Készült: 2024.05.20.08:09:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap, 79. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:23

Felszólalások:  <<  79  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is Nagy István miniszter úr nevében köszönjük a meghívást, hogy a Fenntartható Fejlődés Bizottságának ezen az ülésén részt vehetett, és valóban azokat az egyeztetéseket, azokat a gondolatokat megoszthatta önökkel, ami foglalkoztat bennünket az Agrárminisztériumban.

Hogy a Belügyminisztériumhoz tette fel a kérdést, érthető a mai viszonyok között, de azt csak nagyon halkan és nagyon szerényen mondom önnek, hogy ez év kora nyarán, amikor még csak úgymond kopogtatott az aszály, de már éreztük a hatását, akkor a minisztériumban elkezdtünk egy egyeztetést; majd pedig ez az egyeztetés kiterjedt teljes mértékben a Belügyminisztériumra, a vízügyi igazgatóságokra, a szakértőkre, mérnökökre, a különböző érdekképviseleti szervektől kezdve az Agrárkamarára, a Magoszra és a Nemzeti Földügyi Központ szakembereire, akik természetesen szintén ebben az egyeztetésben részt vettek; már csak azért is, mert tudnunk kell konkrétan, hogy milyen igényei vannak a gazdáknak elsősorban.

Másodszor  nem másodsorban, ezzel párhuzamosan  ismernünk kell azokat az új, megváltozott, nyugodtan mondhatom, környezeti tényezőket, amelyek nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát ebben az évben sújtották, az európai mezőgazdasági területek mintegy 42 százaléka szintén aszály sújtotta terület. Éppen ezért fontos, hogy egy olyan új koncepciót, egy olyan új, talán mondhatnám, szokatlan vízgazdálkodásról, vízmegtartásról, öntözésről szóló kormányhatározatot fogunk, és itt már mondom előre, várhatóan egy-két héten belül a kormány asztalára tenni  utolsó simítások vannak, határozottan szeretném mondani , ami nem egy egyszerű, nem egy egyedi, nem egy rövid távú megoldási javaslat, egy hosszú távú megoldási javaslat.

Ezt három szakaszra bontottuk: az azonnali intézkedések, hogy még egyszer ilyen szituációban, ilyen helyzetben ne tétlenül nézzük az aszály sújtotta területeket, ez ne fordulhasson elő. Éppen ezért a harmadlagos művek kérdését fogjuk legelőször számításba venni, illetve ezeknek a műveknek a felújítása, karbantartása, kiszolgálása, vízzel való biztosítása fontos kérdés.

Ugyanebben a szakaszban szeretnénk elérni azt is: azoknak a hosszú távú, hosszabb távú kérdésköröknek, azoknak a tervezési folyamatoknak a forrását megteremteni. Enélkül megint nem lehet más lépést tenni, meg kell tervezni. Nagyon sok tervünk van, például a Duna-Tisza közi homokhátság tervei jelentős részben elkészültek; ugyanilyen, hasonló módon, ahogy az öntözésről szóló törvényt elfogadtuk a tavalyi vagy tavalyelőtti évben, az már az öntözési közösségek lehetőségét is felvázolta. Tehát azt nem mondanám, hogy nem foglalkozott a kormányzat öntözéssel, de valóban most egy kulcsfontosságú, egy olyan drasztikus kormányhatározatot fogunk előterjeszteni, fogunk beterjeszteni, ami hosszú távon fogja biztosítani azt a lehetőséget, hogy a magyar gazdatársadalom kérdéseit, de emellett a környezet- és természetvédelmi kérdéseket is nagyon szigorúan számba vesszük és figyelembe vesszük, mert önmagában, hogy csak mezőgazdasági öntözést szolgáljunk, az kevés. Az ön által felvetett gondolat: vissza kell tározni, meg kell tartani azokat a vízmennyiségeket, amelyekre ön is utalt, és vissza kell pótolni azt az alsó talajvízréteget, ami elveszett alólunk az elmúlt évtizedekben, mert nyugodtan mondhatom, hogy évtizedekben veszett el.

Éppen ezért azok a szabályozások…  nem akarom bírálni a folyószabályozást, de talán most látjuk annak a hatását, hogy a Tisza és a mellékfolyóinak a szabályozásával gyakorlatilag sikerült kiszárítani az Alföldet. Azt nem mondom, hogy vissza kell vizesíteni, mert ez nem szakszerű kifejezés, de meg kell találni azokat a lehetőségeket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy azokat a vizes élőhelyeket pedig visszaállítsuk.

Úgyhogy tisztelt képviselő úr, legyen nyugodt, pár héten belül a kormányprogram kész lesz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  79  >>    Ülésnap adatai