Készült: 2024.05.08.08:15:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  100-105. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   92-99   100-105   106-111      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Jó, köszönöm szépen. A képviselő úr a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Miért nem segítenek a kisnyugdíjasokon? Meddig hitelezzenek még a nyugdíjasok a kormánynak?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Varga Mihály pénzügyminiszter úr kérésére Tállai András államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, Komjáthi Imre képviselő úr. (A hangosítás nem működik.) Mikrofon! (Hiszékeny Dezső: Kártya!  Komjáthi Imre behelyezi a kártyáját a szavazógépbe.) Indítsuk újra az órát! (Megtörténik.) Öné a szó, képviselő úr.

(17.30)

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország egy soha nem látott megélhetési katasztrófa küszöbén áll folyamatos drágulással, két számjegyű inflációval, harmatgyenge forinttal és szétszakított társadalommal. A kormány megszüntette a rezsitámogatást, ígérete ellenére az energiaár nagy részét az emberekre hárította. Miközben Európa más országaiban éppen növelik a kormányok a cégek és az emberek rezsitámogatását, az Orbán-kormány nemcsak az árakat növeli indokolatlan mértékben, hanem óriási áfabevétel-növekményt szed be a lakosságtól. Különösen nagy terhet jelent mindazok számára, akiknek alacsony a jövedelme, főként, ha energiafogyasztásukat nem tudják csökkenteni, mert otthonaik rosszul szigeteltek.

A brutális infláció miatt a nyugdíjak is elértéktelenedtek, ezzel súlyos megélhetési válságot okozva az érintettek számára. A kormány pedig tétlenkedik, nagy valószínűséggel november előtt nem fog többlettámogatást adni a nyugdíjasoknak, akiknek addig még másfél hónapot kell várniuk. De addig is kell fizetni a számlákat, addig is ételt kell venni, és ne adj’ isten, cipőt és kabátot.

Mindezekre tekintettel a Magyar Szocialista Párt az alábbiakat javasolja. A 13. havi ellátást és a nyugdíjprémiumot is azonos összegben kapják az érintettek a rendelkezésre álló keretből. Az átlagnyugdíjban vagy annál kisebb nyugdíjban részesülő nyugdíjasok a fűtési időszakban rezsitámogatási utalványban részesüljenek, amelynek értéke legalább a havi 10 ezer forintot érje el. Az éves januári nyugdíjemelés mértéke a KSH által közölt, a tárgyévet megelőző év augusztusára vonatkozó, éves alapon számított nyugdíjas fogyasztói árindex alapján kerüljön megállapításra. Így jövőre januárban a nyugdíjasok nem a Fidesz-kormány által javasolt 5,2 százalékos, hanem a 15,7 százalékos emelésben részesüljenek. Az éves emelést korrigálják negyedévente a KSH által számított nyugdíjas fogyasztói árindex alapján.

Ez utóbbi két lépés lehetővé tenné, hogy véget vessünk annak a folyamatnak, amelyben a nyugdíjasok hónapokig hiteleznek a kormánynak. Tisztelettel várom válaszát. (Szabó Rebeka és dr. Gurmai Zita tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány elkötelezett a nyugdíjak megőrzése tekintetében, és felelős gazdaságpolitikát folytat, és amit 2010-ben ígért, azt minden évben teljesítette eddig, ami nem volt más, mint az, hogy megóvjuk, megvédjük a nyugdíjak vásárlóértékét. Ennek a politikának a következményeként 2010 óta 59 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, és a 13. havi nyugdíjak visszaépítésével immár 20 százalékkal javult a vásárlóértékük.

Nézzük, hogy valósult meg ez például ebben az évben! Visszakapták a nyugdíjasok a 13. havi nyugdíjat, 2,5 millió nyugdíjas 370 milliárd forint értékben. Év elején nyugdíjemelésben részesültek, 5 százalékban, amit aztán a kormány júliusban, tekintettel arra, hogy az infláció magasabb volt, kiegészített 3,9 százalékkal, így 8,9 százalék nyugdíjemelés valósult meg már, visszamenőleg január 1-jétől ebben az évben.

És a kormány, amit a törvényben lefektetett és megígért, azt ebben az évben is teljesíteni fogja, ami arról szól, hogy az 1-8. havi, augusztustól számított tényinfláció és az év végéig várható infláció figyelembevételével novemberben a nyugdíjakat kiegészíti, nyugdíj-kiegészítést fog adni visszamenőleg január 1-jével. Ez várhatóan mintegy 2,4 millió nyugdíjast fog érinteni. A nyugdíjprémium tekintetében pedig vizsgálja, hogy fennállnake a feltételek. Amennyiben a jogszabályi feltételek fennállnak, a nyugdíjasok a nyugdíjprémiumra is számíthatnak ebben az évben.

Az önök javaslatait köszönjük, de a kormány a saját útján halad a nyugdíjas-politikát illetően. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Nem tudom elfogadni a választ, ugyanis nem kaptam választ. Nem kaptam választ arra, hogy miért nem lehet elfogadni a javaslatainkat; szakmailag megalapozott javaslatok, pénzügyileg megalapozott javaslatok. Államtitkár úr sorolta a számokat, de ezek mögött a számok mögött emberek vannak.

Nekem apám azt tanította, aki traktoros, kombájnos volt a tsz-ben, hogy a kenyér szent, és a legszegényebb időszakban is kell kenyérnek lenni az asztalon. A kenyér ára 66 százalékkal emelkedett január óta. Önök ehhez nem adnak segítséget a nyugdíjasoknak, hogy kenyér kerülhessen az asztalra jó néhány, tisztességben megőszült honfitársunk számára.

A nyugdíjasok hiteleznek a kormánynak. Ezen kívántunk volna változtatni, és azon, hogy mindenkinek legyen kenyér az asztalon. Önök ezt nem fogadják el. Ha az MSZP lenne kormányon, mi ezt vezetnénk be, ezeket a javaslatokat vezetnénk be. Lelkiismeretük legyen rajta, hogy mit tesznek és mit fogadnak el. Köszönöm szépen. (Dr. Gurmai Zita tapsol.)




Felszólalások:   92-99   100-105   106-111      Ülésnap adatai