Készült: 2024.05.10.22:43:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:07


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a DK képviselője, Arató Gergely következik. Megkérem képviselő urat, hogy felszólalásában maradjon a házszabály keretei között. Parancsoljon!

ARATÓ GERGELY (DK): Megkísérlem. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A múlt héten csúnyán szembejött a valóság a kormánnyal. A klímaválság és a szociális válság után sorban találkoztunk a gazdasági válságot jelző drámai adatokkal, a forint soha korábban nem tapasztalt mélységekbe zuhant, a költségvetésről brutális hiányadatok jöttek ki. Mindezek pőrén mutatták meg, hogy önök tönkretették az országot, és változásra van szükség.

Legyen világos, hogy itt nem valamilyen elvont közgazdasági adatokról van szó, most családoknak kell lemondaniuk a hónapok óta tervezett nyaralásról az árfolyamok és az elszabadult árak miatt. Hónapokig terveztek, álmodoztak, ez most semmivé válik, mert a Fidesz tönkretette az országot.

Egyre több idős ember teszi vissza az áruházak polcaira az árut, egyre kevesebbet vásárolnak, minden egyre drágább, mert a Fidesz tönkretette az országot.

A pedagógus, a nővér, a tűzoltó, a szociális dolgozó, a munkás azt hallja, hogy neki nem jár béremelés, csak a miniszterelnöknek, mert nehéz a gazdasági helyzet. Hónapról hónapra nehezebb megélni egy tisztességes munkával megkeresett bérből, mert a Fidesz tönkretette az országot.

És hogy említsek egy igazán szomorú példát: az önök megszorító politikájának egyik következményeként megszüntetik a felnőtt nadrágpelenka támogatását. Tudják, mit jelent ez? Ez önöknek csak egy csepp a tengerben, de azoknak, akik a legnehezebb helyzetben vannak, az idős családtagjukkal otthon lévő családoknak vagy akár a felnőtt gyereküket nevelő családoknak, ez azt jelenti, hogy választaniuk kell egy újabb, több tíz ezer forintos kiadás vagy az emberi méltóság között. És mindezt azért, mert a Fidesz tönkretette az országot.

A válság oka és okozója Orbán Viktor, teljhatalma okán egyszemélyes felelős Magyarország válságáért. A Demokratikus Koalíció álláspontja szerint az Orbán-kormány és a rendszer által okozott válság felelőssége nem megosztható, a korlátlan hatalom nemcsak korlátlan korrupcióval jár, de korlátlan felelősséggel is. A kormány tehát tegye végre a dolgát, vagy ha képtelen eredményeket elérni, álljon félre!

De persze a propaganda dübörög tovább, halljuk, háborús inflációt hazudnak, miközben az áremelkedések már jóval a háború előtt elkezdődtek. Nem kellett volna novemberben maximálni az üzemanyag árát és januárban néhány élelmiszerét, ha nem száguldott volna már az infláció a háború előtt is. Ez bizony nem háborús infláció, hanem orbáni infláció.

Egyébként akkora a baj, hogy zavarukban néha már igazat is mondanak: Varga Judit elismerte, hogy a költségvetés megszorításokkal van tele, Matolcsy György ezermilliárdos adóemelésről beszélt, Fónagy János itt a Házban mondta el azt, hogy recesszió lesz, Nagy Márton pedig már a bérek csökkentésével is fenyegetett.

De azt, hogy mekkora a baj, az is mutatja, hogy hirtelen föladták a Brüsszellel való kakaskodást. Annyira kell már a pénz, annyira rossz a helyzet, hogy akár még Magyarország uniós kötelezettségeinek teljesítésére is hajlandók érte. A hirtelen KDNP-s politikussá vált Navracsics Tibor elismerte, hogy nem is a gyermekvédelminek hazudott törvény, hanem a jogállam helyzete az, ami miatt nem jönnek az uniós források, és Gulyás miniszter úr rögtön be is nyújtott egy javaslatcsomagot, amely egyébként szintén beismerése annak, hogy nagyon komoly bajok vannak a közbeszerzéssel, és hogy nem vizsgálják ki a korrupciós ügyeket, hiszen nem kellene egyébként változást ígérniük. De legyen világos, hogy ez így kevés, ez csak pávatánc, ha ugyanis valóban tenni akarnának valamit azért, hogy csökkenjen a korrupció, hogy ne lopják el az uniós pénzeket, hogy elérhetővé váljanak az uniós források, akkor van egy nagyon egyszerű módja: támogassák az Európai Unióba…  abban benne vagyunk, de támogassák az Európai Ügyészségbe való belépést is. Támogassák azt, hogy az Európai Ügyészség vizsgálhassa ki az európai uniós pénzek ellopásával kapcsolatos ügyeket Magyarországon is. Igen, az önök üzletei, rokonai és barátai ügyeit is, az önök oligarcháinak az ügyeit is. Mert ez a mód arra, hogy egyébként megnyíljanak az uniós források, az uniós pénzcsapok Magyarország számára. És ne jöjjenek azzal, hogy ez szuverenitási kérdés, mert Németország, Franciaország vagy Ausztria is büszke a szuverenitására, mégis fontosnak gondolja, hogy kivizsgálják az uniós pénzek ellopását, és csatlakoztak az Európai Ügyészséghez. Ezért határozati javaslatot nyújtunk be, és majd most elválik a tüdő a májtól, most szavazatukkal majd kinyilvánítják azt, hogy fontosabbnak tartjáke Magyarország érdekét, az uniós forrásokat, mint a saját és a barátaik zsebének a megtömését.

És tudom, hogy a válaszoló államtitkár azzal fog jönni, hogy önök milyen jól kezelik a válságot, szemben a baloldali kormányokkal. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Érdemes emlékeztetni: 2018-19-ben 316 forint volt az euró/forint árfolyam… (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.  Vitályos Eszter: Akkor volt válság?)

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje! (Taps az ellenzéki padsorokból.) Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Nem készültem összehasonlítással, de ha már így kedvet csinált hozzá: az önök válságkezelése alatt 7 százalékkal csökkent a gazdaság, tavaly 7 százalékkal nőtt. Ezek a tények.

Amikor megélhetési kérdésekről beszélünk, akkor figyelembe kell vennünk az alapvető gazdasági körülményeket. Az egyik az említett 7 százalékos gazdasági növekedés, a másik az, hogy idén is jelentős gazdasági növekedésre számíthatunk minden nehézség ellenére. Sokatmondó tény, hogy az ipari termelés az elmúlt évhez képest 9 százalékkal bővült, és rekordszinten van a foglalkoztatottság.

Mindezek ellenére nem tagadjuk el az európai gazdaság előtt álló nehézségeket. Az európai gazdaság egén sötét fellegek gyülekeznek, sőt a helyzet az, hogy már össze is gyűltek, és a bajok fő okozója, akármit is mondanak, a háború nyomán kibontakozó infláció, azon belül is az energiaárak megugrása. Tisztelt Képviselő Úr! Ha érdekli a válasz, mert az előbb eltagadta ezt a kérdést: ha csupán az európai tőzsdei árakat nézzük  kérem, figyeljen! , ha csak azt vesszük figyelembe, akkor azt a megdöbbentő folyamatot látjuk, hogy a gáz ára másfél év alatt a hatszorosára, az áramé pedig az ötszörösére nőtt. Ezt ne tagadják el!

Azt is látjuk, hogy minél közelebb van egy térség a háborús konfliktushoz, annál nagyobb az infláció réme. (Dr. Vadai Ágnes: Jaj, istenem!) Értem én, hogy megpróbálják azt érzékeltetni, hogy az inflációs probléma csak Magyarországon jellemző, de akkor nézzük meg a tényeket: Szlovákiában 12,5; Lengyelországban 15,6; Csehországban 16; Észtországban 22 százalékos az infláció, nálunk ennél alacsonyabb. Lehet, hogy önök is nagyon jól tudják ezt, csak megpróbálják félrevezetni a közvéleményt.

Ami az árfolyamokat illeti: a forintárfolyam ingadozását és az inflációt a háború és azon belül az energiaárak és a válságra adott európai válaszok okozzák. (Dr. Vadai Ágnes: A béke.) Ezért van az, hogy az euró gyengül a dollárhoz képest (Derültség az ellenzék soraiban.), mint ahogy az európai valuták gyengülnek, és ezzel együtt jár a forint mozgása is. (Arató Gergely: Az euróhoz képest gyengül!  Dr. Vadai Ágnes: Közgazdaságtan egyes!) Úgyhogy az a helyzet áll elő, hogy gazdasági értelemben most nem a háborús agresszor, hanem Európa fizeti meg a háború árát, gazdasági értelemben Európa húzza a rövidebbet.

(14.10)

A kormánynak ilyen körülmények között cselekednie kellett, ezért döntöttünk az árstopokról, és ezért döntött a kormány arról, hogy ezeket fenntartja. Az élelmiszerárstopot, a kamatstopot, a hitelmoratóriumot, és amennyire csak lehet, amennyit csak lehet, megőrzünk a rezsicsökkentésből is, meg fogjuk védeni a rezsicsökkentést. Ha önöknek annyira fontos a magyarok megélhetése, akkor miért nem támogatták ezeket a döntéseket?

Azt is tudjuk persze, hogy önök mit szeretnének. Megszorításokat (Arató Gergely: Már megkaptuk enélkül is.) és adóemelést, azt is mondhatnám, hogy megint. Még az adót is megadóztatnák. Tanulságosak a benyújtott módosító indítványaik. Nézze meg, ha esetleg nem tudná, hogy miket nyújtottak be! Megszámoltuk: ha ezek megvalósulnának, 3240 milliárd forintos adóemelést jelentenének az ország számára. Ez csaknem akkora összeg, mint amit családtámogatásokra, a Honvédelmi Alapra és a Rezsivédelmi Alapra fordítunk jövőre. Mi nem a családokat szeretnénk terhelni, hanem a megszerzett, a háború alatt megszerzett extraprofitot vesszük célba, ami azért óriási különbség.

Ha pedig az energiaárakat nézzük, egy dolgot tegyünk most is egyértelművé: ha a baloldal kormányozna, akkor semmilyen, de semmilyen rezsicsökkentés nem lenne. Ha valaki számlálná azt, hogy hányszor támadták meg ezt az intézkedést, akkor az könnyen bekerülhetne a rekordok könyvébe. Aki nem hiszi, az nézze meg, hogy mit mondott erről a baloldal korábban: „nehéz megszüntetni; kevesebb vizet és áramot kell használni; magasabb árakkal kellene ösztönözni a lakosságot; egy hatalmas ’kész átverés’ show”, mondták róla, „népbutítás és fenntarthatatlan”, és azt is mondták az energiaárak korlátozásáról, hogy „igazságtalan, ostoba intézkedés”. Ami azt jelenti, egyet jelent, hogy ha tehetnék, akkor azonnal megszüntetnék. Egy magyar háztartás több tíz ezer forintot spórol meg havonta a rezsicsökkentéssel, ezt egy tollvonással elvennék önök. (Dr. Vadai Ágnes: Drága az alma!  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Ezer forint egy kiló kenyér!) Úgyhogy az az érzésünk, hogy a baloldal 1995 óta retrórádiózik, és Bokros Lajostól Bajnai Gordonon át a mostani szereplőkig folyamatosan berakják a „nagy megszorítások” című számukat. Ebben áll a nagy baloldali gazdaságpolitika. Ez nemcsak lejárt lemez, hanem az április 3-ai választás alapján azt is tudjuk, azt is érezzük, hogy a magyarok nem szívesen hallgatják. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai