Készült: 2024.05.08.15:31:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  201-204. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   197-200   201-204   205-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek: „A megszorító Orbán-csomagból fakadó súlyos megélhetési válság közepette miért tartja fontosnak a kormány, hogy Európa legnagyobb tűzijátékát szervezze meg, és mennyit tervez erre elkölteni?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány az elmúlt napokban elismerte, hogy a megélhetési válság kezelhetetlenné vált, és most szakmailag teljesen megalapozatlan, a parlamenten sietve átvert törvényekkel próbálja a saját maga által keltett tüzet eloltani. A katás adózási forma tönkretétele több százezer önfoglalkoztató magyar állampolgárt lehetetlenít el egyik napról a másikra, míg a rezsihazugság magyar családok százezreinek jelent hamarosan elviselhetetlen többletterhet.

Ehhez képest minimum megdöbbentő, hogy a kormány a Szent István-napi ünnepségekre Európa legnagyobb tűzijátékával készül. Kérdezem, hogy a jelenlegi válsághelyzetben ez valóban kormányzati prioritás kelle hogy legyen. Egy pénzszóró, környezetszennyező, óriási tűzijátékra költünk, miközben az Orbán-kormány hibás pénzügypolitikája, az elmaradt zöldenergia-fordulat és a válságra való felkészülés teljes hiánya megélhetési válságba taszította a magyar lakosságot. A „cirkuszt és kenyeret” még érteném, de a magyar kormány szerint ezek szerint már csak a cirkusz maradt.

A megalomán augusztus 20-ai tűzijáték távolról sem csupán a pénzszórás miatt káros. Régóta próbáljuk felhívni a figyelmet arra, hogy a tűzijátéknak súlyos negatív hatásai is vannak, a 40 ezer pirotechnikai eszköz felhasználásával súlyos légszennyezést okoz, egészségre ártalmas nehézfémek és szálló por kerül a levegőbe, halálra rémülnek tőle az állatok, a kutyák világgá menekülnek, a madarak pedig sokkot kapnak. Sőt, embertársaink közül is nehezen viselhetik el a durrogást akár az idős emberek, egyes fogyatékkal élők vagy a kicsi gyerekek is.

Ráadásul a szervező Magyar Turisztikai Ügynökség kérdésünkre először azt válaszolta, hogy az árát tíz évre titkosították, majd aztán kiadtak egy közleményt, amiben elmondták, hogy mennyit költöttek rakétákra, de tudjuk, hogy ez körülbelül tizede az egész ünnepségsorozat tavalyi árának, tehát nyilván nem ennyi lesz az összeg.

Kérdezem tehát, hogy a megszorító Orbán-csomag idején miért tartja ennyire fontosnak a kormány, hogy Európa legnagyobb tűzijátékát szervezze meg. Mennyibe fog ez kerülni nekünk, és miért nem érdekli önöket egyáltalán a tűzijátéknak a környezetre és emberekre káros hatása?

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! A Szent István-nap államalapításunk ünnepe, egyik legősibb ünnepünk, és fontosnak tartjuk, hogy ezt méltóképpen ünnepelhessük. Minden olyan rendezvénynek nagy jelentősége van, ahol a magyarok közösen megélhetik az összetartozás érzését, és a tapasztalatok alapján a tűzijáték ezen rendezvények közé tartozik. Egy olyan hagyományról van szó, amelyet nem a mostani kormány vezetett be, hanem régóta velünk van. Sokszor tapasztaljuk azt, hogy a baloldali pártoknak felemás a viszonyuk az állami ünnepekhez, a nemzeti ünnepekhez, de szerintem ez önmagában nem elegendő ok arra, hogy ne tartsuk meg ezeket az ünnepeket és az ünnepi rendezvényeket.

Tavaly is javasolták egyébként a tűzijáték lefújását, amely végül az ország egyik legnépszerűbb rendezvénye lett, pedig a járvány miatt akkor is nagy kihívásokkal álltunk szemben. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy a tűzijáték nem csupán egy látványosság, hanem egy olyan esemény, amely a fővárosi turizmust is segíti, munkahelyek megtartásához járul hozzá, az ünnepi rendezvényeken több tízezren dolgoznak, így ezek az ünnepek sok magyar család számára is megélhetési segítséget jelentenek. Egyébként pár hónappal ezelőtt még önök is szorgalmazták azt, hogy a budapesti turisztikai szektornak nyújtsunk támogatást.

Szeretném felhívni a figyelmét arra is, hogy az idei tűzijátékhoz szükséges pirotechnikai eszközök beszerzése már korábban megtörtént, a vonatkozó költségeket természetesen nyilvánosságra hozzuk, a már eddig beszerzett eszközökkel kapcsolatban a Turisztikai Ügynökség közleményt adott ki, és természetesen az ünnepek végeztével az összesített adatokat is nyilvánosságra tudjuk hozni, amennyiben erre igény van.

Egyetértek abban önnel, hogy egy háborús időszakban, egy gazdasági válságban kiemelt védelmet kell nyújtani a magyar családoknak, ezért is csodálkozom a felvetésén, mert a katát sem szavazták meg, amikor meg kellett, és a rezsicsökkentést is rezsihazugságnak nevezték (Szabó Rebeka: Hát, mert az!) már akkor is, amikor a kormány döntött róla. Ha egyébként segítenék a magyarok megélhetését, akkor arra kérem, hogy ne törjék a fejüket újabb adófajtákon, karbonadón, dugódíjon vagy éppen a társasági adó emelésén, legalább ebben az időszakban ne. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   197-200   201-204   205-208      Ülésnap adatai