Készült: 2024.05.12.20:34:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  210-213. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   206-209   210-213   214-217      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Rétvári államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Nógrád kiemelt figyelmet érdemel” címmel. Dócs Dávid képviselő urat illeti a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Nógrád legjellemzőbb vállalkozási formája az agráriumban tapasztalható, hiszen erre épül gyakorlatilag a megye gazdaságának nagy része, ezért annak szereplői kiemelt figyelmet érdemelnek, de természetesen országosan is egy nagyon fontos kérdésről beszélünk. Éppen ezért a kérdésem a területalapú támogatások előlegkifizetésére irányul, hiszen a Magyar Közlöny és más hivatalos szervek forrásai szerint is az előlegek kifizetése október 17-én kezdődött meg.

Az idei nyáron tapasztalható súlyos aszálykárok, a jelentősen megnövekedett árú inputanyagok, az őszi vetések és a talajmunkák lényegesen magasabb költségei most különösen felértékelték a területalapú támogatások fontosságát és szerepét a magyar mezőgazdaságban, hiszen sok gazdálkodó utolsó mentsvárként várja az őt megillető összeget, melyből a jövő évi gazdálkodásának, termelésének az alapjait szeretné letenni. Várni várják, de nem kapják, hiszen eltelt több mint egy hónap, s a legjelentősebb része a gazdálkodóknak nem jutott még hozzá az őt megillető forrásokhoz.

(18.10)

Természetesen tisztában vagyunk az egyre inkább elmélyülő válsággal, az államháztartás nehézségeivel, az állami, országos szinten bevezetett spórolási intézkedésekkel, de a jövő évi kenyéren, a magyar agráriumon nem lehet spórolni, hiszen ha a gazdálkodók nem kapják meg időben a várt előlegeket, akkor a munkákat sem tudják időben elvégezni, s mivel a legtöbb gazdának nincsenek tartalékai, a bevételek nagy részét visszaforgatják a saját gazdaságukra, ezért sok esetben komoly likviditási problémával is szemben állhatnak.

A kedvezményes hiteltermékek és banki konstrukciók megoldásként szolgálhatnak rövid távon, de ne adósítsuk el a magyar agrárium szereplőit. Éppen ezért kérdésem tehát, hogy főként az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott, több mint 300 milliárd forintos keretösszeggel bíró egységes területalapú (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) támogatási kifizetések hol tartanak összegszerűen. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Dócs Dávid képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor miniszterhelyettes úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm képviselőtársam kérdését, amelyben a mezőgazdasági termelők számára oly fontos előlegfizetéssel kapcsolatos aggályainak adott hangot. A kérdéskörrel kapcsolatban szeretném tájékoztatni önt, hogy a Magyar Államkincstár az előzetesen meghatározott ütemterv és a korábbi években kialakult gyakorlat alapján idén is kiemelt prioritásként kezeli az uniós források, közvetlen támogatások kifizetését.

Ennek keretében október 15e után minden olyan kérelem esetében, ahol az adminisztratív és a helyszíni ellenőrzés nem talált hibát, kezdeményezik az előlegfizetést. Fontos kiemelni, hogy a Magyar Államkincstárnak nincs mérlegelési jogköre, így az aszály által jobban érintett, nehézségekkel küzdő termelőket nem tudja priorizálni.

Az előlegfizetés kezdete óta hat jogcímen mintegy 160 ezer kérelmet érintően 196 milliárd forint kifizetésre került. A legjelentősebb tételt az egységes területalapú támogatás tette ki, ahol 132 ezer ügyfél 173 milliárd forint támogatásban részesült. A második legjelentősebb termeléshez kötött a tejhasznútehén-támogatás, ahol 2800 termelő 16,5 milliárd forintot kapott. Nógrád megyét érintően eddig 2,7 milliárd forint előleg fizetésére került sor, amelyből mintegy 2300 termelő részesült. Az egységes területalapú támogatás keretében 2,3 milliárd, a tejtámogatás révén pedig 345 millió forint jutott a termelőkhöz.

Biztosíthatom képviselő urat, hogy az idei rendkívüli aszályhelyzetre és az energiaválságra tekintettel a kormány továbbra is mindent megtesz a gazdálkodók pénzügyi likviditásának biztosítása érdekében. Kérem tájékoztatóm elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   206-209   210-213   214-217      Ülésnap adatai