Készült: 2024.06.03.00:16:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap, 47. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:15

Felszólalások:  <<  47  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Csak hogy ezt a kis mitikus homályt eloszlassam a bejutás körülményei kapcsán  sikerült bejutniuk, valahogy így fogalmazott képviselő asszony , Varga elnök úr, a Népjóléti Bizottság elnöke írt egy levelet Pintér Sándor miniszter úrnak, hogy szeretne bemenni, Pintér Sándor miniszter úr pedig felajánlott több időpontot a bizottság tagjainak. Nyitottak a raktárak, minden képviselő bejöhet, és megnézheti a bizottság tagjai közül, aki parlamenti ellenőrző munkája keretében ezt szeretné megtenni. Tehát első szóra kinyíltak a raktárak, és ön, bár nem a bizottság tagja, de ettől függetlenül önt is ugyanúgy beengedték, mint a többi képviselőt. Tehát semmifajta titok vagy bármilyen akadály nem volt.

(14.50)

Első levélre, első szóra, amikor az ellenzéki képviselők meg akarták tekinteni ezt a raktárat, meg akarták tekinteni annak tartalmát, jöhettek, és meg is nézhették. Nyilván nem kifejezetten egy szakmai út volt a részükről, mert elsősorban szelfizgetésben merült ki az ottani körbejárás, de mindenki láthatta, hogy milyen körülmények között vannak ezek a lélegeztetőgépek.

Ami magukat a lélegeztetőgépeket illeti: pörgessük vissza az időt a járvány időszakára. Az volt a célja akkor minden országnak a világban, hogy minél több lélegeztetőgépet szerezzen be, hiszen senki sem tudta pontosan, hogy a saját országában mennyire lesz szükség. Láttuk a videókat Olaszországból, ahol sokkal több volt a beteg, mint a lélegeztetőgép, láttuk, hogy lélegeztetőgép nélküli betegek fekszenek a folyosókon, sőt akár még a kórházi parkolókban is voltak betegek, és mindenki minden lehetséges lélegeztetőgépet lekötött, mert nem tudhatta senki, hogy melyik megrendelés fog megérkezni és melyik megrendelés nem fog megérkezni. Mert az egész világ lélegeztetőgépeket keresett, és ilyenkor nyilvánvalóan fennállt annak a veszélye, hogy Magyarország leköt valamennyi lélegeztetőgépet az egyik gyártótól, de aztán valaki rálicitál a magyar ajánlatra, többet ígér, és akkor abba az országba viszik. Láttunk ilyet, volt olyan védőfelszerelés, amely a kikötőből egy másik országba érkezett meg, nem Magyarországra. Az volt tehát a cél, hogy minél több ilyet lekössünk azért, hogy minél több ember életét meg tudjuk menteni, mert akkor, abban a pillanatban senki nem tudta sem Magyarországon, sem külföldön, hogy pontosan hány embernek, hány lélegeztetőgépre lesz szüksége, ezért minél többet kellett lekötni.

A másik pedig, hogy nem akartuk olyan helyzetbe hozni az orvosokat sem, amely helyzetbe más országokban kerültek, mert más országokban az orvosi kamara kidolgozott protokollokat, hogy ha van több beteg és kevesebb lélegeztetőgép, akkor milyen sorrendben kell adni a betegeknek lélegeztetőgépet, és ki az, aki a sor végén van és később fog lélegeztetőgépet kapni. Magyarul: jó eséllyel akár halálraítélt is az illető.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor az ellenzék azzal vádolta a magyar kormányt, hogy túl kevés a lélegeztetőgép. (Kálmán Olga: Kevés az orvos!) Elmúlt a járvány (Kálmán Olga: Az orvos kevés!), hála istennek, mindenkinek jutott ágy, orvos, lélegeztetőgép, gyógyszer és vakcina. Miután véget ért a járvány, most pont az ellenkezőjével vádolja az ellenzék a kormányt, hogy túl sok a lélegeztetőgép Magyarországon (Kálmán Olga: Nem ezt mondjuk!  Gy. Németh Erzsébet: Nem ez volt a kérdés!), holott felelőtlenség lett volna, a betegekkel szemben, az orvosokkal szemben felelőtlenség lett volna, ha azt mondja a magyar kormány, hogy ennyi lélegeztetőgépet megrendeltem, és bár még rendelhetnék másik ezret, de nem fogok rendelni, mert azt gondolja valaki előre (Kálmán Olga közbeszól.), hogy majd kevesebb lesz a betegek száma.

Szerintem az egyetlen felelősségteljes döntés ebben az időszakban valóban az volt, hogy ami rendelkezésre álló gép volt és amit lehetett Magyarországon használni, azokat Magyarország megvette és bebiztosította magát, mert a magyar emberek élete, a magyar emberek egészsége a legfontosabb. Ezért kerültek beszerzésre ezek a lélegeztetőgépek, azóta is ezeknek a karbantartása folyamatosan megtörténik; az esetleges kopó alkatrészek pótlása megtörténik, a felülvizsgálat rendszeres a szakszerviz által, és felépült, hamarosan berendezésre is kerül Pátyon az a nagy raktár, ahova az egész koronavírus-készlet és az egészségügyi biztonsági készlet is bekerülhet egy állami raktárba, így huszonegynéhány raktár helyett egy raktárban lehet a döntő többsége a magyar stratégiai egészségügyi tartaléknak. (Kálmán Olga: És kinek fizetünk?) Köszönöm szépen. (Kálmán Olga: Kinek fizetünk?  Taps a kormánypárti oldalon.)

Felszólalások:  <<  47  >>    Ülésnap adatai