Készült: 2024.05.09.12:24:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  285-288. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 9:45


Felszólalások:   281-284   285-288   289-296      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Soltész Miklós államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Soron következik az innovációs és tudományos eredmények gazdasági hasznosításának elősegítése érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/4031. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, ezért megadom a szót Ovádi Péter képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

OVÁDI PÉTER, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. június 8-án tartott ülésén megtárgyalta az innovációs és tudományos eredmények gazdasági hasznosításának elősegítése érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/4031. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 8 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat rendelkezései a kutatás-fejlesztés, innováció területén kiterjednek az iparjogvédelmi aktivitás és az innovációs eredmények további erősítésére, az induló innovatív vállalkozások finanszírozásának megkönnyítésére, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat megújítására, a külhoni felsőoktatási intézmények támogathatóságára, valamint a doktori képzésben részt vevők foglalkoztatásához kapcsolódó szociális hozzájárulás, adókedvezmény bővítésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Törvényalkotási Bizottság által megtárgyalt és elfogadott összegző módosító javaslat több módosítást is tartalmaz. Ezek közül csak néhányat emelnék ki.

A törvényjavaslat biztosítja, hogy a köztársasági elnök által a megbízatásának időtartama alatt alapított, az egyesületi jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvény szerinti közcélú tevékenység végzése céljára létrehozott alapítvány a törvény erejénél fogva közhasznú jogállásúnak minősüljön. Emellett rendelkezik arról is, hogy az alapítvány e céljának megvalósítása érdekében nyilvánosan meghirdetett, különösen a fiatal tehetségek gondozását, felfedezését célzó ösztöndíj- és támogatási program keretében a pályázati feltételnek megfelelő juttatás mentes a személyi jövedelemadó alól.

Tisztelt Ház! A módosítás továbbá lehetővé teszi, hogy azon kivételes tehetségű hallgatók, akik az alapképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel rendelkeznek, a mesterképzésükkel párhuzamosan rögtön doktori fokozat szerzésére is jelentkezhessenek.

A tanárképzés megerősítése érdekében a tanárképző központok pedagógusközponttá alakíthatók, abból a célból, hogy a pedagógusképzésbe még inkább bekapcsolódhassanak a köznevelésben dolgozó szakemberek.

A javaslat emellett tartalmazza az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnevezésének Magyar Kutatási Hálózatra történő módosítására irányuló jogtechnikai módosításokat is.

Végül a módosítás olyan részletszabályokat is tartalmaz, amelyek az Országos Kórházi Főigazgatóság fenntartásában működő egészségügyi szolgáltató költségvetési szervek fenntartóváltása kapcsán szükségesek a további hatékony feladatellátás érdekében. A költségvetési szervként megszűnő, beolvadó egészségügyi szolgáltató fenntartója egy közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott közhasznú felsőoktatási intézmény lesz.

Tisztelt Országgyűlés! Az innovációs és tudományos eredmények gazdasági hasznosításának elősegítése érdekében a jelen törvényjavaslatban található módosítások magasabb szintre emelhetik az elmúlt évek innovációs, tudománypolitikai sikereit, erősíthetik a hazai innováció szereplői által létrehozott gazdasági, társadalmi és intellektuális hatás eredményeit. Ezért kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ovádi Péter képviselő úr. Megkérdezem az előterjesztőt, Hankó Balázs Zoltán államtitkár urat, hogy most vagy később kíváne felszólalni. (Dr. Hankó Balázs Zoltán: Majd a végén.) Később. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Kulturális Bizottság nem állított előadót.

A képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Várom a jelentkezőt, de a monitoron nincs képviselői hozzászólásra jelentkező. Ezért megadom a szót Hankó Balázs Zoltán államtitkár úrnak.

DR. HANKÓ BALÁZS ZOLTÁN kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt években megújult, megerősödött a magyar felsőoktatás, innováció. A kijelölt célok mentén egy autonómabb, versenyképesebb, kiszámíthatóbb, rugalmasabb felsőoktatási, egyetemi hálózatunk lett, amelyet az elmúlt hetekben, hónapokban Brüsszel folyamatosan jogalap nélkül támad. Feladatunk, hogy megvédjük a magyar diákokat, kutatókat, oktatókat. Mindezek mellett az elmúlt évek során jelentősen megemeltük az egyetemek finanszírozását, és az innovációs kiadásaink is 2021-ben elérték a GDP 1,65 százalékát.

Hogy tovább erősödjünk, a Neumann János-program azt a folyamatot viszi tovább, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb 10, a világ legjobb 25 innovátora közé kerüljön. A program fókuszában a tudásalapú gazdaság és a hazai hozzáadott érték megerősítése áll. Három kulcsszavunk van: asszociáció, hatás, mérés.

Mindezek mellett kilenc fő intézkedésre tesz javaslatot a Neumann János-program. Nemzetközi pályára állítjuk a magyar kutatásokat, piacra segítjük a kiváló innovációs ötleteket, az egészséges élet, a zöldátállás, a digitális átállás és a biztonság köré fókuszáljuk innovációs befektetéseinket. Emellett kiszámítható életpályát biztosítunk a magyar kutatók számára. Kedvezményt adunk a hazai vállalkozások és feltalálók számára a szabadalmi eljárásokban, és ösztönözzük az innovációs tevékenységeket a tudományos előmenetelben is. Segítjük a kutatási eredmények hasznosítására létrejött vállalkozások forrásbevonását. Az egyetemek és a gazdaság együttműködésének tereként létrehozzuk a tudományos és innovációs parkokat, továbbá határtalanná tesszük az innovációkat, vagyis kiterjesztjük az innováció támogatását az egész Kárpát-medencére.

Engedjenek meg még egy rövid gondolatot arról, hogy a törvénycsomag részeként az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kezdeményezésére a kutatóintézet-hálózat 2023. szeptember 1-jétől Magyar Kutatási Hálózat néven folytatja munkáját. Az átnevezés célja, hogy úgy a hazai, mint a nemzetközi kutatási-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma tagjai körében a név alapján könnyen és egyértelműen beazonosítható legyen a független magyarországi kutatási hálózat. A Magyar Kutatási Hálózat  angolul Hungarian Research Network  támogatja a magyar kutatási eredmények hatékony kommunikációját, és ezáltal hozzájárul a kutatási hálózat és egyben Magyarország ismertségének és elismertségének növeléséhez a nemzetközi színtéren.

Tisztelt Képviselők! Ahogy Ovádi képviselő úr is hangsúlyozta, a felsőoktatási javaslatból két lényeges elemet emelnék ki. Az egyik, hogy a tanárképző központok pedagógusközpontokká történő átalakításával a gyakorlati képzést segítjük és erősítjük, szolgáltatásvásárló funkciót, valamint a gyakorlati képzés tereit erősítjük meg ezzel. Másrészt pedig párhuzamosan elérhetővé tesszük a mesterképzés mellett a doktori képzési programokat is azon kiváló diákoknak, akik tudományos, tanulmányi és az ehhez szükséges nyelvi ismeretekkel rendelkeznek.

Azért, hogy a magyar egyetemek és a hozzájuk kapcsolódó kutatási hálózatok mindenhol a minőség szinonimái legyenek, sokat tettünk az elmúlt évek során. Célunk, hogy 2030-ra Magyarországot Európa legdinamikusabban fejlődő tudásközpontjává tegyük, ezért kiemelt figyelmet fordítunk egyetemeinkre, kutatóintézeteinkre és a gazdasággal való összekapcsolásukra. Biztosítjuk azokat a feltételeket, azt a támogató környezetet, ahonnan elindulhatnak korunk Neumann Jánosai. Olyan fiatal tehetségeknek kell minden lehetőséget megadnunk, akik itthonról fogják meghódítani a világot.

A magyar kreativitás, innováció a jövőképességünk záloga, ennek tartóoszlopai pedig a megújult egyetemeink és kutatóhálózatunk. Ehhez kérem tisztelettel az Országgyűlés támogatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(20.20)




Felszólalások:   281-284   285-288   289-296      Ülésnap adatai