Készült: 2024.05.08.16:01:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  154-165. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:   146-153   154-165   166-179      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Jámbor András Imre urat illeti a szó. (Zaj.  Az elnök csenget.)

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Miniszter úr, ha szólíthatom így, Tóni, a végrehajtói maffia ügye kapcsán az ügyiratban, a különböző nyomozati iratokban az ön beceneve elég sokszor fordul elő, például akkor, amikor Schádl (sic!) György és az ő gazdája arról beszélgetnek, hogy a jóbarátjuk, a Tóni milyen nehezen szenved miniszterként, amikor támadják őt. Én sajnos nem ismerek más Tóni nevű embert a kormányban vagy Tóni becenevű embert (Lázár János: Én is az vagyok!), úgyhogy nehezen gondolok másra, mint hogy önről van szó.

Már csak azért is gondolok erre, mert egy másik beszélgetés kapcsán a nyomozati iratokban Barbaráról, Tóniról és Ádámról van szó. Ugye, az ön feleségét Barbarának hívják, a kabinetfőnökét pedig Ádámnak, Nagy Ádámnak, akinek Schádl (sic!) György a Pécsi Tudományegyetemen intézett el mindenféle ügyeket a jogi szakon, például azt, hogy ne kelljen bemennie egy vizsgára, és úgy szerezze meg a jegyet. De azt is tudjuk, hogy Schádl (sic!) Györgynek bejárása volt a Karmelita kolostorba és bejárása volt az ön minisztériumába is, ahol a nyomozati iratok szerint mindenféle tárgyalásokat bonyolított le. Amit látunk a nyomozati iratokban, nem úgy tűnik, hogy azok a tárgyalások a végrehajtói munkájához kapcsolódtak feltétlenül.

A kérdésem tehát az lenne az első körben, hogy hogyan kapcsolódik ön Schádl (sic!) Györgyhöz. Azt kérném, hogy tisztázza azt, hogy mi ön és Schádl (sic!) György között a kapcsolat. Jó lenne, ha egyébként az is tisztázódna, hogy a fideszes képviselők és a végrehajtói maffia között mi a kapcsolat, hiszen az Igazságügyi Minisztérium több munkatársa tanúvallomást tett arról, fideszes képviselők nevét megemlítve, hogy ők részt vettek a végrehajtók kiválasztásának korrupt folyamatában.

A másik kérdésem pedig az lenne, ha már a miniszterelnök úr a szolgálatot említette  ebben tökéletesen egyetértek vele, hogy a mi munkánk a szolgálatról szól (Kocsis Máté közbeszól.) , hogy itt van több százezer ember, akiket az elmúlt harminc évben (Nacsa Lőrinc közbeszól.) a végrehajtók megkárosítottak. Én azt kérem önöktől, hogy három dolgot tegyenek meg: egyrészt államosítsák a végrehajtás (Az elnök csenget.) rendszerét, másrészt kártalanítsák az elmúlt harminc év áldozatait (Az elnök csenget.), és hozzanak új végrehajtási törvényt a helyett a törvény helyett…

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr…

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): …, amit azok írtak, akik most vád alá vannak helyezve. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rogán Antal miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

ROGÁN ANTAL, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Nem tudom, hogy Schadl és Schádl urak, azok ugyanannak a személynek felelneke meg, vagy egyszerűen csak egy sajátos kiejtési módot láthatunk. Egy valamiről biztosíthatom: sem az egyik, sem a másik nevű urat nem áll módomban megismerni, és nem is ismertem, és valószínűleg a jövőben sem fogom. Úgyhogy a kérdésére ezt tudom válaszolni nyíltan, tisztán és egyszerűen.

Ami pedig egyébként ezt a sajátos logikát illeti, amit önök itt elmondanak, arra azt tudom mondani, hogy itt a baloldali képviselők által elmondottakból megismertük, hogy önök szerint hogyan kellene működnie az igazságszolgáltatásnak: annak úgy kellene működni, hogy ha önök látnak valami újságcikket, ami önöknek tetszik, akkor azok alapján azonnal vádat kellene emelni, és lehetőleg néhány napon belül ítéletet is kellene hozni. Működött így az igazságszolgáltatás az ötvenes években, tisztelt képviselő úr. Tudom, hogy önök szeretnének ehhez visszatérni, de ma Magyarországon jogállam van, és a jogállam keretében az igazságszolgáltatás úgy működik, hogy minden egyes állítást, minden felvetést megvizsgálnak az erre feljogosított szervek, jelen esetben a vádhatóság, azaz az ügyészség. És önök itt legalább ötször kérdezték a vádhatóság képviselőjét, aki világosan elmondta, hogy egyébként minden, az említett ügyben felmerült, gyanúként felmerült esetet megvizsgáltak, kivizsgáltak, és ahol egyébként bármilyen jogszabálysértés gyanúja merült fel, ott pedig elindították a szükséges eljárásokat, ahol nem merült fel, ott ilyet természetesen nem indítottak. Ennek megfelelően itt egy lezárt vizsgálatról beszélünk, tisztelt képviselő úr.

Ami pedig a munkatársaimat illeti, azt tudom mondani önnek, hogy engem ott a legkevésbé sem a Párbeszéd véleménye érdekel, mert a választók egyszer már döntöttek ebben az ügyben, és a Miniszterelnöki Kabinetirodába a Párbeszéd ajánlólevele nem jelent a felvétel szempontjából semmilyen előnyt  talán inkább hátrányt. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót egy percben.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Az a helyzet, hogy nem újságcikkekről van szó, hanem a nyomozati anyagokban szereplő tényekről van szó, lehallgatási anyagokról van szó (Nacsa Lőrinc közbeszól.), hogy ezekben hangoznak el állítások. Én nem vádoltam önt, én azt kértem, hogy ön tisztázza magát. Ehelyett azt mondta, hogy soha nem találkozott ezekkel az emberekkel, de arról nem mondott semmit, hogy például a volt kabinetfőnökének mi köze van ehhez, és nekem azért nagyon furcsa, hogy iszonyatosan sokszor használják az ön becenevét ezek az emberek, mindenféle bizniszek kapcsán azt mondják, hogy önnel találkoztak vagy a feleségével találkoztak vagy a kabinetfőnökével találkoztak, és ön azt mondja, hogy soha nem látta ezeket az embereket.

(17.00)

Igen, mi azt gondoljuk, hogy Magyarországon az igazságszolgáltatás nem működik megfelelően, és szerintem ez elég nagy probléma. Én elég sok végrehajtási ügyet tekintettem végig az elmúlt, lassan már 12 évben újságíróként és politikusként, és amikor embereket mindenfajta jogszerűség nélkül raknak ki a lakásukból, akkor tényleg azt gondolom, hogy nem működik jól az igazságszolgáltatás. Azt sajnálom, hogy miniszter úr, aki az ország kvázi második leghatalmasabb embere, semmit nem tudott arról mondani (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), hogy azoknak az embereknek, akiket a végrehajtói maffia kisemmizett, milyen segítséget nyújtanak.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Jó lenne, ha ezt megtennék! Köszönöm.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Parancsoljon, miniszter úr!

ROGÁN ANTAL, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Továbbra is azt tudom mondani önnek, hogy Magyarországon a jogszabályokat mindenkinek be kell tartani, és azt, hogy betartjuke a jogszabályokat vagy sem, azt az erre jogosult hatóságok vizsgálják ki. Ebben az esetben egy ilyen vizsgálat már lezárult.

Gondolom, hogy Tordai képviselő úr, akivel együtt szándékozott feltenni a kérdését, most pontosan azért nincs itt, mert ha jól olvastam ma az újságcikkeket, és én újságcikkekből nem akarok ítélni, akkor ő most pont azzal küzd, hogy egyébként betartottae a vonatkozó jogszabályokat. Remélem, hogy az építési jogszabályok esetében így járt el és szurkolok neki, hogy az ő esetében sem az ártatlanságát kelljen bizonyítania, hanem akik vele szemben vádat emelnek, azoknak kelljen bizonyítani, hogy szabálytalanul járt el, mert ez lenne az igazságszolgáltatás helyes működési elve. Jelenleg Magyarországon ez így is működik: nem az ártatlanságot kell bizonyítani, hanem a bűnösséget, tisztelt képviselő úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   146-153   154-165   166-179      Ülésnap adatai