Készült: 2024.05.09.07:29:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  162-169. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:   152-161   162-169   170-177      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője, a Ház alelnöke, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Ne öntsenek olajat a tűzre az oktatásban!” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dúró Dóra: Igen.) Igen. Öné a szó.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány különböző oktatáspolitikai döntéseit évek óta heves tiltakozások kísérik, ezen tiltakozásoknak az elsődleges oka az az alacsony bér, amelyért a pedagógusok nap mint nap dolgoznak Magyarországon. Emlékezetes, hogy tíz évvel ezelőtt, amikor önök bevezették a pedagóguséletpálya-modellt, akkor azt ígérték, hogy majd a minimálbérrel együtt emelkedik a tanárok fizetése is, így biztosítják annak értékállóságát, majd ezt az ígéretüket is megszegték. Emellett a magas munkaterhek is nagyon nagy problémát jelentenek, és alig észlelhető sajnos a tanárok szakmai szabadsága és megbecsülése a kormány részéről.

Ilyen helyzetben az önöktől elvárható magatartás az lenne, hogy elgondolkodnak, és érdemi tárgyalásokat folytatnak, megfogadják a tanárok javaslatait  ehelyett a státusztörvény tervezetével olajat öntenek a tűzre.

(17.00)

A munkaterhek növekedni fognak, ennek megfelelően az időbeosztás kiszámíthatatlanabb lesz, a szabadságuk is csökken a pedagógusoknak, és a tanárok béremelése lassan olyan lesz, mint Columbo felesége: senki sem látta soha.

Miért gondolják azt, államtitkár úr, hogy vonzóbb lesz egy pálya, ha többet kell dolgozni? Miért gondolják, hogy vonzóbb lesz az, ha akár 90 kilométerre is áthelyezhetők lesznek a pedagógusok? Miért gondolják, hogy vonzóbb, ha csökkentik a helyettesítési óradíjat vagy tovább csökkentik a pedagógusok szakmai szabadságát? A tanárok fele 50 évesnél idősebb, a 30 évesnél fiatalabbak aránya pedig mindössze 5 százalék a rendszerben. Nem zavarja önöket, hogy akár újabb tanárok, pedagógusok ezres nagyságrendben hagyhatják el a pályát? Várom érdemi válaszát, államtitkár úr. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A látleletben, hogy mi a legfontosabb kérdés, abban egyetértünk: a pedagógusok béremelése  ez teljes mértékben nyilvánvaló mindenki számára. Volt korábban egy 50 százalékos béremelés. Nyilván mindenki látja a háborús inflációt, mindenki látja a szankciók következményeit, ami nyilván a pedagógusoknak is nehezíti a helyzetét. Ezért égetően fontos, mindnyájunk számára, hogy emelkedjen a pedagógusok bére.

Mi egy olyan megállapodást fogadtunk el az Európai Unióval, hogy visszamenőlegesen, az idei év, 2023. január 1-jével visszamenőlegesen nőjenek a pedagógusbérek, nem is kis mértékben, jóval 20 százalék fölött. Ebből 10 százalékos részt tudtunk a költségvetésből megelőlegezni, de abban a pillanatban, ha végre mind az Európai Unió, mind a magyar baloldal abbahagyja a blokkolását a saját forrásainknak, a magyarok pénzének, ami a költségvetésnek is része, de az európai uniós közös költségvetésből származik, abban a pillanatban 561 ezer forintra tud emelkedni a pedagógusok átlagbére, a jövő évi bér pedig 681 ezer forintra, pontosan azért, hogy kifejezzük a bérben is a megbecsültséget, és aztán elérjük a célértéket, a körülbelül 800 ezer forintos értéket 2025-re, és azután 2030-ig ezt az értékén megőrizzük.

Tehát amit ön mondott, hogy ahogy a bérek növekednek, úgy nőjön a pedagógusbér, ez a garancia benne van a mi javaslatunkban; ez 800 milliárd forint EU-s forrást és 5600 milliárd forint hazai költségvetési forrást tartalmaz. Tehát ez a legfőbb célunk, és rajtunk nem múlik. Tényleg olyan rendszert hoztunk létre, amelyben nem járhatnak rosszul a pedagógusok, úgyhogy pénzt nem veszíthetnek, de időt veszíthetnek, és a baloldal láthatóan folyamatosan ezen dolgozik. Gyurcsány Ferenc be is ismerte, Molnár Csaba mondta, hogy erre büszke is, hogy ezt a munkát végzi.

Ami a tanárok szabad keretét jelenti a tanítás kapcsán, 10-ről 20 százalékra növelte az új NAT azt a részét az oktatási tartalomnak, amelyet a pedagógusok maguk választhatnak meg, pontosan azért, hogy ezáltal is a szabadságuk nőjön.

Ami pedig a munka alóli szabadságot illeti, tehát a szabadsággal töltött napok számát, nem is értem, hogy ön hogyan beszél csökkenésről, amikor 46-ról 50-re nő a javaslat szerint a pedagógusok szabadsága, tehát egyáltalán nem csökkenésről, hanem növekedésről van szó. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Innen folytatom majd tovább az egy percben. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Alelnök asszony, viszonválaszra megadom a szót, és egyben átadom az ülés vezetését Latorcai alelnök úrnak.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm, elnök úr. Szabadság alatt nem a szabadnapok számának csökkenését értettem, hanem a szakmai szabadság csökkenését. (Rétvári Bence: Erre mondtam, hogy 10 százalékról 20-ra nőtt.)

Másrészről önök folyamatosan Brüsszellel igyekeznek takarózni, holott ez nem igaz, államtitkár úr. Ha megnézzük a számokat, feketén-fehéren látszik, hogy az oktatásra a GDP-arányos ráfordítás 2017 óta folyamatosan csökken. De jobbat mondok: 2001-ben, az első Orbán-kormány idején 5,4 százalék volt a GDP-arányos ráfordítás az oktatási rendszerre, magasabb volt, mint az európai uniós átlag. Ezt vitték le most már 4,7 százalékra. Tehát folyamatosan csökken az oktatásra fordított összeg az önök kormányzása idején, hat éve. Ez bizony nem Brüsszel döntése volt, hanem az önök saját döntése. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, alelnök asszony. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat. Egyperces viszonválaszra miniszterhelyettes, államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony, Alelnök Asszony! Tisztelt Ház! Én is pontosan a szakmai szabadságra mondtam, hogy az új NAT 10 százalékról 20 százalékra növelte a pedagógusoknak azt a szabad órakeretét, amivel a szakmai szabadságuk tud nőni. Ugyanakkor pedig minden diáknak arra azért garanciát kell hogy adjon az állam, hogy ha valaki egyik iskolából átmegy a másik iskolába, akkor körülbelül ugyanazt tanítják neki, körülbelül hasonló könyvekből, hasonló tananyaggal, ugyanúgy fel tudják készíteni az érettségire. Tehát ez meg a másik elvárás a szülők és a diákok részéről teljesen érthetően, hogy ne legyen olyan nagy különbség az iskolák között, hogy egy költözés az érettségiben vagy egy felvételiben nagy differenciát hordozzon.

Ami a munkaidő beosztását és egyéb szabályokat illeti, ezekben nincs újdonság. Amiket ön fölhozott, tisztelt képviselő asszony, a munka törvénykönyvében, a közalkalmazotti törvényben és a köznevelési törvényben nagyjából jelenleg is hasonlóképpen szerepelnek, hiszen az iskolában tanórák vannak, szep-tembertől tart június 15-éig a tanév, a legtöbb speciális szabály ehhez igazodik. A helyettesítésnél pedig, hogy mi előnyösebb, a mostani 30 nap vagy pedig a 80 vagy 60 órás időtartam  ami azért elsőre kevesebbnek tűnik , arról azért még hosszan tudnánk vitatkozni; lehet, hogy fogunk is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   152-161   162-169   170-177      Ülésnap adatai