Készült: 2024.05.11.23:30:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2022.06.28.),  35-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:   29-34   35-38   39-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Fidesz képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Kósa Lajos képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársak! Ma kezdődik a soron kívüli NATO-csúcs Madridban, amit a NATO az orosz-ukrán háború miatt hívott össze. Teljesen nyilvánvaló, hogy a csúcson a háború lesz a fő kérdés. Helyes ezért, ha a magyar parlamentben rögzítjük a Fidesz-frakció álláspontját a háborúval kapcsolatban.

Mi a béke pártján állunk. Az a határozott álláspontunk, hogy ebbe a háborúba nem küldünk fegyvert, nem küldünk katonát, minden humanitárius feladatnak eleget teszünk, sőt ennél többet is teszünk, segítjük az Ukrajnából menekülőket. Ma Magyarországon az ország valaha volt legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akciója folyik folyamatosan. Naponta ezrek érkeznek Ukrajnából, valóban a háború elől menekülve.

Azt gondoljuk, hogy a háború bármilyen támogatása fegyverrel, katonákkal, logisztikával, információk átadásával csak azt eredményezi, hogy az áldozatok száma fog növekedni, de szemmel láthatólag nem segít a háború befejezésében. Ezért azt gondoljuk, hogy aki tehát fegyvert, katonát, logisztikát, információt, egyéb segítséget nyújt, az sajnos akarva-akaratlan, de a háború továbbfolytatását segíti, ezért akármit is gondol magáról, mégiscsak a háború pártján áll.

Ezzel szemben szeretném rögzíteni: mi azonnali tűzszünetet, azonnali béketárgyalásokat és azonnali békét szeretnénk, és mindent megteszünk az összes nemzetközi fórumon annak érdekében, hogy ezt a folyamatot segítsük.

Tudomásul vesszük, hogy az ellenzék álláspontja ettől eltér. Számos alkalommal nyilatkoztak arról, hogy fegyvert, logisztikát, katonákat kellene küldeni a háborúba, vagy a NATO-val egyetértésben, vagy tőle függetlenül; lásd: a Jobbik ügyvezető alelnök asszonya azt nyilatkozta, csak nem találta el, hogy szerződéses katonaság van Magyarországon, hogy nehogy már a mi fiainkat küldjék ki, ott vannak a szerződéses katonák, pedig ezeket a katonákat is anyák szülték. Tehát ennél arcpirítóbb, felelőtlenebb, gyalázatosabb kijelentés nem volt még ellenzéki politikustól a háború folyamán. De nem értünk egyet az ellenzékkel, nem értünk egyet azzal, hogy az ellenzék fegyvert, lőszert, egyéb katonai segítséget nyújtana ebben a háborúban, ami egyébként közelebb hozza Magyarországot és a magyar embereket ehhez a háborúhoz.

A NATO-csúcson nyilvánvalóan szó lesz arról is, hogy a nevezetes walesi 2014-es NATO-csúcson a NATO rendkívül erőteljesen hívta fel a figyelmét a tagországoknak arra, hogy teljesítsék a 2 százalékos GDP-arányos katonai költségvetés elérését. Akkor Magyarország 1,1 százalékon állt.

(10.30)

Hozzáteszem, hogy még ez is csaláson alapult. Ugye, emlékszünk rá, Gyurcsány Ferenc felejthetetlen szavai: trükkök százaira, amiről nektek nem kell tudni. Csak úgy tornázták 1 százalék fölé a magyar katonai kiadásokat GDP-arányosan, hogy itt számolták el a nyugdíjas katonáknak fizetendő nyugdíjat is; nem kell mondjam, hogy ez a védelmi képességek erősítésében semmit nem jelent. Eközben leszerelték a magyar tüzérséget, a szó szoros értelmében szerelték le, tehát az összes önjáró ágyút, tarackot, mindent eladtak. Leszerelték a páncélos képességeinket, az összes páncélost leszerelték, odaadták a páncélozott szállító harci járműveinket Iraknak meg a T72-eseket is. Tehát tulajdonképpen olyan mértékben gyengítették meg a magyar hadsereg védelmi képességeit, hogy ahhoz képest a trianoni békediktátum egy fegyverkezési program volt a szó szoros értelmében, tessék megnézni a statisztikákat, és azt mondták, hogy majd a magyar önkéntes haderőre alapul igazából háborús vészhelyzetben a magyar védelmi képesség. 17-en voltak, 17-en voltak 2010-ben! Ehhez képest ma Magyarország büszkén jelentheti be, hogy jövőre elérjük a 2 százalékos GDP-arányos katonai költségvetést.

Veszélyes korban élünk, ezért csak egy jó tanács így a végére. Rengeteg fake news van, rengeteg kamuhívás  legutóbb kamu-Geri állt kamu-Klicskóval szemben a vonalak két oldalán , egy jó tanács, hogy a 642 tanácsadó közül az egyik legyen előtelefonáló, hogy a magyar főváros főpolgármesterét ne hozzák olyan kínos helyzetbe, hogy órákkal később jön rá arra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy egy kamuemberrel beszélgetett, mert ez is sajnos lejáratja az országot. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kósa Lajos képviselő úr imént elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Vargha Tamás államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy nem felesleges megismételni azt a nagyon fontos mondatot, amelyet képviselő úr a felszólalásának az elején mondott, hogy mi, Magyarország a béke pártján állunk, a béke és a biztonság számunkra a legfontosabb, hiszen a szomszédban egy háború zajlik, ennek a háborúnak a végét, a befejeződését még nem látjuk, és ez a háború folyamatos veszélyt jelent Magyarországra is.

Nemcsak a járványok és nemcsak a bizonytalanság, hanem a háborús veszélyek korszakába is léptünk, és ott is vagyunk. A magyar emberek egy világos döntést hoztak arról, hogy mit várnak Magyarország vezetőitől, mit várnak a magyar kormánytól. Azt várják, hogy ezek ellen a veszélyek ellen megvédjék a magyar embereket és megvédjék Magyarországot. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy ebből a háborúból mi ki szeretnénk maradni, ki akarunk maradni, és ki is fogunk maradni, és a kibontakozó háborús gazdasági válságra és háborús inflációra olyan válaszokat fogunk adni, amelyek lehetővé teszik, hogy az eddig elért eredményeket megőrizhessük, és ez a nagyon egyszerű válasz a háborús infláció és a háborús gazdasági válságra: a béke. Ugyanakkor természetesen szolidárisak vagyunk Ukrajnával, az ukrán emberekkel, és minden segítséget megadtunk eddig is, és meg fogunk adni a hazánkba érkező menekültek számára. Humanitárius segítséget nyújtunk Ukrajnában, Kárpátalján, az Ukrajnában és Kárpátalján maradt embereknek is.

S emellett, hogy háborús infláció és háborús gazdasági válság fenyegeti nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát, újabb szankciós ötletek bukkannak fel. Mi eddig támogattuk, s egyetértettünk azokkal a szankciókkal, amelyeket az Európai Unió bevezetett Oroszország ellen, de azt látjuk, hogy ezek a szankciók nem Oroszországot, a célpontot sújtották, hanem nemcsak Magyarországot, hanem  és ez még fontosabb  egész Európát sújtották. Tehát nem újabb szankciókra, újabb olyan szankciókra van szüksége Európának, amelyekkel önmagát teszi, hozza nehezebb helyzetbe, hanem békére van szükségünk, és ezért mondtunk igent Ukrajna uniós tagságára, s igent mondunk a békére, és nemet a további szankciókra.

Ebben a korszakban, a veszélyek korszakában nem beszélhetünk Magyarország biztonságáról anélkül, hogy ne beszélnénk az erős magyar hadseregről. Céljaink változatlanok: elkötelezettek vagyunk a honvédség fejlesztése, modernizációja iránt, és valóban, azt a bizonyos 2 százalékot a jövő esztendei költségvetésben el fogjuk érni. Eredetileg ezt 2024-re terveztük. Simicskó István miniszter úrral együtt szolgáltunk a Honvédelmi Minisztériumban, amikor megkezdtük azt a haderőfejlesztési programot. Köszönjük szépen miniszter úr munkáját is, amelynek eredményeképpen ma már itt tartunk, és ezt a programot természetesen nemcsak szeretnénk, hanem fogjuk is folytatni, és ez a jövő évi költségvetés a Honvédelmi Alappal együtt minden lehetőséget megad számunkra.

Természetesen biztonságunk egyik sarokköve a NATO szövetsége, de nem szabad elfelejteni, hogy a NATO-szövetségi együttműködésnek a nemzeti önerő az egyik feltétele. Erős NATO csak akkor létezik, ha erős tagállamok alkotják. Képviselő úr úgy fogalmazott, hogy 2002-2010 között azokat a bizonyos képességeket, amelyeket képviselő úr említett, leszerelték. Fogalmazzunk még nyíltabban, nemcsak leszerelték és megszüntették ezeket a képességeket, hanem azokat az eszközöket, amelyek a képességeket adták és jelentették, elkótyavetyélték a szocialista kormányok.

A mi fejlesztéseink nyomán egy olyan védelmi rendszer, egy védelmi erő jön létre, amely az előttünk álló, veszélyekkel teli korszakban is képes lesz Magyarországot megvédeni, Magyarország biztonságát garantálni, hiszen nekünk Magyarország az első, Magyarország békéje és biztonsága az első. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   29-34   35-38   39-86      Ülésnap adatai