Készült: 2024.05.11.20:22:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2023.04.12.),  21-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:05


Felszólalások:   17-20   21-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dömötör Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Orosz Anna képviselő asszony, a Momentum képviselője: „Az oktatás aktuális helyzete Újbudán” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

OROSZ ANNA (Momentum): Köszönöm szépen. Sajnos nemcsak Újbudát érinti ez a kérdés, amiről most beszélni fogok. Én most érkeztem az úgynevezett „zebraszerda” nevű oktatási ellenállási kezdeményezésről, ahol budafoki és újbudai civilek (Rétvári Bence: Civil mozgalom?) tiltakoznak az oktatás válságos helyzetével kapcsolatban. (Rétvári Bence: És azért volt ott, mert civilek voltak!) Megmutatnék önöknek röviden egy transzparenst. (Felmutat egy kartonlapot.) Erre az van írva, hogy 60 órás műszak… (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.  Közbekiáltások a kormánypárti sorokból, köztük: Ez tilos!  Nincs megengedve a szemléltetés.)

ELNÖK: El kell vennem a szót, tisztelt képviselő asszony. (Zaj, közbekiáltások a kormánypárti sorokból.  Orosz Anna közbeszól.) Tisztelt Képviselő Asszony! El kellett vennem a szót, mert ön megsértette a házszabályi rendelkezések szemléltetésre vonatkozó rendelkezéseit. Az Országgyűlésről szóló törvény 46/C. § (1) bekezdése alapján figyelmeztetnem kell. Folytassa felszólalását!

OROSZ ANNA (Momentum): Tehát azt gondolom, fontos, hogy ezt a transzparenst önök lássák, merthogy sajnos nem mennek el a civilekkel, a tanárokkal, a szülőkkel, az érintettekkel beszélni az oktatás problémáiról, és ezért hoztam ezt be; illetve azért, mert nem tudom, hogy tudjáke, de most éppen Újbudán és az ország számos más pontján is az a helyzet, hogy osztálykirándulások maradhatnak el, mert a pedagógusok nem kapják meg azt a jogszabályok szerint nekik járó díjazást, ami a táboroztatásért járna. Ez nagyjából bruttó 40-50 ezer forint tanáronként, és eddig ezt sokan nem vették föl, most azonban azt mondták a pedagógusok, hogy elég, a megalázó bérezéseik mellett nem fogják még ezt a munkát is ingyen végezni.

A szülők felvették a kapcsolatot a tankerülettel, elmondták, hogy egyébként a Covid miatt már az elmúlt években is elmaradtak táborok, illetve hogy pont ezeknek a diákoknak konkrétan tanárai mondtak föl az oktatás helyzete miatt. Erre a tankerület vezetőjének az volt a válasza, hogy a háborús infláció miatt nincsen pénz a tankerületnél erre a bruttó 40-50 ezer forint/tanár összegre, és inkább menjenek háromszor egynapos programra akkor az osztálykirándulás helyett a gyerekek. Az önkormányzat felajánlotta a segítségét, szívesen állja ezt az összeget, de természetesen nem olyan egyszerű azért a tankerületnek csak úgy besegíteni, hiszen önöknek nem az a célja, hogy a problémákat megoldják, hanem az, hogy a tiltakozásokat elfojtsák.

Mindeközben nem tudom, tudjáke, de mára majdnem 4200 tanár írta alá az aHang petícióját, mely szerint, ha az úgynevezett státustörvény június 1-jétől életbe lép, akkor ők fel fognak mondani a tanév végével. A státustörvény ugyanis kitolja a maximális munkaidőt, a helyettesítési korlátot, a tanév hosszát, elveszi a maradék autonómiát is az iskoláktól, a nevelőtestületektől, a felmondási időt kettő hónapról hat hónapra hosszabbítja, és jogszabályban rögzíti, hogy a pedagógusok innentől kezdve nem illethetik kritikával az oktatási rendszerünket.

Szerintem mindenki láthatja, hogy ez a törvény bizonyítja, hogy önöknek nem az a célja, nem azért ülnek az államtitkári székeikben meg a kormányban, hogy javítsák az iskolák, a kórházak vagy a munkahelyek helyzetét, nem a hazát szolgálják. Egyetlen céljuk van, hogy hatalomban maradjanak, és ha bármi a hatalmukat veszélyezteti, ha bárki kritikát fogalmaz meg, jogos, minden elemében jogos kritikát fogalmaz meg például az oktatás helyzetével kapcsolatban, akkor minden eszközt bevetnek, hogy elfojtsák ezt a tiltakozást.

Mi ezzel szemben egy olyan országért szeretnénk dolgozni, ahol a diákok, a tanárok és a szülők nem az ellenségei, hanem a partnerei a kormánynak és az oktatásirányításnak, és ahol a kritika, a jogos ellenvélemény nem retorziót szül, hanem köszönet jár érte. Önök 14 éve dolgoznak, önök 14 éve minden lehetőséget, minden felhatalmazást megkaptak azért, hogy ilyen iskolákat teremtsenek. Ehhez képest ott tartunk, hogy ha valaki kritikát fogalmaz meg, és az történetesen pedagógus, akkor erővel fogják az ellenállását elfojtani.

Hát, önök itt mind a teremben, akik a Fideszt képviselik meg persze a KDNP-t, elnézést, hogy róluk megfeledkeztem, ezzel fognak a történelemkönyvekbe bekerülni. Azok pedig, akik szerda reggelente fagyoskodva állnak a zebrákon, hogy kifejezzék ellenállásukat vagy azok a pedagógusok, akiket önök kirúgtak, és most a bíróságokon próbálják védeni az igazukat, előttük tisztelettel fogunk adózni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Orosz Anna képviselő asszony. Az elhangzottakra Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az első mondatban így kompromittálni egy eseményt, mint ahogy azt ön tette, hogy „most jövök egy civil demonstrációról”, szerintem nem lehet, mert ön egy mondatában cáfolta azt, hogy ön politikusként van ott egy civil demonstráción. Most ha ez egy civil demonstráció, mert civilek vannak ott, vagy egy politikailag szervezett demonstráció, akkor meg ön van ott, de hogy ön éppen egy civil demonstrációt tart, majd belép a parlament kapuján és amikor átjön a mágneskapu mellett, akkor onnantól kezdve politikus, amikor kilép, akkor meg civil; ott a civilek nevében beszél (Orosz Anna: Önöknek is oda kellene menniük.), itt a politikusok nevében beszél, hogy is mondjam, ez eléggé kettős és konfúz, tisztelt képviselő asszony.

Önöknek persze volt egy másik mondatuk is a magyar oktatásügyről. Az önök akkori elnöke, az önök akkori miniszterelnök-jelölt jelöltje, Fekete-Győr András egy egyszerű mondatban elintézte a magyar oktatás ügyét, nemcsak az energiapolitikát a naperőművekkel, amiket atomerőműveknek mondott, hanem az oktatás ügyét is egy mondattal elintézte, azt mondta: „Mérhetetlenül sok az iskolánk, és ezeknek nagyon ramaty a minősége.”  ennyi volt. Ennyi volt 170 ezer tanár, ennyi volt az a sok tanulmányi verseny, az a sok eredmény, az a sok mérés, amit hála istennek, jó eredménnyel vesznek a magyar diákok; hogy túl sok az iskola, be kell ezeket zárni, ramaty a minősége. Önök így beszéltek a magyar pedagógusokról, amikor a választási kampányban arról volt szó, hogy be akarnak jutni a parlamentbe.

Aztán beszél itt szép szavakat, hogy meg kell hallgatni egymást, hogy párbeszédre van szükség. Maradjunk Fekete-Győr Andrásnál, hogy a kritikát tűrni kell. Mit csinált Fekete-Győr András azzal az újságíróval, aki vele szemben kritikus cikkeket írt? Betört az Origo szerkesztőségébe, nem hívták, betört oda, és odaállt az asztalához, és ott fenyegette az újságírót, és aztán azt mondta, hogy minden olyan újságíró, aki nem úgy gondolkozik, mint ők, mert nem a baloldal szekerét tolja, nos, azokat a foglalkozásuktól is el kellene tiltani. Ez lenne a párbeszéd, tisztelt képviselő asszony?! Arról nem is beszélve, hogy tényszerűen nem igaz, amit ön mond, hiszen ön is tudja, hogy az a törvényjavaslat, ami még nincs a parlament asztalán, mert a társadalmi vita szakaszában van, azt március elején bocsátottuk általános egyeztetésre, több körben hívtuk be a szakszervezetek és mások képviselőit is, nem reprezentatív szakszervezeteket, tehát nincs meg a 10 százalékos küszöb, de behívtuk őket, egyeztettünk velük; összehívtuk a köznevelés-stratégiai kerekasztalt, az Országos Köznevelési Tanácsot, minden testületben megvoltak ezek a viták. Erre mondja ön azt, hogy nincs egyeztetés, nincs párbeszéd, nem beszélnek senkivel.

Aztán azért ne feledjük el, hogy azért mégiscsak az önök szövetségeseinek elég erős múltja van az iskolabezárások kapcsán, 381 helyen tették meg. Arató Gergely árnyékminiszter vette át azokat a kulcsokat, amelyeket jelképesen hoztak a szülők és a gyerekek, mint a bezárt iskolák kulcsait. De önök nagy szavakat mondtak Gyurcsány Ferenccel szemben is, hogy „a vállalhatatlan kormánnyal és vállalhatatlan ellenzékkel szemben is a Momentum majd alternatívát nyújt”. És milyen alternatívát nyújtott? Felkéredzkedett Gyurcsány Ferenc listájára, pedig azt mondta az önök elnöke, hogy „Gyurcsány Ferenc mi a  pont, pont, pont  keres a politikában, igazán eltakarodhatna a közéletből”. Ilyen szavak, bátor szavak, nagy szavak  aztán a tettek mit hoztak? Fölkéredzkedtek, ott jelentkeztek, mint a kisiskolások, hogy szeretnék én is ott lenni Gyurcsány Ferenc listáján, vegyetek be, vegyetek be, ott a közös listán kérünk egy helyet. Előtte nagy szöveg, nagy beolvasás, aztán meghunyászkodás és Gyurcsánynak való megfelelés. Nem zavarja önöket már az sem, hogy ők elbocsátottak 15 ezer tanárt, ez nem gond; hogy tandíjat vezettek be, ez nem gond, ezek rendben vannak.

Ami a háborús szankciós időszakot illeti, tisztelt képviselő asszony, az önök politikusai nem azért dolgoznak, hogy ezek a szankciók ne sújtsák Magyarországot, és ne emelkedjen meg minden családnak, minden iskolának, minden kórháznak, minden rendőrőrsnek vagy minden gyárnak Magyarországon a rezsiszámlája. Nem! Mit mondott Donáth Anna Brüsszelben? „Követeljük a még szigorúbb szankciókat.” Még szigorúbb szankció: még magasabb rezsiár. Önök ezt követelik.

És aztán egyértelműen Gyurcsány Ferenc buktatta önöket le a legjobban. Mivel foglalkoznak önök Brüsszelben? Elmondta nyíltan, kerek perec több alkalommal is most már, a Facebookra is kiírta, egy rádióműsorban is elmondta: azzal foglalkoznak, hogy ne érkezzenek ide a pedagógusbér-emelésre a Magyarországnak járó források. Leadtuk tavaly júliusban a terveinket, amelyekben körülbelül 800 milliárd forintot költenénk pedagógusbér-emelésre, és ő elmondta, hogy önök azzal foglalkoznak, hogy soha ne érjen ide, Magyarországra, amíg Fidesz-KDNP-kormány van.

(10.10)

Azt mondta, hogy nem kell erről hazudozni, őszintén kell beszélni. Ez egy formabontó mondat valóban Gyurcsány Ferenctől, bár lehet, hogy ő még akkor is hazudik, amikor azt mondja, hogy igazat kell mondani. Nem tudom, ezt most nem akarom megítélni, de az egyértelmű, hogy önök tehát a magyar pedagógusok ellenében dolgoznak. A mi politikusaink azért mennek ki Brüsszelbe, hogy minél hamarabb itt legyen a pedagógusok számláján az a pénz, ami őket megilleti: idén egy 21 százalékos béremelés, jövőre 25 (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), aztán 29, és így bő két év alatt 75 százalék. Önök pedig azért járnak Brüsszelbe, hogy ezek a pedagógusok se 30-40 ezer forintot, se több százezer forint pluszt béremelésként ne kapjanak. Hát, önök szégyelljék magukat! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-20   21-26   27-30      Ülésnap adatai