Készült: 2024.05.09.00:04:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  82-87. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:02


Felszólalások:   76-81   82-87   88-93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr a választ nem fogadta el, ezért az ön esetében is a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Milyen intézkedéseket tesz a Kormány az infláció letörése és a magyar családok védelme érdekében?” címmel. Szatmáry Kristóf képviselő urat illeti a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elhúzódó háború és az át nem gondolt szankciók egész Európában jól látható nehézségeket okoznak nemcsak a lakosságnak, hanem a gazdasági élet valamennyi szereplőjének is. A szankciós infláció leküzdése és a gazdaság megvédése érdekében a kormánynak már jó néhány intézkedést kellett hoznia; ezeket meg is tette. A jó hír az, hogy ezeknek az eredménye már legalábbis részben látszik, tehát működnek az intézkedések. Ennek talán az egyik legjobb példája az, hogy a januári tetőzés után, februárban már elindult az infláció mérséklődése, és a néhány nap múlva megjelenő múlt havi adat, reményeink szerint, ezt a tendenciát tovább erősíti.

(15.40)

Viszont annak érdekében, hogy az év végére valóban egy számjegyűvé váljon Magyarországon az infláció, további intézkedésekre van szükség, olyan intézkedésekre, amelyek megakadályozzák a túlárazást, egyúttal jelentősen fokozzák a piaci versenyt a hazai kiskereskedelmi szektorban.

A kiszámíthatatlan gazdasági környezetben természetesen elengedhetetlen a nemzeti versenyhatóság hathatós fellépése. A Gazdasági Versenyhivatal prioritásként kezeli a magyar családok védelmét és a jogkövető vállalkozások segítését. A GVH szerencsére aktívan kiveszi a részét az infláció letöréséből azáltal, hogy kiemelt figyelmet fordít az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok árazási gyakorlatának vizsgálatára. Valószínűsíthetően ennek köszönhetően az elmúlt hetekben sorra jelenik meg különböző kereskedelmi láncokban különböző termékek árának jelentős csökkentése is. Ezek az árfigyelési tervek első körben a kiskereskedelmi szektorban meglévő élelmiszertípusokra összpontosulnak. Egyébként a nemzetközi tapasztalatok is arra világítanak rá, hogy a növekvő ártranszparencia végeredményben a fogyasztói árak összehasonlíthatósága által fokozza a versenyt, és hosszú távon mérséklő hatással van az árakra.

Jó tudni egyébként, hogy a kormány a háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megtesz mindent azért, hogy megvédje a családokat, a nyugdíjasokat és a magyar vállalkozásokat. Dacára annak, hogy a 2022-es év talán az egyik legnehezebb év volt az ezredforduló óta, a gazdasági adatok emellett is biztatók, hiszen látjuk, a GDP növekedési üteme meghaladja az európai átlagot, az energiabeszerzések rendkívüli nehézségek mellett is, de megoldhatók voltak az elmúlt időszakban.

Ezáltal is kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy milyen további intézkedések várhatók a kormányzat részéről az infláció letörésére és a magyar családok védelmében. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szatmáry Kristóf képviselő úr. Válaszadásra megadom a lehetőséget Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, az elhúzódó háború és az elhibázott szankciók egész Európában sújtják a gazdaságot, energiaválságot és inflációt okoznak.

A kormány célul tűzte ki, hogy a családok, a teljes foglalkoztatottság és a nyugdíjak megvédése, valamint a recesszió kivédése érdekében az év végére egy számjegyűre csökkenti az inflációt. Számos intézkedésről született már döntés a drágulás megfékezése érdekében. Az inflációellenes lépések  többek között az élelmiszerárstop és a kamatstop  működnek, az infláció az elmúlt időszakban tetőzött, és reményeink szerint lassú mérséklődésnek indult.

Annak érdekében, hogy az infláció csökkenésének folyamata minél erőteljesebb, minél jelentősebb lehessen, minden lehetséges eszközt meg kell ragadnunk. A kormány ezeket az eszközöket folyamatosan keresi. Így a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatta a Gazdasági Versenyhivatal elnökének versenypártolási javaslatát, amely egy online árfigyelő adatbázis létrehozására irányult.

A szankciós infláció letörése, a családok és a gazdaság megvédése érdekében tovább kell erősítenünk és ki kell szélesítenünk a fogyasztóvédelem szerepét is. A nemzetközi, például görög vagy román tapasztalatok rávilágítottak, hogy a növekvő ártranszparencia, a fogyasztói árak összehasonlíthatósága fokozza a versenyt, amely hosszú távon is mérséklő hatással lehet az árakra, illetve nem utolsósorban erősíti a vásárlói tudatosságot.

Az online árfigyelő szolgáltatás célja, hogy a lakosság számára elérhetővé váljon egy olyan adatbázis, amely lehetővé teszi a fogyasztói árak alakulásának átlátható módon történő összehasonlítását, megakadályozza a túlárazást, egyúttal jelentősen fokozza a piaci versenyt a hazai kiskereskedelmi szektorban. Az árfigyelés a tervek szerint első körben a kiskereskedelmi szektorban megjelenő élelmiszertípusokra összpontosul. A felek közös célja, hogy lehetőleg az év második negyedévének végére működjön az elektronikus árfigyelő rendszer, amely egy újabb elemmel bővülhet a kormány infláció elleni, eddig húsz elemből álló intézkedéscsomagja hatására.

Hangsúlyozni szeretném, hogy nincs kibúvó az árstopszabályok alól, betartásukat a kormány továbbra is elvárja, ezért ezeknek betartását folyamatosan, eddig mintegy 450 üzletben ellenőriztük. Egyébként az eddigi tapasztalatok szerint vagy korábbi tapasztalatok szerint gyakori probléma volt, hogy a raktárban bent álltak az árstopos termékek, azokat nem tették ki a polcra.

A kormány továbbra is elkötelezett abban, hogy a szankciós inflációt letörje, egyszámjegyűre szorítsa az év végéig vissza, mindezt úgy, hogy közben megvédjük a magyar gazdaságot a recessziótól, a visszaeséstől. Célunk, hogy a magyar gazdaság idén is mintegy másfél százalékkal növekedjen, és jövőre ismételten meginduljon a GDP növekedése. Az árstopok pedig addig maradnak, amíg az infláció egy érezhetően csökkenő pályára nem áll. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Államtitkár úr, előzetesen a választ természetesen abban a reményben is elfogadom, hogy azoknak a korábbi intézkedéseknek is, amelyeket a kormány hozott ebben a nehéz helyzetben elsősorban az infláció visszaszorítására, a hatása már érződik. De valójában teljesen egyetértünk azzal, hogy itt nem pihenhetünk meg, hiszen nagyon sok lakossági észrevétel vagy egyszerű saját vásárlási tapasztalatok is azt mutatják, hogy néha egy-egy nagy láncban olyan élelmiszerár-drágulások vannak, amit nem nagyon lehet egyébként piaci vagy józan ésszel értelmezni. Ebben az esetben igenis szükség van a kormánynak egy határozott fellépésére és a Gazdasági Versenyhivatal bevonására azáltal, hogy ezeket az áremelkedéseket tisztázzuk, és ezeket a kereskedelmi láncokat egyébként egy normális árazásra bírjuk rá.

Valóban, a remény az, hogy az év második felére az infláció olyan mértékben csökken, ami mind a magyar családok, mind a magyar vállalkozások számára új lehetőséget biztosít. Köszönöm szépen a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   76-81   82-87   88-93      Ülésnap adatai