a fosszilis energiahordozóknak. Tulajdonképpen az emberi erőforrások és a környezeti erőforrások kizsákmányolását járatták a csúcsra. A kapitalizmus modelljein belül is egy elég rossz verziót választottak egyébként, ez a centrum és a félperiféria modellje, ahol mi játsszuk a félperiféria szerepét. Ebben a modellben a Nyugathoz való felzárkózás is egy hamis ígéret, ugyanis hogyan is lehetne felzárkózni a Nyugathoz akkor, amikor a nyugati cégek, a multik sok ezer milliárdos profitot visznek innen ki?

De nemcsak ez volt az egyetlen tévedése a kormánynak, ami az energiaválsághoz és a klímaválság hatásainak fokozásához vezetett, hanem tévedtek akkor is, amikor a soha fel nem épülő és soha meg nem térülő Paks II.-beruházásba öntötték, vagy tervezik önteni az ezermilliárdokat. Tévedtek akkor, amikor betiltották Magyarországon a szélerőműveket; tévedtek akkor, amikor a szénhidrogénfüggés fokozásáról döntöttek; tévedtek, amikor a multikat támogatták adókedvezményekkel; tévedtek akkor, amikor a katát törlik el sok százezer vállalkozó számára, és a kisvállalkozásokat sanyargatják.

És legyünk őszinték, egy olyan jövőt ígértek a magyar embereknek, ami egyébként már 30 évvel ezelőtt sem volt reális. Olyan jövőt, hogy nyugodtan lehet fogyasztani, az erőforrások bőségesek, védtelenek és mindig olcsók lesznek. Tették ezt egy olyan világban  nyakunkon a klímaváltozás , ahol sajnos fokozódik a vízhiány, ahol folyamatos aszályra kell számítani, és ahol egyébként a fosszilis energiahordozók ára egyre nő, merthogy egyre kevesebb van belőlük. Egyébként a miniszterelnök saját magát leplezte le, amikor a rezsicsökkentés csökkentését jelentették be, hiszen arról beszélt, hogy Magyarországon azért van szükség a hatósági árra, mert alacsonyak a bérek. Hát, jó reggelt kívánok, valóban alacsonyak a bérek, alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában. Ez a centrum félperiféria modelljének köszönhető, amit tudatosan építenek.

Hibázni lehet, az viszont már komoly probléma, sokkal komolyabb probléma, ha durván akarnék fogalmazni, akkor azt kéne mondanom, hogy bűn, hogyha büszkeségből nem akarnak korrigálni ebben a helyzetben, márpedig az energiaválságra és a klímaválságra csak zöldpolitikai megoldásokat lehet adni. Javaslok néhányat.

Fel kell mondani a Paks II.-szerződést, és minden egyes forintot, amit erre szántak volna, a megújuló energiákra kell költeni; nem arra, hogy telepítgetnek néhány napelemet, hanem sok ezer milliárd forintot napelemre, szélerőműre. Ehhez persze, ez a második javaslatom, a szélerőművekre vonatkozó tiltást is fel kéne oldani. De ott van az országos épületszigetelési program, amit végre-valahára el kéne indítani. Nem olyan volumenben, ahogy eddig támogatták, hogy éves szinten esetleg néhány ezer háztartásnak segítenek, hanem itt, Magyarországon éves szinten százezer háztartás leszigetelését kellene megoldani. Ez jelentené a valódi rezsicsökkentést; ez jelentené a valódi munkahelyvédelmet, ugyanis ez a program kisvállalkozások számára több tízezer munkahelyet hozna létre, és ez jelenti a valódi klímavédelmet, ugyanis végre-valahára nem orosz gázzal kéne fűteni a magyar utcákat, ha ez megvalósulna.

De idetartozik zöldjavaslatként a klímabérlet bevezetése, a fenntarthatóbb, zöldebb közösségi közlekedés támogatása. Nem az, hogy vesznek néhány száz elektromos buszt, hanem a teljes parkot esetleg lecserélik, felújítják, nem ilyen-olyan kis lépésekben gondolkoznak, hanem átfogó, országos, nagy megoldásokban. És idetartozik bizony a dugódíj bevezetése is, hiszen elfogadhatatlan az, hogy mi a saját tüdőnkkel fizetjük meg mások autózásának a költségeit.

Vegyük észre, hogy erőforrásaink nem végtelenek, hanem végesek, elfogynak; és vegyük észre azt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy ezt a környezetet kölcsönkaptuk, és utódainkra át kéne örökíteni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Párbeszéd és az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A kormány nevében Koncz Zsófia államtitkár asszony fog válaszolni az elhangzottakra.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Figyelemmel hallgattam a felszólalását azzal kapcsolatban, ami az energiaválságot és természetesen az energiabiztonság kérdését is illeti. Nyilvánvalóan az Európai Unión belül, és hogyha az ember a német híreket megnézni, akkor gyakorlatilag most arról van szó, hogy Németországban napi szinten arról beszélnek, hogy ősszel és télen vajon lesze fűtés.

Itt az elmúlt időszakot is kritizálta képviselő úr. Azért ezzel kapcsolatban az az álláspontom, hogy például az, hogy Magyarország megépítette hat ország irányába az interkonnektorokat, az egyszerűen ma felbecsülhetetlen dolog, mert ez a magyar energiabiztonságnak egy nagyon fontos kulcskérdése, és én azt gondolom, hogy ezek a zöldjavaslatok, amelyeket egyébként nagyon sok szempontból a magyar kormány megvalósít, nyilván fontosak, de az még fontosabb, hogy mi az energiaellátást biztosítsuk ma Magyarországon.

Itt szóba kerültek a megújuló energiaforrások. Ezzel kapcsolatban a magyar kormány azt a döntést hozta, hogy nyilván tekintettel a földrajzi és a természeti adottságokra, a napenergiára fogjuk helyezni a hangsúlyt.

(9.10)

A képviselő úrnak van egy jó hírem: a múlt héten termelési csúcsot értek el a magyarországi naperőművek. Július 13-án a Mavir adatai alapján a naperőművek összesített termelése meghaladta az 1836 megawattot. Ekkor a teljes magyarországi villamosenergia-felhasználás közel 37 százalékát a nagy naperőművek fedezték. A jelenlegi helyzetben ennek nagy a jelentősége, szerintem ebben egyetértünk, hiszen az alternatív energiaforrások hozzájárulnak az ország energiaellátásának a biztosításához.

Még egy fontos dologra szeretném felhívni képviselő úr figyelmét, illetve többre is. Az elmúlt időszakban az Európai Unión belül döntés született arról, hogy az atomenergia és a földgáz tiszta zöldenergiának minősül. Az atomenergia nélkül nem elképzelhető a fenntartható klímapolitika. (Tordai Bence: Ez nem igaz!) Itt a Paks II.-beruházásról úgy beszélt képviselő úr, talán úgy fogalmazott, hogy soha meg nem valósuló beruházás. Én azt gondolom, lehet, hogy nekünk valahogy ilyen érzésünk az M4-es metró építésekor volt, én akkor tényleg azt éreztem, hogy ez a beruházás soha nem fog megvalósulni, és ezt követően ezt ez a kormány meg tudta valósítani, köszönhetően Tarlós Istvánnak. (Tordai Bence: Meg az orosz barátaitoknak, igaz?) Úgyhogy szerintem most a nukleáris energia, az atomenergia egyértelműen egy olyan kulcskérdése a fenntartható klímapolitikának, amelyben inkább támogatását szeretnénk kérni az LMP-nek, mert enélkül alapvetően sokkal nehezebb lenne biztosítani a magyar energiaellátást.

Emellett arra is szeretném felhívni képviselő úr figyelmét, hogy Németországban zöldpolitikusok beszélnek arról, hogy most újra kellene gondolni a szénerőművek újraindítását. Tehát egy olyan nehéz, válságos helyzetben vagyunk, ami azért alapvetően kapcsolódik a háborúhoz. Itt is a támogatását szeretném kérni az LMP-frakciónak, hiszen mi úgy gondoljuk, és a kezdetektől fogva következetesen amellett állunk, hogy ezt az egész európai helyzetet csak a béke tudná megoldani. Gyakorlatilag tegnap a norvég kormányfő is arról beszélt, hogy Európában energiaválság van, ez inflációt okoz, és ezt összefüggésbe hozta az ukrajnai háborúval. Tehát alapvetően Európa más részeiben is erről beszélnek. És ebben is szeretnénk kérni az együttműködést és a támogatást, mert egyértelműen a magyar emberek érdekét az szolgálja, hogy béke legyen, és ezért ez a kormány mindent meg fog tenni.

Amúgy a klímapolitikai céljaink elérésében az az elképzelésünk, hogy a nap- és az atomenergia együttes használatával 2030-ra a magyarországi áramtermelés 90 százaléka szén-dioxid-mentes legyen, és ezek nem egymást kiváltó technológiák, hanem egymást támogató megoldások. Ezeknek a rendszereknek a fejlesztése folyamatban van, a villamos hálózat rugalmassá tevése és az energiatárolók létrehozása, erről is beszéltünk itt. Úgyhogy arra kérem képviselő urat, hogy ezekben a nehéz időkben támogassa a magyar kormány elképzelését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai