Készült: 2024.05.11.18:33:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  162-171. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:   154-161   162-171   172-173      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat, miniszterhelyettest jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen kéri a választ.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Igen.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A gyermekvédelem súlyos válságban van. Tavaly a gyermekvédelmi törvény módosításakor kézenfekvő lett volna a pedofil bűnözőkre vonatkozó szabályok szigorításával együtt a gyerekek védelmét is erősíteni.

A legnagyobb probléma a súlyos alulfizetettség miatti szakemberhiány, és az ebből is adódó tragikus gyermekvédelmi esetek. Ilyen volt a nemrég napvilágra került bántalmazási ügy is. Eközben sem az orvosok, sem a szociális munkások, sem a pedagógusok, sem a rendőrök nem tudják, hogy mikor kihez forduljanak, mit kell tenniük, hogy az ilyen szörnyűségeket megakadályozzák. A törvények alapján ma már minden intézeti gyereknek lényegében családi körülmények között kellene élnie. Ennek ellenére a nagy létszámú intézmények átszervezése nagyon lassan halad. A fogyatékossággal élő, valamint a speciális szükségletű gyerekeknek erre még esélyük sincs. A speciális nevelőszülők száma ugyanis szinte nulla.

A Párbeszéd évek óta követeli, hogy legyen végre érdemi béremelés a szektorban, különben lassan nem marad senki, aki vigyázna a gyerekekre. Éppen ezért meg kell szervezni továbbá a jelzőrendszer tagjainak folyamatos továbbképzését, és a jelzőrendszer résztvevői közé be kell emelni a lakókörnyezet tagjait is. Az örökbe fogadó szülők számára ismét kötelezővé kell tenni a képzést. A nagyméretű intézmények kitagolását haladéktalanul, még ebben az évben végre kell hajtani.

Végül, de nem utolsósorban a Btk.-ban pedig egyértelművé kell tenni, hogy a fentiekhez hasonló esetekben a rendőrségnek még időben, hivatalból eljárást kell indítania. A szülők nélküli gyerekek biztonságos felnevelése mindannyiunk feladata. Kérdésem, hogy megvalósítjae végre a kormány a Párbeszéd fenti javaslatait. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nagyon érdemes lett volna önnek beszélni a Párbeszéd politikusaival az előző ciklusban, amikor a gyermekvédelmi törvényről szavaztunk itt a parlamentben, hogy nem tiltakozni kellett volna ellene, nem feljelenteni minden brüsszeli lehetséges fórumon, hanem esetleg megszavazni és támogatni, hogy valóban a gyermekek védettségi szintje magasabb legyen. Akik pedig mindenféle el nem fogadható szándékkal közelednek a gyerekek felé, azokat minél súlyosabban büntessük meg. Jó lett volna, ha ezt egy évvel ezelőtt megmondja, és nem tiltakoztak volna a párttársai, hanem ezt támogatták volna. Azt hiszem, ebben minden jóérzésű ember egyetért, hogy itt nagyon szigorúan kell fellépni.

A gyermekvédelmi rendszerben 23 ezer gyermek van, közülük 16 ezren élnek nevelőszülőknél. 5500 nevelőszülő van; ha pedig a 12 évesnél fiatalabb gyermekeket nézem, akikre ön is utalt, a 90 százalékuk nevelőszülőknél él. Ez az arány sokkal rosszabb volt ezelőtt 10-12 esztendővel, de az elmúlt időszakban a nevelőszülők juttatásait bővítettük is, és a gyermekek gondozására fordítható tételeket pedig igyekeztünk emelni is, amiért, mondjuk, egy gyermek gondoskodásánál 2010-ben nettó 15 ezer forintot kaptak, az most bruttó 100 ezer forint. Három gyermek esetében kaptak 45 ezer forint nettót, az most bruttó 180 ezer forint. Ennek az emelkedésnek is köszönhető az, hogy hála istennek, többen érezték úgy, hogy valóban segítenek ezeknek a gyerekeknek, hogy ne intézetben nőjenek föl sok-sok gyermek között, hanem egy családiasabb környezetben.

De nemcsak ezt emeltük, hanem utazási kedvezményt is biztosítottunk a nevelőszülők részére, külön bevezettük a nevelőszülői gyedet, hogy az édesszülőkhöz, a vér szerinti szülőkhöz hasonló módon részesüljenek a családtámogatásban, és ezt több százan igénybe is vették már az első perctől kezdve. Úgyhogy, azt hiszem, hogy ebből is érezhető, hogy amit a nevelőszülőség terén megtehettünk, azt meg is tettük, és nyilvánvalóan a minimálbér emelkedése és más juttatások emelkedése is segítette a nevelőszülői juttatások emelését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak, parancsoljon!

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Nagyon örülök, hogy a nevelőszülői hálózat így fejlődik, és ez tényleg jó dolog. De ugye, ahonnan én jövök és látjuk az intézményi rendszereket, ott viszont még nagyon komoly problémák vannak, és azt gondolom, hogy nagyon sokat kell ezen dolgozni. És amikor gyermekekről beszélünk, akkor arról is beszélünk, hogy sokkal szigorúbban kell venni azt, hogy a gyermek közelében milyen ember lehet egyáltalán.

Azt gondolom, hogy ezt a rendszert a mi felelősségünk teljes mértékben újravizsgálni és újranézni és igenis szigorítani, és ha szükséges, akkor ebbe igen, több pénzt, több szakembert és több felelősséget beleintegrálni, mert ezek a gyermekek a jövőnk.

Minden egyes eset túl sok. És az utóbbi időben, de visszamenőleg látjuk, hogy szinte havonta vagy valamikor bukkannak fel olyan esetek, ahol gyermekekkel szemben történnek visszaélések. Azt gondolom, hogy ezen tudunk javítani, és ha önökben is megvan a szándék, akkor fogunk is. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

(18.00)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Erről szólt a gyermekvédelmi törvény, és erről szólt a gyermekvédelmi népszavazás, hogy valóban, aki ilyen szándékkal közelítene a gyerekhez, az ne tehesse meg. És ebben én nem is értettem pontosan józan ésszel, hogy miért volt ez a fajta óriási elutasítás a baloldal részéről. Ebben a törvényben egyetérthettünk volna, ezt a jogszabályt közösen fogadhattuk volna el. Sajnálom, hogy ebből igazából utána egy konfliktus lett. De egyetértek abban  és ezért is szigorítottuk a jogszabályt , hogy a büntető jogszabályokban is ez egy különlegesen szigorú kivétel lett a többihez képest, hogy aki pedofil-bűncselekményt követ el, az soha többet ne kerülhessen gyermekek közelébe. Ezért van külön nyilvántartás róluk, ezért kell ezt külön ellenőrizni akkor, amikor valaki gyermekek felügyeletével kapcsolatos munkakört tölt be, hogy bekerülte korábban ebbe a nyilvántartásba vagy sem.

Ezért szigorítottuk ezeket a büntetési tételeket, mert mi abban is hiszünk, hogy ha szigorúan lépünk föl, szigorú büntető jogszabályok vannak, akkor azok mind speciális, mind generális prevencióval egyrészről az illetőt, akinek ilyen elfogadhatatlan hajlamai vannak, azokat is ki tudjuk venni a gyerekek közeléből, és a többieket is jobban elriasztjuk ilyen bűncselekmény elkövetésétől. Ebben nulla tolerancia van, ebben nagyon szigorúan kell fellépni, ilyen törvényt is fogadtunk el egy esztendővel ezelőtt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   154-161   162-171   172-173      Ülésnap adatai