Készült: 2024.05.09.12:04:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  325-326. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:   321-324   325-326   327-328      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek.

Elsőként Arató Gergely képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra, a DK frakciójából. Öné a szó öt percben.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Július 1-je minden évben a magyar egészségügy ünnepe. Ezen a napon született Semmelweis Ignác, akit az anyák megmentőjeként is ismernek. Választókerületemben, Kőbányán és Kispesten is köszönetet mondunk ezen a napon az egészségügyben dolgozóknak, köszönjük az egész éves munkát az orvosoknak, az ápolóknak, a védőnőknek, az asszisztenseknek, a mentősöknek és a többi egészségügyi dolgozónak. Együtt örülünk ilyenkor annak, hogy a kispestiek kiállása és összefogása megakadályozta azt, hogy az egészségügyi intézetet, a szakrendelőt elvegyék a kerülettől; együtt bánkódunk azon, hogy a védőnői szolgálatot viszont elvették mind Kőbányától, mind Kispesttől; és együtt aggódunk azon, hogy a háziorvosok egyre nehezebb körülmények között dolgoznak, és segítség, támogatás helyett csak támadásokat kapnak az egészségügyi kormányzattól.

Van azonban egy különös oka is annak, hogy ma szólok a Semmelweis-napról a parlamentben. Mert van egy hely, ahol a vezetés szerint nem is annyira fontos a Semmelweis-nap: ez pedig a Bajcsy-Zsilinszky Kórház. Jól értették: a kórház vezetője úgy döntött, hogy ebben az évben nem ünneplik meg a hagyományos formában, minden dolgozó részvételével a Semmelweis-napot, nem teszik ünneppé ezt a napot a kórház minden dolgozója számára. Úgy döntött, hogy nem érdemlik meg a jó szót, a köszönetet a kőbányaiak, a XVII. kerületiek és a környező agglomerációs települések egészségéért dolgozó, az ott élő embereket gyógyító kórházi dolgozók. Miközben az önkormányzatok köszönetet mondanak az egészségügyben dolgozók állhatatos munkájáért, az állami kórház vezetése ezt, úgy tűnik, nem tartja fontosnak.

Mondhatnám, hogy meg vagyok lepve, de nem így van. Sajnos a kórház vezetése az elmúlt évben számos jelét adta annak, hogy semmibe veszi az ott dolgozó emberek munkáját. Húsvét előtt műtősök, beteghordók és más kórházi dolgozók megdöbbenve tapasztalták, hogy nem fizetik ki nekik az őket megillető túlórát, mert egy elszámolási trükkel egy hónappal későbbre halasztották az őket megillető juttatások kifizetését; vagyis hogy nem is az egészet fizetik ki, az egész nekik járó összeget, hiszen további trükkökkel, könyvelési, elszámolási megoldásokkal még a nekik járó túlórának egy jelentős részét is megpróbálja a kórház vezetése visszatartani. A dolgozók jó része úgy érzi, hogy nem kapják meg azt, ami megilleti őket.

Ilyen vezetői hozzáállás mellett persze nem csoda, hogy sorban mondanak fel a kritikus feladatot ellátó dolgozók, műtősök, asszisztensek, beteghordók, szakdolgozók, technikai munkatársak. És innen kezdve ez már nemcsak arról szól, hogy egy újabb fideszes főnök veszi semmibe a dolgozókat, a munkavállalókat, hanem arról is, hogy veszélybe kerül a kelet-pesti térségben élő emberek egészsége, műtétek maradhatnak el, tovább nőnek a várólisták, tovább nehezedik a betegellátás.

A kórház vezetésének hozzáértését mutatja egy másik eset is. Néhány hete derült ki, hogy a régi kőbányai egészségház épületében értékes egészségügyi eszközöket tárolnak megfelelő elhelyezés és őrzés nélkül, sőt betegdokumentumokat, beteglapokat, személyi adatokat tartalmazó anyagokat is. Az a helyzet, hogy ez rendkívül súlyos problémákat vet föl mind a közvagyonnal való gazdálkodás, mind pedig a személyes adatok védelme szempontjából. Emlékezetes, hogy amikor egy éve megkérdeztem, hogy mi a terve az államnak, a kormánynak az üresen maradó egészségház épületével, akkor az volt a válasz, hogy ne aggódjak, gondolkoznak rajta, addig is kiürítik az épületet. Na, hát ezt sikerült egy év alatt kigondolniuk  gratulálok!

Ezek az esetek azt is mutatják, hogy milyen színvonalon áll ma az állami egészségügyi irányítás Magyarországon. Mert a minisztérium és a Kórházi Főigazgatóság vagy nem tudja, hogy mi történik a Bajcsy Kórházban, vagy pedig, ha tudja, akkor nem vesz róla tudomást. Ez utóbbi a valószínű, hiszen itt a parlamentben is fölhívtam már korábban a figyelmet a visszásságokra. Az a helyzet, hogy kellettek a kormánynak a kórházak, de jól láthatóan nem tudja őket szakszerűen irányítani.

Úgyhogy engedjék meg még egyszer, hogy innen az Országgyűlésből is megköszönjem a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban és a többi kőbányai és kispesti egészségügyi intézményben dolgozók munkáját, és boldog Semmelweis-napot kívánjak nekik! Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   321-324   325-326   327-328      Ülésnap adatai