Készült: 2024.05.08.13:44:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Jámbor András Imre képviselő úr, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Csak még mielőtt belekezdek, kicsit reagálnék az előző viszonválaszra. Nekem nagyon szórakoztató, hogy 2006 után önök azt mondják, hogy amikor valaki kiáll a megszorítások és a politikai hazugságok ellen, az kihasználja a népet, merthogy önök is ezt tették annak idején. Szerintem egyébként önöknek jogos volt akkor a felháborodásuk, és szerintem most is jogos a felháborodás.

De rátérve a napirend előtti felszólalásra, kedves képviselőtársaim, nem az a megoldás erre a gazdasági válságra, hogy tüntetőket sokkolóznak a Margit hídon. Igen, gazdasági válság van, de ez nem a háborúval kezdődött, és nem is azzal fog befejeződni. A kérdés az, miért egyedüliként minket érint a régióban ez a gazdasági válság úgy, hogy a nyár közepén egyik napról a másikra brutális megszorító intézkedéseket kell bevezetni.

Azért érint minket durván ez a válság, mert önök, mondjuk úgy, hogy elrontották, nem kicsit, nagyon. Csökkenthették volna az orosz energiafüggőséget. Ezt meg is ígérték, de ehelyett 2010 óta növelték azt, aminek most az egész ország issza meg a levét. Önök leértékelték a forintot, ami most brutálisan növeli az inflációt és az energiaárakat. Azt a hasznot pedig, amit ezen a nagy cégek húztak az elmúlt években, most a néppel fizettetik ki.

Önök a Covid idején nem segítettek pénztámogatással a vállalkozásokon, a népen. Ehelyett idén tavasszal a gazdaságban hasznot nem húzó választási osztogatásra hitelt vettek fel, és óriási pénzeket költöttek el, óriási lyukat ütve a költségvetésen. Önök a korrupciójuk megvédésében vívnak szabadságharcot az EU-val, nem a magyar dolgozók védelmében, és emiatt nem jönnek azok az EU-s források, amelyek létfontosságúak lennének a magyar gazdaságnak. Erről pedig hazudtak végig a kampányban, és hazudnak most is.

Azt hazudták, nem lesznek megszorítások. Azt hazudták, marad a kata. Azt hazudták, marad a rezsicsökkentés. Most pedig egy szép nyári hét alatt pánikba kergették a magyar lakosságot, mert félreértés ne essék, nem azért tüntetnek mindennap ezrek Budapesten és a vidéki városok utcáin, mert nincs jobb dolguk, hanem az önök elrontott politikája és az ebből következő megszorítások ellen.

Önök azt mondták, marad a kata, majd száz nappal később, a nyár közepén egy nap alatt eltörölték azt, hogy utána 50 napot hagyjanak százezreknek, hogy újra kelljen rendezniük az életüket. (Vitályos Eszter: Senki nem törölte el! Hazudsz megint!) Lehet, Semjén Zsoltnak ez nem nagy ügy; nem nagy ügy az adózás, ahogy itt a parlamentben mondta, de igen, millióknak ez egy kérdés, és nem az a kérdés, milyen állat tetemét húzassák helikopterrel végig egy vadászat után.

A budapesti és a vidéki utcákon nemcsak az értelmiséggel lehet találkozni, nem ők mennek dühükben rögtön az utcára, hanem a burkolók, a buszvezetők, a rendőrök vagy az ápolók, akik katás másodvállalkozásból tartották el magukat a hivatásuk mellett. Itt nincs buszoztatás, fizetett tüntetők, nincs hónapokkal előre tervezett mozgósítás, hanem az önök hazugságain felháborodott emberek özönlenek az utcára napról napra.

Azt mondták, a kampányban, marad a rezsicsökkentés, erre száz nappal a választások után bedobnak egy kigondolatlan és átgondolatlan tervet, ami pánikba hajszolja az országot. Emberek mondják le a nyaralásukat, hogy spóroljanak vagy rohanják meg a tüzépeket, hogy bevásároljanak télire, maguk pedig az új rendszer bevezetése előtt 13 nappal nem tudják megmondani, milyen rendszert vezetnek majd be.

Alig 60 napja beszéltem itt arról, hogy fenntarthatatlan ez a gazdaságpolitika, amivel önök az alacsony, nagy céges adókkal és alacsony fizetésekkel próbálnak versenyezni, és ez válságról válságra rosszabb helyzetbe viszi az országot. Kevéssé gondoltam, hogy ezt 60 nappal később Orbán Viktor igazolja, amikor arról beszél, hogy az alacsony fizetések miatt kell a rezsicsökkentés, bár teljesen abszurd módon mindezt azután, hogy önök eltörölték az eddigi rezsicsökkentést.

Akkor arról is beszéltem, hogy fizessenek a gazdagok. De fideszes képviselőtársaimnak jelezném, hogy én nem a középosztályt értem a gazdagok alatt, amelyet önök épp hidegvérű gyilkosként gyilkolnak meg. A katásoktól akarnak pluszadót beszedni, de nem adóznak a kaszinók, Mészáros, Garancsi, Tiborcz, az önök oligarchái? A katások adóznak, de a focistáknak 500 milliós fizetésig adókedvezmény jár? Nem pofátlanság a katások adóelkerüléséről beszélni, miközben az önök idei költségvetésébe az van beleírva, hogy a nagy cégekre is jutó 9 százalékos társasági adóból 5,7 százalékot fognak beszedni, a jövő évi költségvetésben pedig már csak 5,4 százalékot terveznek?!

Ha pedig a bújtatott foglalkoztatással van gondjuk, miért nem azt szüntetik meg, miért a katát? Önök múlt héten a Költségvetési Bizottságban több mint 110 milliárdot adtak pluszban propagandára, élsportra, a saját civiljeiknek, titkosszolgálatoknak. Ebből a pénzből nem inkább további családokat kellene megóvni az energiaválságban rezsitámogatással?

(13.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! Fizessenek a gazdagok! Jöjjön a globális minimumadó! Emeljék meg a nagy cégek társasági adóját, és szedjék be! Kapjon vagyonadót Szijj László jachtja, amin Szijjártó Péter nyaralt, vagy az a magánrepülőgép, amivel Orbán járt focimeccsre! Jöhet a milliárdosadó és az oligarchaadó. Döntsenek végre egyszer úgy, hogy nem a milliárdosbálon és az adriai jachttúrán akarnak őszintén belenézni valaki szemébe, hanem a pesti és vidéki flaszteren a tüntetőkébe! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Az ülés előtt kaptam egy petíciót azoktól a tüntetőktől, akik itt vannak. Ezt most odaadnám önöknek. (Az elnök ismét csenget.) Holnapra is tartogatunk belőle pár példányt Orbán Viktornak. (Taps a Párbeszéd, az MSZP, az LMP, a Momentum és a DK padsoraiban.  Jámbor András átnyújtja a petíciót Dömötör Csaba államtitkárnak.)

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje, és kérem, tegye el a táblázatait.

Kérem, foglaljon helyet nyugodtan, képviselő úr, és kérem, ne zavarja meg az ülést.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Sokadjára próbálkoznak azzal az értelmezéssel, hogy úgy állítsák be a mostani helyzetet, mintha csak Magyarország nézne szembe gazdasági nehézségekkel, miközben teljesen nyilvánvaló, hogy a mostani gazdasági nehézségeket a háború, az ezzel kéz a kézben járó energiaár-növekedés és a rendkívül elhibázott brüsszeli szankciós politika okozza.

Ha ön ebben nem hinne, akkor engedje meg, hogy pár tényt említsek. Vannak olyan országok, ahol több mint 20 százalékos az infláció. Az energiaár-emelkedés  nem mi mondjuk, hanem az Eurostat  több mint 40 százalékos Európában. Németországban csak idén az ottani gázszolgáltatók 75 százalékkal emelték az áraikat, és arról beszélnek nyíltan, hogy ellátási nehézségek lehetnek ősszel, ami azt is eredményezheti, hogy a további áremelkedések akár egyhavi kiadását is kitehetik egy német családnak. Ez nem Magyarország, nem Kelet-Európa, nem Közép-Európa, hanem Németország.

Zavarba ejtően furcsa ugyanakkor, hogy a baloldali pártok az adók ügyében emelkednek szólásra, már csak azért is, mert ha megnézzük az elmúlt hetekben benyújtott költségvetési módosítóikat, akkor azt látjuk, hogy 3240 milliárd forint értékben nyújtottak be adóemelési javaslatokat. Adóemelést akarnak. Ez egy elvont szám, ezért érdemes megnézni, hogy pontosan milyen adókat is emelnének. Egyetértés van a baloldalon abban, hogy emelni kell a személyijövedelemadó-kulcsokat, vita csak abban van önök között, hogy mekkorára. 25, 30 és 40 százalékos kulcsról is beszélnek. Csak a rend kedvéért mondom: ez az adókulcs most 40 százalék. (Sic!)

Úgy látszik, abban is egyetértenek, hogy a társasági adót növelni kell, s nem egyes vállalkozások számára, hanem általánosságban emelnék ezt. Egy korábbi kampányban tett javaslatuk alapján 19 százalékos lenne ez a társaságiadó-emelés. Az LMP egyes esetekben 25 százalékra is növelné ezt az adót. Itt is jegyezzük meg a rend kedvéért: a mostani 9 százalék helyett. Minden vállalkozás kiszámolhatja a különbséget.

Az ingatlanadó ötlete is egyfajta búvópatakként jelenik meg újra és újra. Amikor konkrét javaslatot tettek a DK-sok, akkor meg is mondták, hogy 50 millió lenne az ingatlan-összeghatár, és az ingatlan értékének 0,5 százalékát tenné ki. Mindenki kiszámolhatja, hogy ez mekkora pluszkiadással járna.

Van még javaslat a baloldali adóemelési zsákban, mert Karácsony Gergely az egyenesági örökösödési adót is visszahozná, ami sokakat hozna olyan helyzetbe, hogy nem tudják megtartani a saját tulajdont. És a sort folytathatnánk. Dugódíjat akarnak, emellé karbonadót, ami a legutóbbi módosítóik szerint 200 milliárd forintos sarcot jelentene. Tehát a határ a csillagos ég és a magyarok teherbíró képessége. Így hát azt javaslom magunknak és a magyar nyilvánosságnak is, hogy az adóemelés feketeöves baloldali mestereitől nagy óvatossággal fogadjunk és fogadjanak bármilyen adóemelési javaslatot.

Ami a kataadózást illeti: szeretném itt is hangsúlyozni, hogy ilyen kedvezményes adónem a baloldali kormányzás alatt nem volt. A mostani kormánypártok vezették be, és amikor bevezette ezt a kormány és megszavazta a parlament, akkor a baloldali pártok nem szavazták meg. A múlt heti vita alatt ezt azzal magyarázták, hogy salátatörvényről volt szó. Azért is örülök, hogy Tordai képviselő úr élőzött, mert ő is arra hivatkozott a múlt héten, hogy egy salátatörvényről volt szó, és ezért nem szavazták meg. Jámbor képviselő úr, ha jól idézem fel, a tüntetésen azt mondta az ott lévőknek, hogy azért nem szavazta meg a baloldal, merthogy egy salátatörvényről volt szó. Amit mondtak, az egy hazugság, mert különálló törvényként szavazott ezekről az adókról az Országgyűlés. Annak a javaslatnak az volt a címe, hogy „a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról”. Így utasították el. Arra kérem önöket, hogy ha már nekünk itt hazudnak az Országgyűlésben, itt a Házban, akkor legalább a saját támogatóikkal ne tegyék ezt (Tordai Bence: Nem szavaztunk ellene!) sem a kata, sem a rezsi ügyében, sem másmilyen ügyekben.

Ami pedig a véleménynyilvánítást illeti Magyarországon: Magyarország szabad ország, mindenki elmondhatja a véleményét, s én személy szerint és mi személy szerint minden véleményt szeretnénk meghallgatni. De egy fontos dologra szeretnénk felhívni a figyelmet: senkinek nem kell most, 2022-ben attól tartania, hogy ha elmondja a véleményét, akkor kilövik a szemét, mint az történt 2006-ban. Ez azért nagy különbség. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai