Készült: 2024.05.08.13:43:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  205-206. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjából Barkóczi Balázs képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, öné a szó.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy látszik, hogy a Fidesz önkormányzatokat büntető politikája újabb szintet lépett. Mindannyian emlékezhetünk rá, amikor a pandémia alatt a magyar önkormányzatok rendkívül nehéz helyzetbe kerültek, és a kormány nemhogy nem segített nekik, hanem még több bőrt igyekezett lehúzni róluk, például az úgynevezett szolidaritási hozzájárulással.

(18.10)

A Demokratikus Koalíció ezért nyújtott be még annak idején egy törvényjavaslatot, hogy a szolidaritási hozzájárulást igazítsák az önkormányzatok csökkentett bevételeihez, az újratervezett települési költségvetésekhez. Természetesen ezt a javaslatunkat a Ház fideszes és KDNP-s többsége annak idején  sok mással egyetemben  leszavazta.

A kormány önkormányzatokat büntető politikája ezek után az iparűzési adó felének elengedésével folytatódott ahelyett, hogy közvetlen állami támogatást adtak volna a bajba került vállalkozásoknak. De még ez sem volt elég. A 2019-ben elveszített önkormányzati választásból adódó fideszes frusztráltság és a kormányzásképtelenség odavezetett, hogy az Orbán-kabinet még a legnagyobb kihívások idején sem a vírussal harcolt, nem a válsággal harcolt, hanem az önkormányzatok ellen viselt és visel azóta is háborút.

A járvány és a válság elleni küzdelemben Orbán Viktor elbukott, ezért úgy szerette volna erősnek mutatni magát, hogy tíz- és százmilliárdos elvonásokkal sújtja az önkormányzatokat. Elvont iparűzési adó, elvont gépjárműadó, megszüntetett parkolási bevételek, megemelt szolidaritási adó, leállított egészségügyi projektek  talán nem is kell sorolnom, hogy mennyi energiát fektettek abba, hogy nyilvánvaló kormányzati gyengeségüket a helyi önkormányzatok és az ott lakó milliók büntetésével leplezzék.

Aztán az energiaválság közepén jött az újabb szürreális javaslat. A kormány az általa okozott gazdasági krízist  kivel mással?  természetesen a magyar emberekkel akarta megfizettetni. Elrendelte, hogy az önkormányzatok által is fenntartott közintézményekben maximum 18 fokra lehet felfűteni az épületeket. A Demokratikus Koalíció polgármesterei azonban ekkor is ellenálltak a kormányzati nyomásnak, és kötelezettséget vállaltak arra, hogy az önkormányzati bölcsődékben és óvodákban nem csökkenhet a gyermekek és nevelőik egészségének megőrzéséhez szükséges belső hőmérséklet. Tették mindezt annak tudatában, hogy a 2022 októberében a Magyar Közlönyben megjelent távhőrendelet értelmében volt olyan önkormányzat, ahol a tízszeresét kellett fizetni a fűtésért, mint azelőtt.

Aztán egy hónapra rá még erre is sikerült rápakolni egy lapáttal, a Fidesz-kormány ugyanis olyan javaslatot nyújtott be, ami alapján elvehetik az önkormányzatoktól és az állami rendszerhez csatolhatják azokat az önkormányzati szakrendelőket is, amelyeket 2012-ben nem sikerült államosítani. Az sem igazán zavarta őket, hogy az önkormányzatok évente 50-60 milliárd forinttal támogatják a saját szakrendelőjük működését és fejlesztését, az államosítás során pedig ez az összeg eltűnne a finanszírozásból, és a rendelkezésre álló költségvetés felett mostantól az állami szervezetek rendelkezhetnek a szokásos, tőlük már megszokott, korrupt módon.

2022 decemberében aztán jött a Fidesz mesterterve az önkormányzatok újabb megbüntetésére és az önkormányzati vagyon végső lenyúlására. Semjén Zsolt, a miniszterelnök helyettese ugyanis olyan módosító javaslatot nyújtott be a ’91-es kárpótlási törvényhez, aminek értelmében az egyházak olyan épületekre is igényt tarthatnak, amelyeket korábban nem kértek vissza, mert nem tudták volna őket fenntartani, vagy olyanokra, amelyek nem is voltak soha egyházi tulajdonban. Magyarul: puszta bemondásra 120 napon belül vihetik az önkormányzati vagyont, ahogy az már meg is történt Magyarország számos településén és kerületében, és ezt készülnek megtenni választókerületemben, a XV. kerületben is, ahol Erdő Péter és a Magyar Katolikus Egyház jelentkezett be a Salkaházi Sára Általános Iskola épületére. A magát nemzetinek hazudó kormányzatot és a klérust még az sem nagyon zavarja, hogy jelenleg a magyar települések 5 százalékában van kizárólag nem állami fenntartású általános iskola és a kistérségek 12 százalékában kizárólag nem állami fenntartású középiskola, vagyis ennyi helyen sérül a világnézetileg semleges oktatás eszméje, aminek a biztosítása pedig az állam feladata lenne.

Vagyis tovább folyik az önkormányzatiingatlan-vagyon újabb kisajátítása, a közvagyon elherdálása, az önkormányzatok bizonytalanságban tartása, persze csak akkor, ha hagyjuk. De legyen mindenki számára világos: mi, rákospalotai, pestújhelyi és újpalotai polgárok ezt nem fogjuk hagyni. Nem adjuk a szakrendelőinket, nem adjuk az iskoláinkat, sőt követeljük vissza az eddig államosított oktatási intézményeket, kérjük vissza a gyermekeinket, mindannyiunk, az itt lakók jövőjét. Elég volt az önkormányzatiságot semmibe vevő kormányzásból, elég volt az itt lakókat sújtó fideszes ámokfutásból! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a DK padsoraiban.)




Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai