Készült: 2024.05.09.18:09:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:29


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Pénteken este Bátonyterenyén tűz ütött ki a hatalmas kapacitással működő akkumulátor-újrahasznosító üzemben. Ugye, arról a cégről, illetve arról az üzemről beszélünk, amely esetében a hatóságok többször állapítottak már meg jogsértéseket, és amelyet többször  a jelek szerint sikertelenül  próbáltak jogkövető, szabályos magatartásra utasítani vagy erre rákényszeríteni. Arról a telephelyről beszélünk, ahol már sajnos a múlt év nyarán történt egy robbanás, egy úgynevezett technológiai robbanás, és szintén arról a cégről beszélünk, amelynek a másik telephelyén idén is volt egy sajnos tragikus következményekkel járó baleset.

Ki kell mondanunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy az ilyen üzemek közelében élő emberek, az ilyen cégeknél, az ilyen üzemekben dolgozó munkavállalók védelme, illetve a környezet védelmének az ügye és a természeti kincseink megóvásának az ügye nagyon nagy veszélyben van ma Magyarországon. Az a tény, hogy önök kirúgták azt a vízügyi vezetőt, aki leírta a súlyos környezeti kockázatokat a Debrecenbe tervezett gigantikus kínai akkumulátorgyár kapcsán, illetve az a tény, hogy a kormányoldal többször is leszavazta a szigorú környezetvédelmi szabályozásokra és a kötelező ellenőrzésekre vonatkozó szabályokat, megint csak aláhúzzák, hogy nagyon nagy a baj.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ideje világosan beszélnünk arról, hogy mi történik ma Magyarországon az ilyen üzemek környékén, és mi fog történni akkor, mi lesz a következménye, ha nem teszünk érdemi lépéseket. Önök döntöttek egy úgynevezett iparstratégiáról, és óriási mennyiségű akkumulátorgyárat, illetve ehhez kapcsolódó veszélyes üzemet akarnak az országba hívni, felépíteni, százmilliárdszámra adják az állami támogatásokat, leépítették a környezetvédelmet, és sokszor mentességet adnak a legszigorúbb környezetvédelmi engedélyezési eljárások alól, miközben egy dolgot nem tettek meg: nem vették számításba azt, hogy ennek az iparstratégiának mi lesz a környezeti hatása Magyarországon.

Tisztelt Államtitkár Asszonyok és Urak! Önök mindig arról beszélnek, hogy szigorú környezetvédelmi szabályoknak kell megfelelni, miközben ez az állítás talán soha nem volt olyan távol a valóságtól, mint ma. Ezt támasztják alá a titkosítások, az, hogy több esetben civileknek kellett különböző vizsgálatokkal felhívni a figyelmet a környezetszennyezésre  egy hete Győrszentiván térségében is ezt láttuk , illetve az is ezt támasztja alá, hogy önök sokszor elnézőek a jogszerűtlenül működő cégekkel. Tisztelt képviselőtársaim, ha ezek a cégek megtehetnek mindent, ha semmibe vehetik a magyar jogszabályokat, akkor én azt gondolom, hogy ezt fogják tenni azok a cégek is, és ez fog történni azokban az üzemekben is, amelyeket még csak most terveznek felépíteni.

De nézzük pontosan, hogy mi történik ennél a dél-koreai cégnél! Ez a cég egy hatalmas, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó cég, és több alkalommal súlyos szabálysértést állapítottak meg a hatóságok. A múlt év nyarán történt a már említett, úgynevezett technológiai robbanás, és annak ellenére, hogy büntetőeljárás indult, és a hatóság próbálta bírságokkal rákényszeríteni a céget a szabályos működésre, idén márciusban a szigetszentmiklósi telephelyen is történt robbanás, és ennek halálos áldozata is volt, sajnos. A hozzám eljutott információk szerint idén tavasszal is volt már egy vizsgálat a bátonyterenyei üzemnél, amely nagyon súlyos megállapításokat tett, el is tiltották a céget a jogsértő magatartástól, és ennek ellenére történt meg péntek este ez a baleset, illetve a tűzeset.

Nos, a vizsgálatok azt állapították meg a cégnél, hogy még a korábbiakhoz képest, tehát a múlt év végi vizsgálatokhoz képest is sokkal rosszabb lett a helyzet, tehát sokkal távolabb került a szabályok betartásától ez a cég, még az ellenőrző kormányhivatali munkatársak is egyébként bőrirritációról és nyálkahártya-irritációról számoltak be a vizsgálat során. Megállapította a hatóság, hogy jogsértő állapotok vannak a telephelyen, jogellenes hulladékgazdálkodási tevékenység folyik, és a hulladékgazdálkodási engedély előírásait a harmadik alkalommal sem tartotta be a cég, a harmadik alkalommal is megszegték.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, mi arra tettünk indítványt az Országgyűlésben több alkalommal, hogy legyenek kötelező vizsgálatok az ilyen üzemeknél a levegőminőségre, a vízminőségre és a zajszintre vonatkozóan, és azt is javasoltuk, hogy ne lehessen titkosítani ezeket az adatokat. Javasoltuk, hogy valóban hatásos bírságokat szabjanak ki a hatóságok, és ha ezt nem tartják be a cégek, tehát semmibe veszik a magyarországi jogszabályokat, akkor fizettessék vissza azokat a sokmilliárdos támogatásokat, amelyeket az adófizetők pénzéből adnak ezeknek a cégeknek, és ha még ez sem elég, akkor zárják be ezeket az üzemeket. Önök ezekre a javaslatokra nemet mondtak, holott látható, hogy vannak cégek, amelyek egyszerűen semmibe veszik a jogszabályokat, semmibe veszik a környezetvédelmi szabályokat.

Azt gondolom, ezek alapján egyáltalán nem meglepő az, amit Debrecenben a Civil Fórum vizsgálata mutatott meg, hogy a debreceni embereknek a 88 százaléka elutasítja az akkugyárak építését, és az sem meglepő, hogy egy másik országos érvényű vizsgálat pedig azt mutatta be, hogy Magyarországon kétharmada elutasítja az akkumulátorgyárak megvalósítását pontosan az ilyen környezeti aggodalmak miatt.

Tisztelt Államtitkár Asszony!  vagy nem tudom, ki fog válaszolni a kormány részéről. Hogyan történhet az meg Magyarországon, hogy ezek a cégek gyakorlatilag a hatóságok által bemutatottan semmibe veszik a magyar jogszabályokat? És hogyan történik az meg, hogy önök ezt tétlenül nézik? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Válaszadásra Fónagy János államtitkár úré a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A napirend előtti felszólalásában egy nagyon komoly és mindannyiunkat foglalkoztató témát érintett, annál is inkább, mert Magyarországon a munkabiztonság, a munkavédelem, a dolgozók biztonsága elsődleges kérdés. Abban önnek tökéletesen igaza van, hogy önmagában a 4,7 millió foglalkoztatott egy nagyon szép eredmény, ugyanakkor ennek a közel 5 millió embernek a munkabiztonsága, a foglalkoztatási körülményekre és a munkavégzésre vonatkozó állami szabályok betartása és betartatása mindenki számára kötelező és elsődleges feladat.

A kérdés komolysága és a hasonló szituációk megelőzése, előfordulásuk esetén pedig a szigorú szankcionálásuk mellett azonban tisztelettel felhívom a figyelmét és kérem, hogy Magyarország gazdaságának technológiai fejlesztése ellen ne keltsen hangulatot.

(13.20)

Azt, hogy a világ technológiai igényei merre viszik el egy-egy ország gazdaságát, minden országnak el kell dönteni, és minden ország igyekszik a fejlődésnek valahol a középélvonalába vagy ha lehet, akkor a követő középhadába tartozni.

Nem az a megoldás, hogy nem csinálok valamit, hanem az a megoldás, hogy jól csinálom. Nem az a megoldás, hogy nem kezdünk bele valamibe, mert sajnos esetenként bajt okoz, hanem az, hogy ezeket a bajokat igyekszem megelőzni, azt a területet szabályozni és ezeknek a szabályoknak a betartását, betartatását következetesen ellenőrizni. Mi ezt tesszük.

Az ön által is említett esetben a munkavédelmi hatóság kint van; a rendőrség folytatta és folytatja a vizsgálatot. A parlament és az ország nyilvánossága előtt kellő felelősséggel kijelentem, hogy amennyiben ezek a vizsgálatok bárkinek akár az intézményi, akár a személyi felelősségét megállapítják, ott a felelősségre vonás nem marad el, amellett, hogy a kifogásolt vagy bajt hozó tevékenység, technológia megszüntetésére, megváltoztatására vagy a rá vonatkozó szabályok következetes betartására nyilvánvalóan minden szükséges intézkedést megteszünk.

Amint a vizsgálatok lezárulnak, azok eredményéről önt és természetesen az ország nyilvánosságát a sajtó útján tájékoztatni fogjuk. Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai