Készült: 2024.05.11.22:57:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  32-35. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:39


Felszólalások:   28-31   32-35   36-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar kormány hónapok óta hangsúlyozza, hogy a szankciós politika elhibázott, és sürgős felülvizsgálatra van szükség. Úgy nem segítünk Ukrajnán, ha közben Európa is belebukik; ez nem okos segítség.

Az elmúlt nyolc hónap történései azt bizonyították, hogy Brüsszel a szankciópárti politikájával (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!  Az elnök csenget.) egyfajta geopolitikai szerencsejátékot játszik, melyben a téteket európai emberek nevében, persze azok megkérdezése és beleegyezése nélkül teszi meg.

Oroszország, úgy tűnik, köszöni szépen, jól van, ugyanakkor a hónapok óta tapasztalt infláció, energia- és élelmiszerár-emelkedések tönkreteszik az uniós országok gazdaságát. A brüsszeli szankciók egyértelmű elszenvedői ugyanis az európai polgárok, hiszen az emelkedő energiaárakat és megélhetési költségeket nekik kell megfizetni. A szankciós infláció és az egekbe szökő energiaárak miatt az emberek mindennapjait a félelem és a szorongás tölti ki.

A magyar kormány erejét megfeszítve próbálja enyhíteni a brüsszeli szankciók okozta károkat, fogad el mentőcsomagokat, hogy elkerülje a gyárak tömeges leállítását, megmentse a kis- és középvállalkozásokat, és segítsen az embereknek.

Vĕra Jourová bizottsági alelnök kijelentette, hogy az uniós pénzek és a jogállamiság összekapcsolása szükségszerű, ezzel is zsarolva a neki nem tetsző értékrendet valló tagállamokat. Ez a gondolkodás ideológiavezérelt és az uniós szerződésekbe ütközik.

Brüsszelnek a jövőbeni ideológiai törekvése, hogy az uniós támogatások folyósítását a jogállamisági alapelvek teljesítésétől tenné függővé, teljesen elfogadhatatlan. Persze, hogy mit is kell érteni a jogállamiság megsértésén, arra jogilag pontos meghatározás nincs. (Arató Gergely közbeszól.) Minden tagállam számára biztosítani kell ugyanis a tisztességes eljárás feltételeit, az uniós kifizetések és a demokratikus alapelvek teljesítésének összekapcsolása mellett.

(12.20)

Az uniós források nem méltányosságból nyújtott adományok, ezek a pénzek járnak a magyar embereknek. Varga Judit miniszter asszony szeptemberben, az Ausztriában megrendezett nemzetközi fórumon hangsúlyozta, hogy az Uniót bizalmi válság sújtotta, és a megoldás útja nem több, hanem okosabb Európai Unió. Hiszen a mihamarabbi béke és a gazdasági stabilitás megteremtése érdekében a tagállamok közötti együttműködés minőségének a javítása elengedhetetlen. Nem mesterségesen generált ideológiai vitákat kell folytatnunk, hanem gazdasági stabilitást kell megteremtenünk Európa polgárai számára, hiszen ez határozza meg a mindennapi életüket, és ezt is várják el tőlünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Itt az ideje, hogy az Európai Unió végre azzal foglalkozzon, amilyen céllal létrehozták. Ez pedig nem más, mint hogy a tagállamait egységbe szervezve, közösen és hatékonyan tudja érvényesíteni politikai és gazdasági érdekeiket egy folyamatosan gyorsuló, globalizált világban. Mindehhez persze az kell, hogy a brüsszeli bürokraták végre meghallják és figyelembe vegyék az európai emberek hangját.

A magyar kormány pontosan tudja, hogy egy demokráciában az emberek véleménye számít, ezért is van kiemelkedő jelentősége a nemzeti konzultációnak, hiszen Magyarország jövőjét hosszú távon érintő ügyekben a kormány megkérdezi az embereket. A szankciók eredetileg arról szóltak (Gréczy Zsolt és Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!), hogy hogyan lehet gyorsan befejezni a háborút, és Oroszországot megbüntetni a háború megindításáért. Brüsszel kitalált egy tervet, hogy ássunk egy gödröt az oroszoknak, de aztán Európa esett bele ebbe a gödörbe. Az Unió most azt mondja, hogy ássuk tovább és tovább ezt a gödröt, a magyarok viszont azt szeretnék, hogy próbáljunk és tegyünk meg mindent, hogy kimásszunk ebből a gödörből. Ezért is fontos a nemzeti konzultáció, hogy mindenki rájöjjön: mindannyian veszélyben vagyunk. A hatalmas brüsszeli ellenszél és nyomásgyakorlás miatt azonban a kormánynak mind európai és mind nemzetközi szinten is erős felhatalmazásra van szüksége a magyar álláspont kitartó képviseletére. A brüsszeli bürokratáknak és a nyugati liberálisoknak is meg kell végre érteniük: gazdasági stabilitásra és nem mesterséges ideológiai vitákra van szükség, hiszen csak és kizárólag ez vezethet el a tartós békéhez.

Mi, kereszténydemokraták egy erős nemzetállamokon alapuló, a kölcsönös tisztelet jegyében együttműködő közösséget és nem egy centralizált, szuverenitásukat vesztett nemzetállamok feletti Európát szeretnénk. Bíznunk kell abban, hogy a józan ész felülemelkedik, és a tűzszünet és a béketárgyalások melletti közvélemény egész Európában győzedelmeskedni fog, és a magyarok józan gondolkodása másokat is meg fog győzni. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Juhász Hajnalka képviselő asszony. A kormány nevében Répássy Róbert államtitkár úr fog válaszolni.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Mindenekelőtt, hallgatva az ellenzéki képviselők bekiabálásait, arra biztatom önöket a kormány nevében, hogy vegyenek részt a nemzeti konzultációkban, mondják el önök is a véleményüket, minél többen töltsék ki a nemzeti konzultáció kérdőívét.

A Magyarországnak és a magyar embereknek járó uniós források, köztük a Covid-19-világjárvány okozta gazdasági károk helyreállítását célzó források kifizetéséhez az Európai Bizottság előfeltételként szabta az úgynevezett jogállamisági kondicionalitási eljárás alapjául szolgáló aggályainak az orvoslását. A kondicionalitási eljárásban már szep-tember 18-án létrejött az Európai Bizottsággal egy megállapodás, amikor a brüsszeli testület úgy döntött, hogy a nyár folyamán, intenzív tárgyalásoknak és szoros együttműködésnek köszönhetően kidolgozott, összesen 17 korrekciós intézkedésben tett kötelezettségvállalások együttesen képesek orvosolni a Bizottság valamennyi aggályát. A Bizottsággal kötött megállapodás értelmében a vállalások teljes körű végrehajtása esetén okafogyottsága miatt meg kell szüntetni az eljárást.

A kondicionalitási eljárásban a tagállamok is bizalmat szavaztak Magyarországnak, az igazságügyi miniszterek október 13-án jóváhagyták Magyarországnak az Európai Bizottság által támogatott azon kérését, hogy a döntéshozatalra rendelkezésre álló egy hónapos határidő december 19-éig meghosszabbításra kerüljön. November 19-én lesz egy döntő fontosságú határidő ebben az eljárásban, a Bizottság eddig kérte, hogy Magyarország számoljon be a kötelezettségvállalásainak végrehajtásáról. Ez az a nap, amikor az Országgyűlés által elfogadott, az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzéséről szóló törvény értelmében az Integritás Hatóságnak meg kell kezdenie a működését.

Sajnálatosnak tartjuk, hogy az ellenzék még az Európai Bizottság által megfelelőnek ítélt kötelezettségvállalások végrehajtását biztosító törvények elfogadását is vitatta. Az ellenzék ezzel tanúbizonyságot tett amellett, hogy a kormánnyal szemben nem az uniós források megszerzésén, hanem a Magyarországgal szembeni szankciókért dolgozik. Mivel ezzel a magyar emberek szankcionálásán dolgoznak, továbbra is arra kérjük az ellenzéket, hogy elmélkedjenek Deák Ferenc bölcseletén: „Jobban tudom szeretni e hazát, mint gyűlölni ellenségeinket.”

Tisztelt Ház! A kormány a törvényalkotás körén kívül eső kötelezettségvállalásait is a Bizottsággal kötött megállapodás szerinti ütemezésnek megfelelően teljesítette, illetve folyamatosan dolgozik a későbbi határidőkig esedékes vállalások maradéktalan teljesítése érdekében.

Tisztelt Képviselő Asszony! Amit a kormány vállalt, teljesítette, azonban továbbra is folyamatosak az Európai Bizottsággal való egyeztetések, mert a brüsszeli testület a szeptember 18-ai döntést követően számos olyan új követeléssel is előállt, amelyek jóval túlmutatnak a megállapodáson. A Magyarország ellen zajló, 7. cikk szerinti jogállamisági eljárásban az Európai Parlament szeptember 15-én elfogadott időközi jelentésében lényegében arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy tartózkodjon a Magyarországnak járó források jóváhagyásától, illetve kifizetésétől, amíg bármilyen jogállamisági kockázat fennáll.

Az említett döntő fontosságú, november 19-ei határidőt megelőző napon, november 18-án Magyarország újabb meghallgatására kerítenek sort. Az Európai Parlament által több mint négy éve indított, azóta is ideológiai alapon zajló eljárásban ez lesz az ötödik, Magyarország elleni hangulatkeltést célzó meghallgatás. Ezért senkinek ne legyen kétsége, még a jogállamisági kondicionalitási eljárásban elért jelentős hazai előrelépés sem lesz elegendő ahhoz, hogy a fősodratú európai baloldal az ideológiai viták miatt lezárja hazánkkal szemben ezt a politikai eljárást.

A kondicionalitási eljárásban tett kötelezettségvállalásainknak való maradéktalan megfelelés mellett a kormány intenzív tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal az úgynevezett helyreállítási és ellenállóképességi terv véglegesítése érdekében is, azzal a céllal, hogy azt a Bizottság általi jóváhagyást követően a Tanács az év végéig jóváhagyja, és így a kohéziós forrásokkal együtt forrásvesztés nélkül zárhatjuk az idei évet. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Répássy Róbert államtitkár úr. „Aktuális ügyeink” címmel szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Zsigó Róbert képviselő úr, Fidesz.




Felszólalások:   28-31   32-35   36-40      Ülésnap adatai