Készült: 2024.05.11.16:30:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  174-181. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:   172-173   174-181   182-189      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom, képviselő úr, hogy miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mi a céljuk?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fürjes Balázs államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ. (Csárdi Antal: Köszönöm szépen, igen.) Öné a szó, képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A költségvetést megalapozó salátatörvényben három fővárosi közterületet vontak állami tulajdonba, és adtak az V. kerület vagyonkezelésébe. Ez a javaslat a sokadik bizonyítéka annak, hogy a kormány immár teljesen sajátjának tekinti a közvagyont, amit kénye-kedve szerint elvehet, vagy kiutalhat másnak. A főváros a Fidesz olvasatában egyáltalán örüljön, hogy létezhet, de azt egy pillanatig sem gondolja, hogy rendelkezhet saját területei vagy vagyona felett. Ahogy bizonyíték arra is, hogy a Fidesz mit gondol az önkormányzatiságról: a legkevésbé sem érdekli, hogy a budapestiek kit választottak meg vezetőiknek. Legyen mindenkinek egyértelmű, hogy a hatalom a Fideszé!

Bár nem gondoltam volna, hogy valaha ilyet mondok, de bizonyos szempontból még szerencsések is vagyunk, hogy az V. kerületben kormánypárti polgármester van, mert ha nem így lenne, tisztelt államtitkár úr, akkor is benyújtották volna ezt a törvényt, csak akkor valószínűleg Székesfehérvárhoz, Zalaegerszeghez vagy egyenesen Felcsúthoz csatolták volna a három említett közterületet.

Tisztelt Ház! Amit itt látunk, az nem kormányzás, hanem a törvényhozás szintjére emelt kalózkodás. Néhány éve még csak sikeres vállalkozásoknak kellett rettegniük, hogy kinézi őket maguknak egy NER nevű kisgömböc, de mára odajutott a kormány, hogy a szemünk láttára rabol el konkrét közterületeket.

Arra kérem önöket, legalább annyira tiszteljék meg a budapestieket és a belvárosiakat, hogy őszintén megmondják: miért veszik el ezt a három közterületet a fővárostól? Tervezneke bárhol máshol ehhez hasonló, ilyen intézkedést, valamint tudjáke garantálni például, hogy a rakpartok egy év múlva még mindig a főváros tulajdonában lesznek? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fürjes Balázs államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mindig keresem az egyetértési pontokat, abban egyetértünk, hogy jó, hogy Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármester az V. kerület polgármestere, ebben egyet tudok önnel érteni. Javára válik ez a Belvárosnak. Az önök főpolgármestere, Karácsony Gergely sok meg nem valósított, meg nem valósult választási ígéretet tett. Az egyik ilyen, hogy a Városháza teret visszaadja a budapesti polgároknak, megszünteti ott az autóparkolót, kinyitja a teret, és egy zöld park jön létre. Bottal üthetjük ennek a nyomát. Évi 400 milliárdból züllesztik a várost a fővárosi városvezetők, és Budapestből káoszváros lett, dugó dugó hátán, nem tudjuk, mennyibe kerül, mikor készül el a Lánchíd, húzódik, mint a rétestészta, ugyanaz a helyzet a Blaha Lujza térrel vagy a 3-as metró felújításával, amit 200 milliárd forinttal támogat a kormány a központi költségvetésből, csak nem tudjuk, hogy lehete rajta majd valaha közlekedni.

A legújabb ötlet pedig, hogy 11 órakor elsötétítik a világvárost, és lekapcsolják a közvilágítást a köztereken. Ez elriasztja a turistákat, de vonzza a bűnözést. Milyen az, amikor a kormány gondoskodik egy köztér működéséről Budapesten? Hát, nézzünk körül a Kossuth téren, nézzük meg, hogy milyen állapot volt itt korábban, és milyen állapot van azóta, hogy a kormány tulajdonában, állami tulajdonban van a Kossuth tér! Ég és föld, zöldült, sétálóövezetté vált, és megszépült a Kossuth tér.

De most ráadásul nem is ez történik, köztulajdonból kerül köztulajdonba, tehát semmiféle privatizáció vagy elorzás nem történik, köztulajdonból köztulajdonba kerül, önkormányzati birtokból önkormányzati birtokba kerül. Az V. kerületi önkormányzat például az Egyetem tér példás fenntartásával bebizonyította, hogy jó gazdája a belvárosi tereknek, a budapestiek javára fog válni ez a változás. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak egy percben.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Sajnos, államtitkár úr egyetértése, az egyetlen, amiben egyetérteni gondolt velem, az is csak a hatalomról szól. Szeretném jelezni államtitkár úrnak, hogy ha az ön lakását holnaptól törvényi erővel az én tulajdonomba tesszük át, attól még az alkotmányossági aggályokat vet fel minimum, függetlenül attól, hogy magánszemély részéről kerül magánszemély részére. Én azt gondolom, hogy az a fajta állítás, amit ön megfogalmazott például a 3-as metróval kapcsolatban, azzal kapcsolatban érdemes fölhívni Tarlós István főpolgármester urat, aki az előző ciklusban vezette a fővárost, és akkor ő el fogja tudni mondani, hogy milyen nehézségei voltak már neki is a közbeszerzések kiírásánál. Nem kaptam választ arra vonatkozóan, hogy mit terveznek ezekkel a közterületekkel, és arra sem kaptam választ, hogy tudjáke garantálni, hogy a rakpartok egy év múlva a főváros tulajdonában lesznek-e. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Azt mondta képviselő úr, hogy egyetlen kérdésben értünk egyet, miszerint jó, hogy Szentgyörgyvölgyi Péter az V. kerület polgármestere, és hogy ez hatalmi kérdés  szerintem nem. Az, hogy egy városnak vagy városrésznek ki a polgármestere, az a polgárokról szól, az ő demokratikus döntésüknek köszönhető a polgármester személye, és jó dolog az, ha a polgárok választhatják meg egy város vezetését. Egyetlenegy kérdés van ezzel a köztérrel kapcsolatban is, hogy javára válike a budapestieknek az a változás, ami történik. A Kossuth téren a javára vált, biztos vagyok benne, hogy rendezettebb, tisztább, jobban fenntartott terekké válik ez a három tér, ami az V. kerületi önkormányzat vagyonkezelésébe kerül, tisztább és rendezettebb terek lesznek.

A jövőben is szívesen vállalunk át feladatot, ha a Fővárosi Önkormányzat nem tud egy feladattal megbirkózni. Tehát azt majd meglátjuk, hogy szüksége lesze a budapestieknek hasonló megoldásokra. Nyilván az a jó, ha ilyen megoldásokra nincs szükség, de a munka elől sosem ugrunk el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   172-173   174-181   182-189      Ülésnap adatai