Készült: 2024.05.08.05:45:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (2022.05.16.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Bár régi képviselők is ülnek az új frakció soraiban, azért most így az ülésszak és az új ciklus előtt vagy a kezdetén hadd kérjem meg az új frakciót, hogy ne lépjen abba a régi kerékvágásba, amelyben a régi ellenzék 12 éven keresztül taposott. Úgyhogy kérek fegyelmezett magatartást, ha lehetséges, mindenki hallgassa meg a másikat csendben, a kormányoldal is meghallgatta az önök frakcióvezetőjét, legyenek szívesek önök is ezentúl meghallgatni csendben a másik oldalt. Különösen elvárom ezt alelnök asszonytól.

Most Komjáthi Imre, az MSZP képviselője következik. Megadom a szót.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A magyar Országgyűlésben ismét a dolgozó magyar emberek érdekében szólalok fel. A kormány egyik stratégiai partnere a terveik szerint 1600 magyar dolgozót készül utcára tenni. Elég szörnyű, hogy ennek a cégnek februárban lehetősége volt módosítani a kollektív szerződést úgy, hogy az a munkavállalók számára hátrányos: alacsonyabb lett a végkielégítés, a házaspárok védettsége megszűnt. Ezen magyar családok érdekében szólaltam fel a múlt héten is, akkor csak ködösítés volt a válasz.

Ráadásul a kormány tárgyalásokra vonatkozó állítását a szakszervezet cáfolta. Bodó Sándor államtitkár úr ezután válaszolt az egyik médium megkeresésére, és azt írta: a Liga Szakszervezetek és a foglalkoztatási osztályok tárgyalnak a munkahelyeken. Ez azért nem ugyanaz, hogy a kormány és a szakszervezetek tárgyalnak. Ebben a helyzetben a kormánynak magas szinten kellene a dolgozó magyar emberek oldalára állni a tőkések helyett. De hol van ilyenkor Szijjártó Péter, aki aláírta a stratégiai megállapodást? Hol van ilyenkor a stratégiai partner? A stratégiai partnerségi megállapodásokban szinte minden benne van, csak az nincs, ami a lényeg: a magyar dolgozók érdekeinek védelme, munkavédelmi és munkajogi biztonságuk garanciája.

(11.40)

Pedig lenne azonnali segítség. Az Európai Unió ugyanis létrehozott egy évi 202 millió eurós éves költségvetéssel rendelkező Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapot, amiből a kormány igényelhetne forrást, és pontosan erre, az ilyen helyzetekre találták ki. Ezt az alapot konkrétan arra találták ki, hogy a kormányok lehívhassanak belőle bizonyos összegeket, hogy segítsenek új munkahelyet találni, sőt saját vállalkozást alapítani az elbocsátott dolgozóknak, ha egy adott vállalkozás legalább 200 főt elbocsát.

Tisztelt Országgyűlés! A stratégiai partnerség révén is lehetne, kellene beszélnünk, és kellene lépni. Ha már egyszer több milliárd forinttal, a magyar adófizetők pénzével támogatjuk ezeket a cégeket és stratégiai megállapodást kötünk, akkor a megállapodásban szerepeljenek a kormány elvárásai a stratégiai partnercégektől, illetve a cégek által a munkavállalók védelmére vállalt garanciák, a magyar dolgozók érdekét védő garanciák, és nem a hazai, illetve a nemzetközi nagytőkéseknek ígért és őket védő garanciák. A Tungsramnál nem is az ITM-nek kellene az elbocsátott dolgozókon segíteni az eddigi struktúra szerint, hanem a Külgazdasági Minisztériumnak, hiszen 2019-ban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter írt alá céges stratégiai megállapodást, amelyben lefektették az együttműködés módját és feltételeit és azt is, hogy létrehoznak egy rendszeresen ülésező munkacsoportot.

Nos, kérdem én, milyen sűrűn ülésezhet ez a munkacsoport, hogyha nem tudták, hogy ilyen komoly probléma van, és nem tudtak azonnal lépni. Ezt már februárban lehetett tudni, hogy a Tungsramnál elbocsátások lesznek, és nem léptek. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes bejelentette, hogy a Tungsramtól elbocsátott 1600 dolgozóból közel ezer embernek tudnának azonnal munkát adni a fővárosban. Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Hajdúböszörményben azonban nagyon nagy probléma lesz az elbocsátás, mert nehezen fognak tudni elhelyezkedni az emberek, hiszen például Nagykanizsán 700 dolgozót küldenek el 50 év fölötti átlagéletkorral, közülük nagyon sok a nő, akik a munkaerőpiacon még mindig hátrányt szenvednek. A hajdúböszörményi telephelyen dolgozók között vannak jól képzett szakemberek, de sok olyan, többségében női munkatársuk van, akik végzettség nélkül dolgoznak. Nekik lesz a legnehezebb elhelyezkedni. A baloldal Nagykanizsán, Hajdúböszörményben és Újpesten is mindent megtesz, hogy segítsen a kormány partnere által kirúgott emberek százain.

Tisztelt Miniszterek és Államtitkárok! Van önökből elég sok. Ugye, fordultak már az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alaphoz, ugye, fordultak már hozzájuk a magyar dolgozók érdekében? Mikor módosítják az eddigi stratégiai megállapodásokat, hogy a dolgozó magyar emberek számára fontos munkavédelmi és munkajogi biztonság garanciái is szerepeljenek benne? Mikor védik végre a magyar dolgozók érdekeit a hazai és a nemzetközi nagytőke, a nagytőkések érdekei helyett? Köszönöm szépen a szót. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Bodó Sándor államtitkár úrnak adom meg a szót.

BODÓ SÁNDOR innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm szépen a szót. Nos hát, képviselő úr ugyan még most kezdi a ciklusát a parlamentben, és úgy tűnik, nem volt ideje áttanulmányozni, hogy vajon a párttársai mit is tettek az elmúlt időszakban, amikor válság volt a munkaerőpiacon, így aztán elég hitehagyott módon olyanokkal vádolja a kormányzatot, illetve a foglalkoztatáspolitika területén dolgozó munkatársaimat, amit itt vissza kell hogy utasítsak.

Emlékezzen csak vissza, a koronavírus-járvány idején milyen kormányzati intézkedések voltak! Én hiszem, hogy ön ezt követte, és hát, azt el kell ismerni  merthogy a számok makacs dolgok, ezzel még önnek is szembe kell nézni , hogy bizony ez a gazdaságvédelmi akcióterv 1 millió 666 ezer munkavállalón tudott segíteni kisebb-nagyobb mértékben, ilyen vagy olyan formában. Ennek megvannak az eredményei: a hazai munkanélküliség Európában az egyik legalacsonyabb, és azt kell mondanom, hogy ezeket a látványos eredményeket egy-egy cég üzletpolitikája, a cégen belül zajló problémák nem fogják eltakarni, bármennyire is ön azt szeretné, hogy ez a szerencsétlen helyzet, ami ott kialakult, az egész magyar munkaerőpiacot fedje le, takarja be.

Most nem erről van szó, de természetesen maximálisan segítünk, és ezt meg tudom erősíteni most is a Tungsram dolgozóinak, hiszen ön bármennyire is valamiféle sajtóorgánumokra hivatkozik, el kell mondjam önöknek, hogy a foglalkoztatáspolitikai osztályok munkatársai, ahogy korábban is, ha erre szükség volt, az adott céggel együttműködve ott, a helyszínen részesítik a munkavállalókat segítségben, legyen ez tájékoztatás, legyen ez közvetítés. A vállalati kapcsolattartó kollégák szintén ott vannak, de arra kérem önt, hogy ne azt kérje, hogy egy nap alatt oldódjon meg ez a helyzet, mert a munkaerőpiacon ez nem egy nap alatt megoldható. Azért sem, mert ezeknek a dolgozóknak első lépésben egy olyan tájékoztatás van a kezükben, hogy mikor és hogyan fognak ezek a munkahelyek megszűnni, és ez bizony ez év végéig van nevesítve. Minden egyes telephelyen nevesítve van, hogy milyen munkakörök milyen időszakra fognak zárulni, és az is ott van, hogy ennek mi a jogi rendje, milyen kifizetési rend szerint lesznek majd nyilván ezek a munkaviszonyok lezárva, illetve az is ott van ezzel egy időben, és konkrét dátumot tudok most már önnek mondani például a hajdúböszörményi telephely esetében, hogy Debrecenben e hét péntekén a Kereskedelmi és Iparkamara az ő tagszervezeteivel együttműködve tart egy fórumot pont annak érdekében, hogy ezeket a munkavállalókat ott, a térségben tevékenykedő cégek irányába tudjuk kiközvetíteni. Tehát az, amit ön mond, hogy csak Budapesten, ez éppenséggel nem igaz, mert tudomásom szerint Budapesten még nem is érkezett be csoportos leépítési szándék, csak a vidéki telephelyek esetében.

Természetesen ez egy bonyolult és hosszas szakmai vitát is érdemlő elemzés, ami ennél a cégnél történik. Valóban egy nagyon nagy múltú cég, nagyon nagy értékeket állított elő, de azzal is szembe kell nézni, hogy bizony ez a piac is jelentősen változik. A piac kihívásaira pedig reagálni kell, arra reagálni kell, alkalmazkodni kell, és látható, hogy talán itt egy picit fáziskésésben volt a cég. Annak érdekében, hogy ez ne történjen meg más helyeken vagy esetleg a cég későbbi időszakában, akik tovább tudják vinni ezt a termelést, legyen lehetőség arra, hogy ezt elkerüljék, legyen hatékonyabb a tevékenység, a dolgozók legyenek felkészültebbek, most itt is tudom ismertetni és ajánlani azt a programot, amit Magyarország Kormánya működtet annak érdekében, hogy már akkor legyen segítség, amikor még nincs baj, vagyis a dolgozók átképzése, felkészítése egy esetlegesen nem várt, de mégis bekövetkező válsághelyzetre, az ma már elengedhetetlen.

Lehet, hogy korábban nem erről volt híres a munkaerőpiac szerte a világban, mert azt mondták, hogy megtanultam egy szakmát, és azzal életem végéig elleszek, nos, most azért látjuk, hogy olyan sok minden változik a világban a munkaerőpiacon is, hogy erre azért kicsi esély van, ezért a képzés és az átképzés a legfontosabb két momentum. Két feladat lesz a következő időszakban a munkaerőpiacon, és nyilván itt most a konkrét segítség, a konkrét menedzselés ügye mellett erre is fel kell készülnünk. Így áll most a munkaerőpiac.

Természetesen Magyarország Kormánya törődik minden egyes munkavállalóval. A regisztrált álláskeresők száma egyébként folyamatosan csökken. Tudom, hogy ez konkrétan ezeket a dolgozókat most nem vigasztalja ebben a helyzetben, de mivel mégiscsak egy nagy rendszerben gondolkodunk, én hiszem, hogy a foglalkoztatási osztályok munkatársai, az illetékes szakemberek segítségével tudunk segíteni ezeknek a munkavállalóknak is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai