Készült: 2024.05.09.20:53:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  104-109. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   96-103   104-109   110-115      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnap ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Mit kíván tenni a Kormány?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2023. június 4-én Észak-Magyarország és Közép-Magyarország teljes gyermeksebészeti a gyermektraumatológiai ügyeletét egyetlen szakorvossal működtette Magyarország Kormánya.

Arról szerintem teljesen felesleges vitát nyitni, hogy ez az ellátásminőség elfogadhatóe, mint ahogy  és szeretném most jelezni  sem a választók, sem én nem vagyunk kíváncsiak semmilyen hamis vagy ellenőrizhetetlen statisztikára, továbbá senki sem kíváncsi semmilyen történelmi visszatekintésre, szóljon az a XVII. századról, 2008-ról vagy bármilyen más időszakról.

Annyit tegyen meg nekem, miniszterhelyettes úr, hogy egy rövid, de annál fontosabb kérdésre válaszol! Kívánjae javítani, illetve ha kívánja, milyen módon kívánja javítani a kormány az ügyeleti ellátást, hogy hasonló eset a jövőben ne fordulhasson elő? És ennek a döntésnek az eredményeképpen hány helyszínen, hány szakorvossal számolhatnak a területen élő választópolgárok, amennyiben kénytelenek igénybe venni a gyermeksebészeti, illetve gyermektraumatológiai ügyeleti ellátást?

Azt szeretném pluszban kérni, hogy amennyiben lehetséges, akkor a válaszát bontsa területileg ketté, külön közép-magyarországi helyszínekre és külön közép-magyarországi és észak-magyarországi helyszínre, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, hogy hány helyszínen, hány orvossal kívánják a jövőben elvégezni a gyermektraumatológiai ügyeletet. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hittem, hogy ön az interpelláció megfogalmazása után elolvasta a mentőszolgálatnak és a tárcának is a közleményét, hiszen akkor nem futna bele egy ilyen kérdésbe, de úgy látszik, hogy vagy nem olvasta el, vagy nem vette figyelembe akkor, amikor feltette a kérdését.

Ha ezt elolvasta volna, akkor tudná és ismerné, hogy pontosan a tavalyi évben a gyermektraumatológiai szakma javaslatára alakult át a gyermektraumatológiai ügyeleti ellátórendszer. Addig három centrum volt mindennap, de heti ötször kellett nekik ügyeletet adni. Itt átalakult a rendszer úgy, hogy mindennap két nagy gyermektraumatológiai ellátó ügyel, és így három ügyelet jut mindegyik ellátóhelyre.

Ami a konkrét esetet illeti, mint ön is tudja, percre pontosan  a mentőszolgálat és a BM is beszámolt erről  17 óra 20 perctől 22 óra 06 percig a két ellátó közül az egyikben, a Manninger Jenő Országos Baleseti Központban informatikai hiba keletkezett, és ennek az ellátási időtartama alatt a két ellátó közül csak az egyikbe vitték a betegeket. A világ minden országában előfordul, hogy két ellátó közül az egyik vis maior helyzetbe kerül, és pár órán keresztül nem tud ellátást biztosítani.

De ez nem egy rendszerhiba, tisztelt képviselő úr, és nem egy általános, mindennap előforduló helyzet, hanem ez ott, akkor, pár órán keresztül egy egyedi vis maior helyzet volt, és nem pedig a rendszer problémája. Ahogy mondom, a világon mindenhol fog találni olyan kórházi osztályt, amely pár évenként pár órára  lehet, hogy valamilyen probléma miatt  leáll.

Úgyhogy sem ön, sem pedig a sajtó ne keressen rendszerhibát ott, ahol egy vis maior helyzet van. Nem egész nap történt ez a helyzet, és nem rendszeresen áll elő ez a helyzet; egyetlenegy alkalommal, és pár órára történt meg. Nem egyetlen orvos látott el ennyi beteget, amire ön is utalt, hanem egy kórházi osztály két vizsgálóhelyiséggel, ami azt jelenti, hogy vizsgálóhelyiségenként óránként három-négy beteget kellett ellátni. A mentők, a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Országos Kórházi Főigazgatóság és mindenki végezte a munkáját azért, hogy minél több gyereket ellássanak, úgyhogy ezeket a híreszteléseket érdemes erős kritikával kezelni, főleg azoknak a minősítését, és legfőképpen nem érdemes az új alapellátási ügyeleti rendszert ez alapján megítélni, hiszen az alapellátás is teljesen más, semmi köze ehhez az ellátáshoz.

Ha ön megvizsgálta a számokat  remélem, hogy megtette, tisztelt képviselő úr , akkor azt látja, hogy így a János Kórházban az ezt megelőző vasárnapi betegszámhoz képest ebben a vis maior időszakban, 17 óra 20 és 22 óra 06 perc között 22-vel több beteget kellett ellátni. Nyilvánvalóan ettől függetlenül ez természetesen a sorok megnövekedésével jár. Szerintem sokan vagyunk, akiknek a gyereke ezekre az osztályokra ügyeleti időben, akár a János Kórházba, akár máshova bekerül, és hát, az ember ilyenkor rettenetesen aggódik.

(16.20)

Ez teljes mértékben természetes. Mindenki szeretné, ha minél hamarabb kivizsgálnák a gyerekét. Nyilván az ember nem tudja pontosan megítélni, amikor ott ül, hogy az ő gyerekét, amikor viszi, és a másik gyereket, akit behoznak, kinek súlyosabb az állapota. És mindenki a saját gyerekét szeretné, ha először megvizsgálnák; még akkor is, hogy a másik orvosilag nyilván súlyosabb eset, és ez nyilván az ott levő orvosi, ápolói személyzetre is nagyobb nyomást jelent, hiszen a szülők mindnyájan szeretnék a gyereküket minél inkább megvizsgáltatni vagy kezeltetni, hogyha ez szükséges.

Természetes, hogy ilyenkor mindenki bármikor, amikor a gyerekünket bármilyen problémával be kell vigyük a kórházba, akár a Jánosba, a Heim Pálba vagy bárhova máshova, az ember nagyon aggódik, és valóban türelmetlenebb, és ez nyilvánvalóan nehezebben kezelhető az ott levő orvosok számára is. De azt kérem öntől, hogy ezt ne arra használják, hogy azt mondja, hogy valahol egy rendszerhiba van ott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amikor egy átmeneti informatikai leállásról volt csak szó, de mindenkinek köszönjük szépen, hogy fokozottan igyekezett ezt a helyzetet is megoldani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadjae választ. Öné a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem fogadom el a választ. Méghozzá azért nem fogadom el a választ, mert államtitkár úr válaszából is egyértelműen kiderül, hogy gyakorlatilag, ha nem lett volna az informatikai rendszer leállása…  és maximum egy-egy, tehát egy észak-magyarországi és egy közép-magyarországi helyszínt tudtak volna biztosítani az ügyeleti ellátásra. (Sic!)

És maga az eset is tökéletesen rámutat arra, hogy az önök által kialakított új ügyeleti rendszer teljesen alkalmatlan arra, hogy biztonságot nyújtson a helyszínen, Közép-Magyarországon, Észak-Magyarországon élők számára. Értelemszerűen akkor még nem beszéltünk arról a távolságról, amit meg kell tenniük a szülőknek aggodalmak közepette, hogy eljussanak az ügyeletre.

Teljesen elfogadhatatlan az, hogy önök nem biztosítanak megfelelő biztonságot, megfelelő ellátásszínvonalat azoknak, akik egyébként társadalombiztosításon keresztül ezt megfizetik. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   96-103   104-109   110-115      Ülésnap adatai